Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Luci Č.

ZAUJALO MA: Výber za mesiac DECEMBER 2020

Aktualizováno: 13. 1. 2021
Výber toho čo ma najviac zaujalo som si pre vás pripravila aj posledný mesiac v tomto roku. Nájdete tu množstvo knižných titulov, pretože knižný trh má neustále čo ponúknuť a vždy zaujme niečím novým, no mám pre vás i niečo zo sveta hier.


Verím, že si v tomto príspevku tiež nájdete niečo pre vás. Určite si pozrite i tie zverejnené v priebehu minulých mesiacov, kedy som vám taktiež prinášala takýto výber, a ktoré nájdete TU.


Nový rok bude bezpochyby tiež plný skvelých titulov a to nielen čo sa týka kníh, ale i tých z hudobného a herného sveta, preto si nenechajte ujsť aj príspevky, ktoré v pre vás pripravujem.


Do nového roka vám preto želám len to najlepšie, nech si prídete na svoje vo všetkom, čo máte radi a čo vás zaujíma. A nech vám moje príspevky prinesú mnoho inšpirácie.


 

ŠARLATÁNI (kniha) 📚 📖

Autor: Lydia Kang, Nate Pedersen

Vydavateľstvo Rak, 2020Kniha Šarlatáni je pokusom o rekonštrukciu bizarných, čudných, niekedy až hrôzostrašných liečebných postupov lekárov, vedcov, liečiteľov, ale aj naozajstných šarlatánov a obchodníkov s ľudskou dôverčivosťou. Spoločne s


ilustráciami, fotografiami a dobovými obrázkami pútavo odhaľuje znepokojujúcu a dodnes existujúcu temnú stránku medicíny. Autori vťahujú čitateľa do sveta šarlatánstva s primeranou dávkou hrôzy, fascinácie aj čierneho humoru. Bonusom sú texty slovenských historičiek o praktikách šarlatánstva v našich dejinách, ktoré nijako nezaostávajú za svetovými.
 

V KORUNÁCH STROMOV (kniha) 📚 📖

Autor: Richard Powers

Premedia, 2020


V korunách stromov je dielo plné horlivého aktivizmu a protestu, v ktorom sa ale zároveň pred čitateľom neuveriteľným spôsobom objavuje príroda - a kniha je teda aj ódou na ňu. Dvanásty román Richarda Powersa sa pred nami od koreňov ku korune a potom späť odvíja ako sústredené kruhy navzájom poprepájaných príbehov. Tie siahajú od New Yorku v období pred vojnou Juhu proti Severu až po boje o drevo na severozápade Spojených štátov koncom 20. storočia a ďalej. Existuje totiž svet, ktorý sa odvíja paralelne s tým naším - tento svet je nesmierny, pomalý, navzájom poprepájaný, bohatý, neuveriteľne tvorivý a našimi očami takmer neviditeľný. Prichádza príbeh o niekoľkých ľuďoch, ktorí sa tento svet naučia vidieť, a ktorí sú vtiahnutí do prebiehajúcej katastrofy.


"Dômyselne vystavaný príbeh, ktorý sa vetví a týči ako stromy, čo sa nachádzajú v jeho jadre. Ich výnimočnosť a vzájomná prepojenosť pritom odráža ľudí, ktorí medzi nimi žijú," zhodnotila komisia, ktorá románu udelila Pulitzerovu cenu za beletriu.


 

SILA ZÁNIKU (kniha) 📚 📖

Autor: Branislav Kovár

Premedia, 2020


Súčasné krízy sú podobné tým minulým. Ľudstvo aj v minulosti bojovalo s problémami a ohrozovali ho kolapsy. Medzi ikonické príklady zánikov starých civilizácií patrí kolaps Západorímskej ríše. Kolaps zasiahol rovnako tragicky starých Egypťanov a Asýrčanov, bojovných obyvateľov Sparty či starých Mayov. Okrem veľkých civilizácií vplýval aj na menšie ľudské spoločenstvá, akými boli Vikingovia v Grónsku alebo obyvatelia Veľkonočného ostrova. Kolapsy neobišli ani populácie strednej Európy. Hľadanie príčin zániku keltskej spoločnosti či Veľkej Moravy je rovnako podstatné ako skúmanie pádov veľkých civilizácií.

Niektoré spoločnosti dokázali svoj zánik oddialiť. Faraóni Novej ríše v Egypte sa pripravovali na krízu, ľud harappskej kultúry v Indii zmenil svoje životné stratégie a obyvatelia Európy doslova vstali z popola, keď ich v stredoveku zasiahli ekonomické problémy, zmena klímy a čierna smrť.


Za kolapsom nikdy nestála len jedna príčina. Každý zánik je iný, ale aj tak majú mnoho podobných znakov. Poznanie dejín kolapsov môže byť nielen obohatením poznania, ale aj pomocou pri riešení súčasných a budúcich kríz našej spoločnosti.


 

PŘIRODĚ NA STOPĚ (kniha) 📚 📖

Autor: Peter Wohlleben

Kazda, 2020


Všade prebiehajú tisíce malých i veľkých dejov, ktoré sú často fascinujúce a krásne - ak si ich vôbec všimneme. V dobách minulých bolo životne dôležité je rozpoznať, dnes sa spoliehame na odborníkov a sledujeme predpoveď počasia.


Peter Wohlleben nás vo svojej knihe pozýva, aby sme sa sami stali odborníkmi, aby sme sa dôkladne obzerali okolo seba a dokázali rozkľúčovať znamenia, ktorá nám poskytujú vietor, mraky, rastliny a živočíchy. Zo sedmokrások sa tak môžu stať naši domáci "meteorológovia" a podľa nechtíka lekárskeho zase treba spoznáme, koľko je hodín. Autor vyvracia mýty a poskytuje vedecké vysvetlenie niektorých známych pranostík. Fakty pritom nepodáva nudne, všíma si ich užitočnosti na záhrade a využiteľnosti pri pobyte v prírode.
 

PTAČÍ SMYSL (kniha) 📚 📖

Autor: Tim Birkhead

Kazda, 2020

V tejto výnimočnej knihe čerpá Tim Birkhead - popredný svetový ornitológ, profesor na univerzite v Sheffielde a autor úspešných kníh ovenčených radom cien - zo svojich bohatých vedomostí, ktoré získal celoživotným štúdiom vtákov, a pútavo približuje, ako vtáky vnímajú svet.


Snažia sa odpovedať ako na tieto otázky, ako aj na mnoho ďalších a využíva pri tom popis jednotlivých zmyslov, ktoré vtákom slúžia na poznávanie okolia a ku vzájomnej komunikácii.

 

DĚTI LESA - DVA VLCI NA CESTĚ ZA SVOBODOU (kniha) 📚 📖

Autor: Giuseppe Festa