Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Luci Č.

ZAUJALO MA: Výber za mesiac OKTÓBER 2020
Prešiel ďalší mesiac a s nim je tu opäť výber toho, čo si najviac získalo moju pozornosť a čomu sa plánujem v budúcnosti na blogu podrobnejšie venovať.


Nájdete tu najmä knihy, pretože tých je naozaj dosť, ale aj nejaké hry, ktoré ma rovnako upútali. Snáď si v tomto príspevku sami nájdete niečo, čo vás zaujme tak isto ako mňa. :)


O tom, čo ma zaujalo sa dozviete aj v sekcií Aktuality, ktorá je pravidelne doplňovaná a aktualizovaná, a predošlých príspevkoch. :)


 

MILÝ EDWARD (kniha) 📚 📖

Autor: Ann Napolitano

Tatran, 2020

- Čo znamená nielen prežiť, ale skutočne žiť?


Jedného letného rána nastúpi dvanásťročný Edward Adler s milovaným starším bratom, rodičmi a ďalšími 183 cestujúcimi do lietadla smerujúceho z Newarku do Los Angeles. Medzi pasažiermi je zázračný chlapec z Wall Street, mladá žena, ktorá sa snaží vyrovnať s nečakaným tehotenstvom, zranený veterán vracajúci sa z Afganistanu, podnikateľský magnát a slobodomyseľná žena utekajúca od panovačného manžela. Lietadlo však na polceste havaruje a katastrofu prežije iba Edward. Edwardov príbeh priťahuje pozornosť celej krajiny, no on sám si musí hľadať miesto vo svete bez vlastnej rodiny. Stále cíti, že kus z neho ostal tam hore, navždy spojený s lietadlom, svojimi najbližšími a ostatnými cestujúcimi. Nečakaný objav mu pomôže nájsť odpovede na niektoré z najdôležitejších existenčných otázok: Keď všetko stratíte, ako nájdete silu ísť ďalej? Ako sa naučíte opäť cítiť bezpečne? A kde máte hľadať zmysel života?


Edwardov príbeh je omnoho viac než len rozprávanie o dospievaní poznačenom tragédiou, stratou najbližších osôb a všetkých životných istôt – je to viacdimenzionálna galéria nezabudnuteľných postáv a ich osudov. Skvele vykresľuje proces hojenia zlomeného srdca, ktoré sa obklopené láskou množstva empatických ľudí nanovo učí milovať.


 

TY KRÁSNA, TEMNÁ VANESSA (kniha) 📚 📖

Autor: Kate Elizabeth Russell

Lindeni, 2020


2000. Pätnásťročná Vanessa Wyeová, bystrá a na svoj vek vyspelá študentka, sa zapletie s Jacobom Straneom, skvelým, no deviantným štyridsaťdvaročným učiteľom anglickej literatúry. Neskúsená tínedžerka sa zamiluje a hlboko v sebe potláča odpor a pochybnosti, ktoré sa jej z času na čas zmocňujú.


2017. Stúpajúca vlna obvinení zo znásilnenia vynáša na povrch utajené zločiny. Stranea obvinia zo sexuálneho obťažovania bývalej študentky, ktorá osloví Vanessu, aby proti nemu svedčila aj ona. Mladá žena sa náhle ocitá pred ťažkou voľbou. Má všetko zamlčať a držať sa starého presvedčenia, že sa do vzťahu zapojila dobrovoľne, alebo sa opäť ponoriť do svojej minulosti a všetko prehodnotiť? Ako však môže zavrhnúť svoju prvú lásku, ktorá ju do hĺbky ovplyvnila a tvorila podstatnú súčasť jej života? Je možné, že muž, ktorého milovala a ktorý tvrdil, že zbožňuje len ju, je v skutočnosti vypočítavý netvor?


 

STRATENÁ DUŠA (kniha) 📚 📖

Autor: Olga Tokarczuk

Artforum, 2020

- Nobelova cena za literatúruBol raz jeden človek, ktorý veľa pracoval, žil veľmi rýchlo a svoju dušu nechal niekde ďaleko za sebou. Spal, jedol, pracoval, šoféroval auto a dokonca hral tenis... Niekedy mal však dojem, že svet okolo neho je príliš plochý, akoby sa pohyboval po hladkom hárku poznámkového bloku, hárku štvorčekového papiera.


Prvá kniha nobelistky Olgy Tokarczukovej, ktorá prehovára k čitateľovi nielen slovami, ale aj obrázkami. Ilustrátorka Joanna Concejo k jej textu vytvorila paralelný príbeh ukrytý v obrazoch. Hlboko dojemná kniha o čakaní, trpezlivosti a všímavosti. Výnimočne krásny knižný zážitok. 

21 LEKCIÍ PRE 21. STOROČIE (kniha) 📚 📖

Autor: Yuval Noah Harari

Aktuell, 2020


Kniha Sapiens skúmala minulosť.

Kniha Homo Deus skúmala budúcnosť.

Kniha 21 lekcií pre 21. storočie skúma súčasnosť.


Ako sa môžeme ochrániť pred jadrovou vojnou, ekologickými katastrofami a technologickými narušeniami?

Čo môžeme urobiť s epidémiou falošných správ alebo s hrozbou terorizmu?

Čo by sme mali učiť svoje deti?


Yuval Noah Harari nás opäť pozýva na napínavú cestu tými najnaliehavejšími otázkami súčasnej doby. Zlatou niťou, ktorá sa vinie jeho novou vzrušujúcou knihou, je výzva, aby sme venovali kolektívnu aj individuálnu pozornosť neustálej a dezorientujúcej zmene.


Sme ešte schopní rozumieť svetu, ktorý sme si sami vytvorili?

21 lekcií pre 21. storočie skúma, čo znamená byť človekom v ére zmätku.


 

MÝTY (kniha) 📚 📖

Autor: Stephen Fry

Tatran, 2020

Verne prerozprávané antické báje a povesti v podaní Stephena Frya navyše hýria vtipom a zmyslom pre iróniu. Autor s láskavým pochopením pre ľudské a božské slabosti priamo pred našim zrakom oživuje bájne postavy z gréckej mytológie.


Začína od samotného počiatku sveta Chaosom a pokračuje Gaiou, Uránom a Krónom až po najvyšší Olymp k Diovi, Aténe, Artemide a celej božskej pospolitosti.

 
<