Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Luci Č.

ZAUJALO MA: Výber za mesiac NOVEMBER 2020

Aktualizováno: 10. 12. 2020
Opäť som si pre vás pripravila výber toho, čo tento mesiac najviac zaujalo moju pozornosť. V tomto príspevku vám prinášam množstvo zaujímavých titulov, najmä z knižného sveta.


Možno aj vy sami si medzi nimi nájdete niečo, čo vás upúta rovnako ako mňa. 🙂


Ak chcete vedieť, čo si získalo moju pozornosť aj predošle mesiace, počas ktorých som vám tiež prinášala takýto výber, pozrite si tiež ostatné príspevky v sekcii Odporúčania - kolekcie.


 

HISTÓRIA EURÓPY V MALÝCH SÚSTACH (kniha) 📚 📖

Autor: Jacob F. Field

Eastone Books, 2020História Európy v malých sústach prináša príbeh Európy od jej starovekých základov až po 21. storočie a to všetko v stručných kapitolkách, vhodných pre všetkých, ktorí chcú mať prehľad o histórii starého kontinentu, ale nemajú na to príliš veľa času. Opisuje hlavné udalosti, osobnosti, idey a nešťastia, ktoré v priebehu storočí formovali Európu.


V knihe nájdete aj krátke životopisy prominentných osobností, ktoré európsku históriu ovplyvnili najvýznamnejšie. Obsahuje tiež množstvo úžasných faktov, detailov a niekoľko vybraných máp, ktoré čitateľovi umožnia lepšie pochopiť minulosť Európy. 

PROSTOR MEDZI GEOMETRIÍ A MALIŘSTVÍM (kniha) 📚 📖

Autor: Ladislav Kvasz

Slovart, 2020


Ako dosahovali renesančný maliari efektu hĺbky priestoru? Ako navodzuje El Greco pocit prítomnosti postáv v priestore pred obrazom? Dokáže kubizmus vyslobodiť objekty zo zajatia priestoru?


Kniha matematika a filozofa Ladislava Kvasze nielen odpovedá na tieto otázky, ale prináša zrozumiteľný a dostatočne vyčerpávajúci výklad kľúčových epizód vo vývoji modernej geometrie.

Abstraktné a často ťažko pochopiteľné matematické myšlienky totiž nachádzame v maliarstve vyjadrené v konkrétnej, názorné a intuitívne uchopiteľné podobe. Historikom a milovníkom výtvarného umenia z radov širšej verejnosti kniha poskytuje nový uhol pohľadu na to, čo už poznajú. Matematikom zasa prepojenie dejín geometrie s dejinami maliarstva dáva možnosť obohatiť výklad tejto disciplíny o nové súvislosti. Výklad geometrických trikov, použitých pri tvorbe jednotlivých obrazov, ktorých reprodukcie kniha prináša, ponúka praktickú využiteľnosť pre interpretáciu ďalších výtvarných diel.


 

24 HODÍN V STAROVEKÝCH ATÉNACH (kniha) 📚 📖

Autor: Matyszak Philip

Eastone Books, 2020


Strávte 24 hodín so starovekými Aténčanmi. Vnímajte ich pohľadom mesto, keď balansuje na pokraji osudnej vojny, ktorá ukončí zlatý vek Atén. Zatiaľ však pretrváva krehký mier. Celý antický svet sa krčí strachom pred politickou a vojenskou mocou tohto mestského štátu, posúvajúceho hranice spoločenských, literárnych a filozofických inovácií v ére s vysokým počtom géniov. Počas dvadsiatich štyroch hodín sa zoznámime s dvadsiatimi štyrmi Aténčanmi z celej spoločenskej škály – napríklad s otrokyňou, vládnym úradníkom, maliarom váz, námorným veliteľom, ženou v domácnosti a hoplitom.

Strávime hodinu v ich spoločnosti a pri pohľade na ich život zistíme, ako vyzerali skutočné staroveké Atény.

Každá kapitola opisuje hodinu života v tomto meste a zameriava sa na jednu z týchto osôb.


 

PLANÉTY (kniha) 📚 📖

Autor: Andrew Cohen, Brian Cox

Tatran, 2020


Andrew Cohen a profesor Brian Cox vezmú čitateľa na cestu za poznaním, počnúc ohnivým srdcom našej slnečnej sústavy až po jej vzdialené záhadné končiny. Spomenú najnovšie objavy, ktoré rozšírili naše vedomosti o planétach a ich mesiacoch, a to všetko dopĺňajú ohromujúce fotografické zábery NASA. Merkúr – obeť, ktorej čoraz intenzívnejšia slnečná energia vzala život, Venuša – kedysi sa o nej predpokladalo, že je obývateľná a úrodná, dnes vieme, že je uväznená v žeravej toxickej atmosfére, Mars – červená planéta odsúdená na stratu vlastnej atmosféry, Jupiter – dvakrát väčší ako ostatné planéty, ale nepodstatný, Saturn – ohromujúca nebeská krása, klenot našej slnečnej sústavy, Urán – prvý ľadový obor, Neptún – tmavý, studený, bičovaný vetrami vanúcimi nadzvukovou rýchlosťou, Pluto – trpasličia planéta, skôr zmrznutá skala.


 

VATIKÁNSKA PRINCEZNÁ (kniha) 📚 📖

Autor: G.W. Gortner

Slovart, 2020
Keď sa Španiel Rodrigo Borgia stane pápežom Alexandrom VI. , v Ríme sa začína nová epocha. Z otcovho povýšenia majú najväčší prospech pápežove nemanželské deti - synovia Cesare a Juan, ale aj krásna dcéra Lucrezia, keďže získavajú významné postavenie na pápežskom dvore. Rím je však zvodné a nebezpečné miesto, talianske vládnuce dynastie sa snažia držať svojich nepriateľov na uzde a stále menia spojenectvá. Hrozba francúzskej invázie prinúti pápeža vydať Lucreziu za svojho vplyvného nepriateľa. Keď Lucrezia odhalí strašnú pravdu, pustí sa do nebezpečnej hry.

 

ATLAS MIZNÚCICH MIEST (kniha) 📚 📖

Autor: Travis Elborough

Ikar, 2020


Atlas miznúcich miest je vzrušujúcou expedíciou, ktorá odhaľuje stratené, zabudnuté a ohrozené miesta nášho sveta.


Mapy nám predstavujú svet taký, aký je teraz aj aký bol v minulosti. Čo však miesta, ktoré už nemožno zmapovať? Mestá zaviate prachom, pochované pod dnešnou výstavbou? Rieky a moria, ktoré menia tvar aj okolitú krajinu? Alebo dokonca miesta, ktoré úplne zmizli a