Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Luci Č.

ZAUJALO MA: Výber za mesiac SEPTEMBER 2020

Aktualizováno: 28. 9. 2020
Opäť sa ďalší mesiac chýli ku koncu a s ním je tu výber toho, čo ma najviac zaujalo. V tejto kolekcií vám znova prinášam tituly, ktoré upútali moju pozornosť a v budúcnosti sa chystám venovať im viac priestoru na blogu.


Určite si pozrite aj kolekcie z AUGUSTA a JÚLA, kde tiež nájdete množstvo zaujímavých kníh, hudobných titulov, hier, atď. :)


Sledujte tiež sekciu Aktuality, kde tak isto nájdete, čo ma zaujalo a čo chystám. Je pravidelne aktualizovaná a doplňovaná.


 

MÁMINO POSLEDNÍ OBJETÍ (kniha) 📚 📖

Autor: Frans de Waal

Práh, 2020
Príbeh Mamy tvorí jadro de Waalova presvedčenia, že ľudia nie sú jediným druhom so schopnosťou pociťovať lásku, nenávisť, strach, zahanbenie, vinu, radosť, znechutenie či empatiu. De Waal tu preberá výrazy tváre, emócie bublajúce pod povrchom a samozrejme i život a smrť Mamy. Vďaka knihe Mámino poslední objetí sa srdce a myseľ čitateľov stanú vnímavejší voči hlbokému prepojeniu medzi ľuďmi a zvieratami a premení ich pohľad na život okolo nás.


 

KLAMÁRSKY ŽIVOT DOSPELÝCH (kniha) 📚 📖

Autor: Elena Ferrante

Inaque.sk, 2020


Rozprávanie dospievajúcej Giovanny sa začína vetou: „Dva roky predtým, ako otec odišiel z domu, povedal mojej matke, že som veľmi škaredá.“

Viac ako tristo strán príbehu z prostredia strednej neapolskej spoločenskej vrstvy v polovici deväťdesiatych rokov, v ktorej sa mladé dievča stretáva s dvojtvárnosťou, falšou, krízou hodnôt a spletitosťou rodinných vzťahov, bolo prvými talianskymi recenzentmi vrelo prijatých a u čitateľskej obce, ako to už býva v prípade tejto autorky zvykom, vyvolalo obrovskú odozvu.


Do akého zrkadla sa má dospievajúce dievča pozrieť, aby sa našlo a zachránilo?

Čitatelia a čitateľky s ním prežijú flaubertovský čas veľkých zmien, objavov, sklamaní a nejednoznačností dospelosti.


 

HOLANDSKÝ DOM (kniha) 📚 📖

Autor: Ann Patchett

Tatran, 2020

- Rodinná dráma, v ktorej sa súrodenci snažia vyrovnať so svojím detstvom


Danny žije na predmestí Filadelfie v impozantnom Holandskom dome, ktorý po smrti majiteľov kúpil jeho otec, podnikateľ s nehnuteľnosťami. Vyrastá bez matky, s citovo chladným otcom, no pod ochrannými krídlami pôvabnej a nadanej staršej sestry Maeve. K sestre ho viaže pevné puto. Ich detstvo plynie príjemne a predvídateľne pod ostražitými pohľadmi portrétov pôvodných majiteľov domu, kým si otec jedného dňa neprivedie Andreu, vdovu s dvoma dcérami. Onedlho sa s ňou ožení.. Jej pričinením napokon Danny a Maeve prídu o milovaný domov a životnú istotu. Nevyrovnajú sa s tým ani potom, keď sa osamostatnia, a trauma z detstva ich prenasleduje celé desaťročia.

Súrodenci sa pravidelne vracajú na miesto, kam nemajú prístup, a márne klopú na zamknuté dvere minulosti. Neprítomnosť matky je príčinou ich vynúteného vyhnanstva a ovplyvňuje ich väčšmi než ľudia, ktorí sú súčasťou ich dospelého života. Zdá sa, že raj detstva je navždy stratený. No jedného dňa osud nanovo zamieša karty...


Holandský dom je príbeh o rodine, láske, zrade, zodpovednosti a obeti, o mocných putách času a citovej závislosti od miest, ktoré nás celý život magicky priťahujú.


 

KDE RAKY SPIEVAJÚ (kniha) 📚 📖

Autor: Delia Owens

Tatran, 2019

- Neuveriteľný príbeh o samote zúfalstve, odvahe prežiť, vytrvalosti, boji s predsudkami, ale aj o láske a nádeji


V pokojnom mestečku Barkley Cove na pobreží Severnej Karolíny dlhé roky kolujú strašidelné historky o Dievčati z močiara. Keď sa v roku 1969 pod požiarnou rozhľadňou objaví mŕtvola miestneho krásavca Chasea Andrewsa, obyvatelia mestečka z jeho vraždy hneď upodozrievajú Kyu Clarkovú, prezývanú Dievča z močiara. Vraj mala s Chaseom nejaké pletky a keď sa oženil s „dobrou partiou“, nedokázala sa cez to preniesť a siahla po pomste. V osudnú noc navyše zmizol prívesok s mušľou, ktorý Kya darovala Chaseovi a stále ho nosil na krku.


Lenže Kya nie je taká, ako sa o nej hovorí. Je citlivá a inteligentná, roky žije v rozľahlom a ťažko prístupnom močiari odkázaná sama na seba a nazýva ho svojím domovom. Zbiera slávky, loví ryby, údi ich a vymieňa za iný tovar. Priatelí sa s čajkami a snaží sa žiť v súlade s prírodou. Od zvierat sa učí vyhýbať nebezpečenstvu, zaobstarávať si potravu a šikovne unikať pred tými, čo by ju chceli pripraviť o slobodu. V škole sa ukáže len jeden jediný raz – za prísľub dobrého jedla. Keď však zažije výsmech, šikanovanie a nepochopenie, zanevrie na všetkých a utiahne sa späť do chatrče v barinách. No aj v jej živote príde chvíľa, keď zatúži po spoločnosti ľudí, po láske a dotykoch. Jej nespútaná krása očarí dvoch mladých mužov z mestečka a Kya sa pomaly začne otvárať novému životu – keď sa zrazu stane čosi nepredstaviteľné.


Román Kde raky spievajú je prekrásna óda na nedotknutý svet prírody, dojímavý príbeh o osamelom dospievaní mladej dievčiny a zároveň prípad záhadnej vraždy s prekvapujúcim koncom. Owensová nám pripomína, že detstvo nás formuje na celý život a príroda pred nami stále ukrýva tajomstvá – krásne a neraz aj kruté.


 

ÚŽASNÝ HMYZ (kniha) 📚 📖

Autor: Anne Sverdrup-Thygeson

Eastone Books, 2020

- Cesta do životov zvláštnych, nádherných a nenahraditeľných stvorení, ktoré udržujú náš svet v chode


Hmyz obýva skrytý svet pod našimi nohami a nad našimi hlavami – takmer neviditeľný, keby ho občas neprezradil šuchot lístia alebo strmhlavý let – a predsa je nenahraditeľný pre udržanie života na Zemi. Prišiel s prvými známkami života na súši, predbehol a prežil dinosaurov a bude tu ešte dlho po nás. Pracuje ticho, ale neúnavne, dáva nám potravu, udržuje naše ekosystémy, dokáže liečiť naše rany a dokonca aj požierať plasty. Príroda je úžasná vo svojej zložitosti a hmyz tvorí dôležitú súčasť geniálne vystavaných systémov, v ktorých sme my ľudia len jedným druhom medzi miliónmi iných. Tieto čudesné, bizarné a nádherné tvory predstavujú ozubené kolieska, ktoré náš svet udržujú v chode. V tejto knihe objavíte život a smrť, drámu a sny - všetko v milimetrových rozmeroch. Zem je planétou hmyzu a toto je jeho neobyčajný príbeh. 

ZOPÁR SPRÁVNYCH CHLAPOV (kniha) 📚 📖