Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Luci Č.

ZAUJALO MA: Výber za mesiac JÚL 2020

Aktualizováno: 2. 8. 2020
V tejto kolekcií za mesiac JÚL 2020 vyberám to, čo ma najviac zaujalo a čo by som chcela dať do pozornosti. Samozrejme, že ma toho zaujalo veľa, ale v tomto príspevku ponúkam stručný prehľad práve toho, čo by som chcela ukázať vám, čitateľom môjho blogu. Jedná sa o moju prvú kolekciu, ale sľubujem, že nie poslednú. :) Uverejnené knihy, hry, hudobné tituly, atď. by som chcela potupne tiež zrecenzovať a ponúknuť vám tak podrobnejší názor na ne. V tomto príspevku sa predovšetkým jedná o výber toho, čo upútalo moju pozornosť a čomu v budúcnosti chystám venovať viac priestoru. Pravidelne sledujte tiež sekciu Aktuality, kde takisto nájdete to, čo pripravujem a čo ma zaujalo. Je pravidelne doplňovaná a aktualizovaná.

 

MARY Z GENESEE (kniha) 📚 📖 Autor: Erika Jarkovská Enribook, 2020 - historický román inšpirovaný životným osudom skutočnej Mary Jemisonovej.

Je to rozprávanie o strastiplnej životnej ceste Mary Jemisonovej, dcére írskych prisťahovalcov, ktorých priviedla do Ameriky vidina šťastného života. Farmu Jemisonovcov po čase spustošia francúzski vojaci a majiteľov ponechajú napospas krvilačným Šónýom. Tí všetkých zabijú – až na Mary. Privedú ju do vojenskej pevnosti a predajú Senekom. Od toho dňa sa začína jej premena: z vydesenej siroty, uvrhnutej do prostredia divočiny i cudzej kultúry, na manželku, ochrankyňu rodiny a matku. Mary na sklonku života vyrozpráva svoj príbeh doktorovi Seaverovi, ktorý chce o nej napísať knihu. Počas stretnutia sa Seaver zamýšľa nad tým, prečo zostala žiť s divochmi, keď sa jej neraz naskytla príležitosť opustiť ich. Mary mu odpovedá, že je to veľmi prosté... Čo bolo tým putom, ktoré ju na celý život spojilo s kultúrou Indiánov viac než s jej vlastnou, to sa dozviete v románe.


Momentálne na stránke StartLab prebieha finančná zbierka, kde sa môžete pričiniť o to, aby kniha vyšla. Očakávané vydanie knihy je 9. septembra 2020. Prispieť môžete tu >> StartLab projekt Mary z Genesee

Prečítajte si tiež rozhovor s autorkou o tejto knihe, ktorý je zverejnený na mojom blogu.


 

IZABELA ... A SMRŤ ŠEPKÁ O LÁSKE... (kniha) 📚 📖

Autor: Eva Ava Šranková

Fortuna Libri, 2020

- historický román o výnimočnej Izabele de Vosges je voľným pokračovaním knihy Izabela a jej lásky.

Po strastiplných udalostiach, ktoré ovplyvnili život Izabely de Vosges, hlavná hrdinka prišla na to, že iba vášeň na vzťah nestačí. Sklamaná láskou, odvrhnutá milovaným mužom, našla šťastie po boku toho, ktorý ju po celý čas oddane ľúbil.

Avšak osud má s ňou iné plány... Keď sa už zdá, že Izabelino šťastie sa naplnilo, že svoj život prežije s dcérkou a s mužom, ktorý ju neskonale miluje, zasiahne ju novou krutosťou.

Sudba však ešte nepovedala posledné slovo. Nájde Izabela nakoniec svoje šťastie? Získa si ľúbosť muža, ktorého stratila nemilosrdnou hrou osudu? Bude jej dopriate milovať a byť milovanou?


Kniha oficiálne vychádza 28. augusta 2020 vo vydavateľstve Fortuna Libri. Prečítajte si tiež rozhovor s autorkou o tejto knihe, ktorý je zverejnený na mojom blogu.


 

NARODENÝ V MODRÚ STREDU (kniha) 📚 📖

Autor: Daniel Tammet

Absynt, 2020

- Aké je to byť iný? Iný ako väčšina ľudí? Autistický génius Daniel Tammet nám rozpráva o svojom živote, ktorý bol často plný bolesti, ale aj neuveriteľných zázrakov.


Dokázal sa naspamäť naučiť 22 514 čísel za desatinnou čiarkou čísla pí. Na to, aby sa plynule naučil rozprávať po španielsky či islandsky potreboval týždeň. Aj takéto schopnosti má výnimočný autistický génius a savant Daniel Tammet. Jeho život však nebol žiadnou rozprávkou. Prežil komplikované detstvo i dospievanie, výsmech aj šikanu. Najbezpečnejšie sa vždy cítil sám uzavretý vo svojom malom svete zloženom z nádherných číselných krajín.

Daniel Tammet sa narodil v jednu modrú stredu. Prečo práve modrú? Pretože čísla vidí ako farby, každé z nich má v jeho vnímaní iný odtieň, iný tvar, inú veľkosť aj iný charakter. Spôsobuje to záhadný a mimoriadne vzácny jav známy ako synestézia.


Narodený v modrú stredu je výnimočná autobiografická kniha o živote mladého autistického muža, ktorý vládne nadpriemernými jazykovými i matematickými schopnosťami, no mnohé bežné životné situácie sú preňho absolútne neprekonateľné. Dojemný a motivujúci príbeh Daniela Tammeta je aj o tom, ako sa dokázal popasovať so životom bez toho, aby stratil svoju vlastnú tvár.


 

VČELÁR Z ALEPPA (kniha) 📚 📖

Autor: Christy Lefteri

Tatran, 2020

- Kde sú včely, tam sú kvety, kde sú kvety, tam je aj nový život a nádej.


Miliónové sýrske Aleppo je prežiarené slnkom a vôňou olív a pistácií. Radosť zo života a rodinnej spolupatričnosti prežíva aj včelár Nuri. Ale odrazu sa čosi zmení a prichádza nevídaná hrôza. Tí predvídaví to podvedome vytušili a včas odišli. Nuri sa však nevie vzdať rodného mesta, medonosných včiel a istoty. Za svoju nerozhodnosť zaplatí vysokú daň. Príde o syna a jeho manželka o zrak.

Posolstvo Včelára z Aleppa je predovšetkým v nádeji, že sa manželom na úteku podarí prekonať bezbrehý smútok a vyrovnať s duševnou záťažou. Otrasné pomery v gréckych táboroch, ziskuchtiví priekupníci a neustále ponižovanie vedú k tomu, že manželia sa navzájom odcudzia a Nuriho začnú prenasledovať nočné mory.

Silný román čitateľovi približuje pravdivý strastiplný príbeh migrantov, ktorí museli utiecť, aby si zachránili holý život. Nežný vzťah manželov Nuriho a Afry, ktorí vytrhnutí z koreňov, bezradní, zúfalí a zúbožení skončili v chladnom Anglicku, dojíma čitateľa k slzám. Autorka rozpráva sugestívny a autentický príbeh o strate vlasti, sile smútku a moci lásky, o odvahe, ľudskosti a nezlomnej nádeji na nový začiatok. Jej kniha preniká do podstaty utečeneckej krízy hlbšie než ohurujúce novinové titulky a prináša pôsobivé scény s nesmiernym citom pre detail.


 

OBSAHUJI DAVY (kniha) 📚 📖

Autor: Ed Yong

Jan Melvil publishing, 2017

- Nominováné na Welcome Trust Book Prize.


Prelomové, nádherne poučné a veľmi zábavné pojednanie o najzásadnejšej revolúcií v biológii od čias Darwina - pohľad na svet "očami mikróba", ktorý odhaľuje čarovný a radikálne prestavaný obraz života na Zemi.

Každý živočích, či už človek, sépia alebo osa, je domovom miliónov baktérií a ďalších mikróbov. Ed Yong, ktorého humor je rovnako evidentný ako jeho vzdelanie, nás nabáda k tomu, aby sme sa na seba a svoje zvieracích spoločníkov pozreli v novom svetle - nie ako na jedinca, ale skôr ako na vzájomne prepojené a závislé davy, ktorými nepochybne sme. Mikróby v našom tele sú súčasťou nášho imunitného systému a chránia nás pred chorobami. V hlbokých oceánoch sa nachádzajú záhadní tvorovia bez úst a čriev, ktorým všetku energiu zaisťujú mikróby. Baktérie poskytujú sépiám plášť neviditeľnosti, pomáhajú škodcom likvidovať lesy a umožňujú parazitom spôsobovať choroby postihujúce milióny ľudí.


Mnoho ľudí mikróby považuje za patogénmi predurčené k likvidácii, ale tí, ktorí s nami žijú - mikrobiom - formujú naše telo, chránia naše zdravie, utvárajú našu identitu a zaručujú nám neuveriteľné schopnosti. V tejto ohromujúcej knihe vás Ed Yong zavedie na veľkolepú výpravu za našimi mikrobiálnymi partnermi a predstaví vám vedcov v predných líniách vývoja. Zmení váš pohľad na prírodu a zároveň aj vnímanie nášho miesta v nej.


 

KULÚRA STŘEDOVĚKÉ EVROPY (kniha) 📚 📖

Autor: Jacques Le Goff

Vyšehrad, 2020

- Výpravná publikácia francúzskeho znalca stredoveku.