Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Luci Č.

ZAUJALO MA: Výber za mesiac AUGUST 2020
Prešiel ďalší mesiac a ja som si pre vás opäť pripravila výber toho, čo ma najviac zaujalo a čo vám chcem predstaviť. Možno si medzi uvedenými titulmi sami nájdete niečo, čo vás upúta, rovnako ako mňa. :)

V tejto kolekcií, tak ako v tej predošlej, ale aj v tých ktoré ešte len chystám, nájdete to, čomu v budúcnosti chcem venovať viac priestoru na blogu.


V tomto výbere nájdete nielen novinky, ale aj staršie tituly, pretože dátum vydania pre mňa nie je dôležitý. Vždy sa nájde niečo, čo ma zaujme, či už sa jedná o novinku alebo nie. :)


Tiež sledujte sekciu Aktuality, kde tiež nájdete to, čo chystám a čo ma zaujalo. Je pravidelne doplňovaná a aktualizovaná.


 

TAJNÉ DĚJINY OBJEVOVÁNÍ AMERIKY (kniha) 📚 📖

Autor: Zdeněk Kalkus

CPRESS, 2020

- Kto predišiel Krištofa Kolumba?


S dejinami, ako sú nám bežne predkladané, nie je čosi v poriadku. Minulosť bola totiž zrejme ďaleko dobrodružnejšia a úchvatnejšia, než nám tvrdia učebnice. Amerika bola navštevovaná v priebehu celej svojej histórie príslušníkmi rôznych národov sveta. Prečo ale boli správy o týchto cestách utajované? Ako je možné, že sa niekto pustil do tak riskantného dobrodružstva bez vyspelej techniky? A kto vlastne ako prvý objavil Ameriku?


Tradične sa uvádza meno Krištofa Kolumba alebo tiež Vikingov. Kniha však predkladá inú víziu objavovania nového svetadielu. Uvádza nás do sveta "zabudnutých" námorných objavov a moreplavcov hľadajúcich šťastie a nový život v neznámych oblastiach za oceánom - a to často aj za cenu vlastného života. Autor, dlhoročný znalec latinskoamerických reálií a histórie, nás zoznamuje so záhadami obostierajúcimi pôvod starých amerických civilizácií a ich možné prepojenie s kultúrami Európy alebo blízkeho východu. Všetko dokladá pozoruhodnými príbehmi, záhadnými artefaktami, pestrou galériou veľkých činov a často neprávom zanedbávaných postáv.


 

TAKZVANÉ ZLO (kniha) 📚 📖

Autor: Konrad Lorenz

Portál, 2019

- Prírodné zákonitosti agresie.Takzvané zlo je asi najznámejšia a najkontroverznejšia kniha Konrada Lorenza, ktorý sa v nej zaoberá témou agresie. Dielo neodmysliteľne patrí ku kľúčovým textom etológie.

Podľa autora je agresia v rámci jedného živočíšneho druhu podstatne častejšia ako tá medzidruhová. Lorenz tvrdí, že agresia plní dôležité funkcie regulácie sociálneho správania, ako je ochrana teritória a rodiny či výber sexuálnych partnerov. Do svojej ucelené teórie agresivity, jej príčin, funkcií a motivácie, zahrnul tiež správanie človeka, pri ktorom sa agresia môže ľahko vymknúť kontrole. Na základe rituálov, ktoré agresiu brzdia aj vo zvieracej ríši, sa však u ľudí vyvíjajú pravidlá morálky. 

MOUDROST PSYCHOPATŮ (kniha) 📚 📖

Autor: Kevin Dutton

Portál, 2019

- Svätí, špióni a sérioví vrahovia


Na svojej strhujúcej ceste do života psychopatov a ich prefíkaného správania známy oxfordský psychológ Kevin Dutton odhaľuje existenciu stupnice šialenstva, na ktorej má svoje miesto každý z nás. S pomocou najnovších metód zobrazovania mozgu a rozvíjajúcich sa neurovied ukazuje, že brilantný neurochirurg, nemajúci empatiu, má so sériovým vrahom, ktorý zabíja pre potechu, spoločného viac, než by sme si chceli pripustiť, a že lupič na sporo osvetlenom parkovisku môže byť rovnako ľadovo pokojný ako ten najúspešnejší podnikateľ.

Keď autor rozvíja svoju teóriu, že psychopatické sklony má v určitej miere každý, dochádza k názoru, že spoločnosť ako celok je dnes psychopatickejšia ako kedykoľvek predtým. Koniec koncov, psychopati bývajú nebojácni, sebavedomí, očarujúci, bezohľadní a sústredení na cieľ, čo sú vlastnosti ako šité na mieru úspechu v 21. storočí. Múdrosť psychopatov, provokatívna po všetkých stránkach, je vzrušujúcim dobrodružstvom, ktoré odkrýva, že práve naše zavrhované temné stránky často ukrývajú tromfy úspešnosti.


 

VZDELANÁ (kniha) 📚 📖

Autor: Tara Westover

Tatran, 2019

- Túžba po vzdelaní ju zmenila, prebrázdila kvôli nej oceány, precestovala kontinenty, doviedla ju na Harvard a Cambridgeskú univerzitu. Až potom si začala klásť otázku, či nezašla priďaleko, či ešte nájde cestu domov.


Tara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Tam sa pripravovala na koniec sveta tak, že zavárala do zásoby broskyne a spávala s „plnou poľnou“. V lete s mamou, babicou a liečiteľkou, varila bylinné odvary a v zime triedila kovový šrot na otcovom šrotovisku. Jej otec nedôveroval zdravotníctvu, preto s Tarou nikdy nenavštívili lekára. Rezné rany, otrasy mozgu, dokonca aj popáleniny po výbuchu liečili doma pomocou byliniek. Rodina bola natoľko izolovaná od bežného života, že nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. A nikto nezasiahol, keď sa starší brat začal správať násilnícky.

Ďalší z Tariných bratov sa dostal na vysokú školu a priniesol jej novinky z ďalekého sveta. Vtedy sa rozhodla vyskúšať nový život. Vďaka samoštúdiu sa jej podarilo zvládnuť matematiku, gramatiku a vedecké predmety na takej úrovni, že spravila test ACT a prijali ju na Brigham Young University. Tam študovala psychológiu, politické vedy, filozofiu a históriu a prvý raz počula o závažných svetových udalostiach ako holokaust a hnutie za občianske práva.


 

TRI ŽENY (kniha) 📚 📖

Autor: Lisa Taddeo

Tatran, 2020


Kniha Tri ženy, príbehy troch žien, ktoré autorka sledovala takmer desaťročie z bezprostrednej blízkosti a prerozprávala ich s ohromujúcou úprimnosťou, predstavuje prelomovú štúdiu erotickej túžby v súčasnej Amerike. S bezprecedentnou hĺbkou a emocionálnou silou odhaľuje jej krehkosť a komplexnosť a definuje odlišnosť ženskej a mužskej túžby.


Kniha je skvelým žurnalistickým i rozprávačským počinom. S nesmiernou empatiou predstavuje čitateľom tri nezabudnuteľné ženy a pozoruhodnú autorku. Za posledných osem rokov prešla americká novinárka Lisa Taddeo šesť ráz naprieč celou krajinou, aby nazrela do duší obyčajných žien z rôznych regiónov a prostredí. Výsledkom jej úsilia je kniha Tri ženy, najvernejší portrét ženskej túžby, aký kto kedy zachytil, a zároveň jedna z najdiskutovanejších kníh posledného roka.


 

S ROZUMEM V KONCÍCH (kniha) 📚 📖

Autor: Edward Dutton

Sol Noctis, 2020