Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Luci Č.

ZAHRAJTE SI: Syberia 3

Aktualizováno: 25. 10. 2020
Jedinečný a neobyčajný príbeh Kate Walker pokračuje v hre Syberia 3, ktorá je síce na svete už od roku 2017, no aj napriek tomu som sa o nej rozhodla napísať a zrecenzovať ju. Jej tvorcom nie je nikto iný ako Benoît Sokal, otec predošlých dvoch hier.


Príbeh nadväzuje na udalosti z druhej časti. Kate Walker sa odhodlala pokračovať ďalej po tom, ako pomohla Hansovi Vorarlbergovi dostať sa do Syberie. V bezvedomí, opustenú a na pokraji smrti, uprostred studenej zimnej krajiny ju nájdu Yukolovia a vďaka nim sa dostane na kliniku v neďalekom mestečku Valsembor. Aj pre nich bolo toto miesto prvou zástavkou na ich dlhej ceste. Keďže mladý vodca Kurk utrpel ťažké zranenie boli nútení vyhľadať pomoc.


Kate si hneď ako precitne, všimne neobvyklé taktiky a postupy voči pacientom, predovšetkým podivné zariadenie, na ktorom je umiestnený Kurk. Okamžite usúdi, že najlepšie bude čo najskôr odísť. Na to, aby sa odtiaľto dostala musí prekonať niekoľko hádaniek. Stane sa svedkom podivného rozhovoru medzi Olgou Efimovou a plukovníkom, jej tajným spojencom, a obavy sa potvrdia. Čo najskôr opustí kliniku, aby mohla pomôcť Yukolom a sprevádzať ich na púti za snežnými pštrosmi.

Keď pomôže vyčistiť úmyselne znečistenú vodu, navštívi mesto Valsembor v snahe nájsť spôsob ako dostať Yukolov na druhú stranu jazera, ktoré vplyvom zmeny počasia nezamrzlo, takže po ňom nemôžu prejsť ako inokedy. Tam natrafí na kapitána, čo sa snaží umlčať výčitky svedomia a zahnať tiene minulosti s fľaškou v ruke. Napokon sa stane jej spojencom a celá karavána bude môcť pokračovať.


Syberia 3 ponúka pekný príbeh, aj keď oproti prvým dvom dielom sa mi zdal menej prepracovaný. Celý čas som mala pocit, že mu niečo chýba. Kvalita grafiky nie je až na takej vysokej úrovni, ale to nijako neuberá čaru celej hry. Horšie to bolo s ovládaním. Hru som hrala najprv na PC, kde sa pohyb postavy ovládal pomocou kláves a kurzoru. Niekedy som mala problém nasmerovať postavu správnym smerom a dostať sa tam, kam som potrebovala. Pri zmene kamery je dôležité držať si pôvodný smer a meniť ho až potom, v opačnom prípade sa s postavou dostanete naspäť. Druhýkrát ju hrala na PS4 a to už bolo o niečo lepšie, ale určite ani tam to nebolo dokonalé, za čo opäť mohli práve už zmienené zmeny kamery.

Hre by som tiež vytkla aj iné technické nedokonalosti, napríklad nahrávanie nových lokácií trvalo niekedy príliš dlho.

Hoci Syberia 3 po technickej stránke nie je najlepšia a preto si vyslúžila značnú kritiku, ja som si ju aj tak užila. Som veľkým fanúšikom predošlých dvoch dielov, ktoré neodmysliteľne patria k môjmu detstvu a už teraz sa neviem dočkať ďalšieho dobrodružstva s výnimočnou a silnou ženskou hrdinkou, akou je Kate Walker.
Žáner: Adventúra

Vydané pre: Microsoft Windows, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch, OS X

Počet hráčov: 1

Jazyk: Anglický, francúzsky, nemecký, ruský, poľský

Titulky: Tiež obsahuje CZ titulky

Rok uvedenia na trh: 2017

HODNOTENIE:

🌟🌟🌟🌟 (4/5)