Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Luci Č.

SPISOVATELIA ODPORÚČAJÚ: Knižné tipy pod stromček #3 🎄📚
Čo nevidieť sú tu Vianoce a väčšina z vás sa zamýšľa, akým darčekom potešiť svojich blízkych. Možností je naozaj neúrekom. Kniha je jedným z najobľúbenejších a najhodnotnejších darov pre všetkých nadšených knihomoľov. Výberom tej správnej nemôžete nič pokaziť, práve naopak.


Ako si však vybrať z obrovského množstvo titulov? Ako zistiť, ktorá kniha je tá pravá?


Pokiaľ si neviete rady, štyria obľúbení slovenskí autori sa vám rozhodli pomôcť a ponúknuť vám niekoľko Vianočných knižných tipov. Oni sami sú okrem písania aj vášniví čitatelia a tak vám prinášajú práve tituly, ktoré si ich získali.


V tejto tretej časti Vianočných knižných tipov vám poradia: Tina Van der Holland, Nata Sabová, Ružena Scherhauferová a Vojtech Beniczky.


Tak nechajte sa inšpirovať a nalákať. 📚 📖🎁

Pokiaľ vám unikla prvá časť Vianočných knižných tipov, nájdete ju TU. Druhá časť TU. 🎁


 Autorka Tina Van der Holland odporúča:Moje knižné odporúčania som zostavila na základe toho, ktoré knihy ma v roku 2020 najviac oslovili.

Keďže som veľká milovníčka detektívok, dovolím si odporúčať rovno dve.


Prvou z nich je kniha Michaela Connellyho: Výstraha. Tohto autora už hádam netreba slovenskému čitateľovi predstavovať, a keby ho niekto ešte nepoznal, je načase to zmeniť 😊 Connelly aj v tejto svojej knihe ponúka dokonalo spracovaný detektívny príbeh, ktorého vyšetrovania sa však chopí nie ako obvykle detektív Harry Bosch, ale novinár Jack McEvoy.


Druhou detektívkou, ktorú odporúčam, je kniha Juraja Červenáka: Anjel v podsvetí. V tomto prípade ide o historickú detektívku, pri čítaní ktorej si prídu na svoje nielen milovníci spletitých zločinov, ale aj histórie.

Ďalšie knihy, ktoré by som chcela odporučiť, nie sú už zo žánru beletrie a potešia najmä hĺbavých čitateľov. Ide o trojicu kníh mladého, 44-ročného izraelského profesora, ktorý sa zapodieva svetovými dejinami, a volá sa Yuval Noah Harari.


V prvej z nich Sapiens – stručná história ľudstva nám Harari podá svojský, ale odborný výklad histórie človeka ako biologického druhu, a to od prvých ľudí až po súčasnosť. Vysvetľuje, ako náš vývoj, zvyky a správanie ovplyvnili tri revolúcie − kognitívna, poľnohospodárska a vedecká.


V ďalšej knihe Homo Deus – stručná história zajtrajška nazrieme do budúcnosti, avšak nie pomocou krištáľovej gule, ale odborných prognóz, stanovených na základe súčasného vývoja vedy a techniky. Ak má Harari pravdu, potom už v roku 2050 by mohlo byť pomocou génového inžinierstva každému dostupné napríklad naklonovanie vlastného orgánu... V knihe sa toho dozvieme oveľa viac, napríklad aj ako sa pravdepodobne vyvinú medziľudské vzťahy (manželstvo) a pracovné (zamestnanie).


Trojicu uzatvára Harariho kniha 21 lekcií pre 21. storočie. Kým v knihe Sapiens Harari skúmal minulosť a v Homo Deus budúcnosť, táto kniha sa venuje súčasnosti. Autor v nej pútavou formou hľadá odpovede na pálčivé otázky súčasnosti, napríklad: Ako sa môžeme ochrániť pred jadrovou vojnou, ekologickými katastrofami a technologickými narušeniami? Čo môžeme urobiť s epidémiou falošných správ alebo s hrozbou terorizmu? Čo by sme mali učiť svoje deti?(*tituly od Harariho odporúča tiež autorka Monika Wurm)
* poznámka Luci Č. - Life & Style - Blog


 

TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog


Tina Van der Holland je populárna spisovateľka, autorka bestsellerov. Ak siahnete po jej knihe, určite budete spokojní či už vy alebo vaši blízki. Pre milovníkov histórie a detektívok, môžem odporučiť vynikajúce historické detektívky, no prídu si na svoje aj milovníci zaujímavých príbehov, ktoré inšpiroval často život sám. S knihou od Tiny je spokojnosť zaručená.


Shalom


Gabika je temperamentná kresťanka, Milan je introvertný Žid. Napriek rozpačitým reakciám okolia sa vzali a vychovávajú spolu dve deti... Je ich manželstvo bezproblémové? Akí naivní boli čerstvo zamilovaní mladomanželia? Ako sa prejavia v správaní detí rozdielne postoje otca a matky k svetu?

Román, inšpirovaný skutočným príbehom, zobrazuje tieto, ale aj ďalšie problémy vznikajúce pri spolunažívaní dvoch kultúr. Neobyčajný námet zároveň ponúka zaujímavé nazretie do kultúry judaizmu a ukazuje jeho komplikované vnímanie zo strany majoritnej spoločnosti, ktorá je navonok plná pochopenia, no pod povrchom mnohokrát skrýva staromódne predsudky.

Prečítajte si príbeh o láske, ktorá sa zaobišla bez veľkých slov, ale nie bez veľkej tolerancie. Rozprávačské umenie Tiny Van der Holland, ktorá dokáže čitateľa na jednej strane rozosmiať a na druhej prekvapiť až dokumentárnou hĺbkou, je zárukou, že knihu nepustíte z rúk, kým neobrátite posledný list.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Kronika sendvičovej ženy


Román o tom, že dnešní mladí sa dlho hľadajú; pracujú či študujú na pokračovanie a medzitým celkom samozrejme využívajú Hotel Mama. O tom, že starnúci rodičia dôchodcovia automaticky vyžadujú od svojich detí starostlivosť, akú boli schopní poskytnúť oni sami svojim rodičom, pravda, v inej dobe. O tom, že dnešné ženy päťdesiatničky, takzvané sendvičové, nesú na svojich bedrách starosti nielen o dospelé deti, ale aj o svojich rodičov, pričom by ešte rady žili aktívne a poznajú erotiku aj vášeň. A napokon o tom, že dnešným mužom päťdesiatnikom väčšinou bohato stačí výkon v práci a doma by mali najradšej od všetkého svätý pokoj.

Vo voľnom pokračovaní románu Shalom, napísanom opäť s humorom i nanajvýš vážne, sa znovu stretávame s manželmi Gabikou a Milanom, ich rodinou a priateľmi. Autorka v ňom použila aj vlastné poznatky z ciest po Izraeli a ponúka literárny náhľad do života v jednom z typických izraelských kibucov.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Tajomstvo zlatého pokladu


Jún 1682.

Richtár Vida má plné ruky práce. V Košiciach deň za dňom dochádza k záhadným vraždám obchodníkov a miznú veľké čiastky peňazí v zlate. Aby toho nebolo málo, Thököly chystá útok na Košice, jeho sestra Eva so svojou krásnou spoločníčkou Rhédeyovou už sú v meste a na návštevu sa ohlási aj palatín Esterházy.