top of page

Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Obrázek autoraLuci Č.

SPISOVATELIA ODPORÚČAJÚ: Knižné tipy pod stromček #3 🎄📚
Čo nevidieť sú tu Vianoce a väčšina z vás sa zamýšľa, akým darčekom potešiť svojich blízkych. Možností je naozaj neúrekom. Kniha je jedným z najobľúbenejších a najhodnotnejších darov pre všetkých nadšených knihomoľov. Výberom tej správnej nemôžete nič pokaziť, práve naopak.


Ako si však vybrať z obrovského množstvo titulov? Ako zistiť, ktorá kniha je tá pravá?


Pokiaľ si neviete rady, štyria obľúbení slovenskí autori sa vám rozhodli pomôcť a ponúknuť vám niekoľko Vianočných knižných tipov. Oni sami sú okrem písania aj vášniví čitatelia a tak vám prinášajú práve tituly, ktoré si ich získali.


V tejto tretej časti Vianočných knižných tipov vám poradia: Tina Van der Holland, Nata Sabová, Ružena Scherhauferová a Vojtech Beniczky.


Tak nechajte sa inšpirovať a nalákať. 📚 📖🎁

Pokiaľ vám unikla prvá časť Vianočných knižných tipov, nájdete ju TU. Druhá časť TU. 🎁


 Autorka Tina Van der Holland odporúča:Moje knižné odporúčania som zostavila na základe toho, ktoré knihy ma v roku 2020 najviac oslovili.

Keďže som veľká milovníčka detektívok, dovolím si odporúčať rovno dve.


Prvou z nich je kniha Michaela Connellyho: Výstraha. Tohto autora už hádam netreba slovenskému čitateľovi predstavovať, a keby ho niekto ešte nepoznal, je načase to zmeniť 😊 Connelly aj v tejto svojej knihe ponúka dokonalo spracovaný detektívny príbeh, ktorého vyšetrovania sa však chopí nie ako obvykle detektív Harry Bosch, ale novinár Jack McEvoy.


Druhou detektívkou, ktorú odporúčam, je kniha Juraja Červenáka: Anjel v podsvetí. V tomto prípade ide o historickú detektívku, pri čítaní ktorej si prídu na svoje nielen milovníci spletitých zločinov, ale aj histórie.

Ďalšie knihy, ktoré by som chcela odporučiť, nie sú už zo žánru beletrie a potešia najmä hĺbavých čitateľov. Ide o trojicu kníh mladého, 44-ročného izraelského profesora, ktorý sa zapodieva svetovými dejinami, a volá sa Yuval Noah Harari.


V prvej z nich Sapiens – stručná história ľudstva nám Harari podá svojský, ale odborný výklad histórie človeka ako biologického druhu, a to od prvých ľudí až po súčasnosť. Vysvetľuje, ako náš vývoj, zvyky a správanie ovplyvnili tri revolúcie − kognitívna, poľnohospodárska a vedecká.


V ďalšej knihe Homo Deus – stručná história zajtrajška nazrieme do budúcnosti, avšak nie pomocou krištáľovej gule, ale odborných prognóz, stanovených na základe súčasného vývoja vedy a techniky. Ak má Harari pravdu, potom už v roku 2050 by mohlo byť pomocou génového inžinierstva každému dostupné napríklad naklonovanie vlastného orgánu... V knihe sa toho dozvieme oveľa viac, napríklad aj ako sa pravdepodobne vyvinú medziľudské vzťahy (manželstvo) a pracovné (zamestnanie).


Trojicu uzatvára Harariho kniha 21 lekcií pre 21. storočie. Kým v knihe Sapiens Harari skúmal minulosť a v Homo Deus budúcnosť, táto kniha sa venuje súčasnosti. Autor v nej pútavou formou hľadá odpovede na pálčivé otázky súčasnosti, napríklad: Ako sa môžeme ochrániť pred jadrovou vojnou, ekologickými katastrofami a technologickými narušeniami? Čo môžeme urobiť s epidémiou falošných správ alebo s hrozbou terorizmu? Čo by sme mali učiť svoje deti?(*tituly od Harariho odporúča tiež autorka Monika Wurm)
* poznámka Luci Č. - Life & Style - Blog


 

TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog


Tina Van der Holland je populárna spisovateľka, autorka bestsellerov. Ak siahnete po jej knihe, určite budete spokojní či už vy alebo vaši blízki. Pre milovníkov histórie a detektívok, môžem odporučiť vynikajúce historické detektívky, no prídu si na svoje aj milovníci zaujímavých príbehov, ktoré inšpiroval často život sám. S knihou od Tiny je spokojnosť zaručená.


Shalom


Gabika je temperamentná kresťanka, Milan je introvertný Žid. Napriek rozpačitým reakciám okolia sa vzali a vychovávajú spolu dve deti... Je ich manželstvo bezproblémové? Akí naivní boli čerstvo zamilovaní mladomanželia? Ako sa prejavia v správaní detí rozdielne postoje otca a matky k svetu?

Román, inšpirovaný skutočným príbehom, zobrazuje tieto, ale aj ďalšie problémy vznikajúce pri spolunažívaní dvoch kultúr. Neobyčajný námet zároveň ponúka zaujímavé nazretie do kultúry judaizmu a ukazuje jeho komplikované vnímanie zo strany majoritnej spoločnosti, ktorá je navonok plná pochopenia, no pod povrchom mnohokrát skrýva staromódne predsudky.

Prečítajte si príbeh o láske, ktorá sa zaobišla bez veľkých slov, ale nie bez veľkej tolerancie. Rozprávačské umenie Tiny Van der Holland, ktorá dokáže čitateľa na jednej strane rozosmiať a na druhej prekvapiť až dokumentárnou hĺbkou, je zárukou, že knihu nepustíte z rúk, kým neobrátite posledný list.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Kronika sendvičovej ženy


Román o tom, že dnešní mladí sa dlho hľadajú; pracujú či študujú na pokračovanie a medzitým celkom samozrejme využívajú Hotel Mama. O tom, že starnúci rodičia dôchodcovia automaticky vyžadujú od svojich detí starostlivosť, akú boli schopní poskytnúť oni sami svojim rodičom, pravda, v inej dobe. O tom, že dnešné ženy päťdesiatničky, takzvané sendvičové, nesú na svojich bedrách starosti nielen o dospelé deti, ale aj o svojich rodičov, pričom by ešte rady žili aktívne a poznajú erotiku aj vášeň. A napokon o tom, že dnešným mužom päťdesiatnikom väčšinou bohato stačí výkon v práci a doma by mali najradšej od všetkého svätý pokoj.

Vo voľnom pokračovaní románu Shalom, napísanom opäť s humorom i nanajvýš vážne, sa znovu stretávame s manželmi Gabikou a Milanom, ich rodinou a priateľmi. Autorka v ňom použila aj vlastné poznatky z ciest po Izraeli a ponúka literárny náhľad do života v jednom z typických izraelských kibucov.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Tajomstvo zlatého pokladu


Jún 1682.

Richtár Vida má plné ruky práce. V Košiciach deň za dňom dochádza k záhadným vraždám obchodníkov a miznú veľké čiastky peňazí v zlate. Aby toho nebolo málo, Thököly chystá útok na Košice, jeho sestra Eva so svojou krásnou spoločníčkou Rhédeyovou už sú v meste a na návštevu sa ohlási aj palatín Esterházy.

V zložitej situácii, keď v meste zavládne strach a vyostrujú sa aj náboženské rozpory medzi protestantmi a katolíkmi, pomáhajú richtárovi dolapiť vrahov a nájsť ukradnuté zlato cisárski dôstojníci z košickej posádky, baróni Sapponara a Guadagni, a kapitán mestských drábov Bodrogi. Podarí sa im to?

Dômyselne zosnovaný príbeh, v ktorom vystupujú fiktívne aj skutočné historické postavy, nielen pobaví a zaujme, ale udržiava v napätí od prvej strany po poslednú.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Čierna pani z Kežmarku


Február 1684.

Necelý polrok po legendárnej bitke pri Viedni preberú slobodné kráľovské mesto Kežmarok zo zimného spánku bezohľadné vraždy mladých žien sprevádzané symbolmi bosoráctva. Richtár Cornides má čo robiť, aby vyšetril zločiny a upokojil rozbúrené mesto. A to všetko práve v čase, keď sa má na Kežmarskom hrade konať stretnutie diplomatov troch európskych mocností s Imrichom Thökölym. Hradný pán chce s nimi rokovať o podmienkach mieru pre krajinu zmietanú nielen protitureckými bojmi, ale aj povstaním uhorskej šľachty.

Sú za vraždami politické intrigy alebo len osobná pomsta? Akú úlohu pri tom hrá tajomná hradná kľučiarka Brigita, ktorej znalosti liečivých i nebezpečných elixírov sú všeobecne známe?

Príbeh nerozmotáva len temné zločiny, ale umožní nazretie do detailov života ľudí v 17. storočí počnúc šľachtou a honoráciou mesta až po jeho bežných obyvateľov, ako by sme boli ich súčasníkmi.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁

Ďalšie knihy od autorky nájdete TU. 🎁 Autorka Nata Sabová odporúča:


Ak dovolíte, tak s odporúčaním knižiek iným čitateľom si pomôžem nielen vlastným vkusom, ale aj vkusom členov mojej rodiny. Mama je veľká milovníčka historických romancí, a tak som pre ňu tento rok pod stromček pripravila hneď niekoľko knižiek.


V prvom rade to je Izabela... a smrť šepká o láske, čo je pokračovanie príbehov o Izabele od Evy Avy Šrankovej. Prvé dva diely sa mame (a aj mne) veľmi páčili, a preto nepochybujem, že nesklame ani tento tretí diel. K Eve Ave Šrankovej ešte pridám (hoci nie pod náš stromček) Janu Pronskú, Eriku Jarkovskú, Tinu Van der Holland a Zuzanu Kuglerovú, ktoré sa takisto venujú historickým témam.


Ďalšie knižky, ktoré na Vianoce obohatia našu knižnicu historických romancí, sú prvé dva diely trilógie Sídlo Haven Manor od Kristi Ann Hunterovej. Prvý má názov Záhadná guvernantka a druhý Odvážna dáma. Musím sa priznať, že túto autorku nepoznám, ale viem, že knižky do slovenčiny prekladala naša skvelá autorka Mirka Molnárová-Novysedláková, a keďže jej štylistika sa mi páči a nepochybujem, že ju vložila aj do svojich prekladov, tak som ich vybrala aj pod vianočný stromček.

A keď už sme pri Mirke Molnárovej Novysedlákovej, tak spomeniem a odporúčam aj jej vlastný román Dovoľ mi všetko, ktorý som čítala celkom nedávno. Je to príbeh zo súčasného prostredia s prvkami mystery a svoju úlohu v ňom zohráva aj ďalšia vynikajúca autorka historických romancí, ktorá už síce dávno nežije, ale jej knihy sa neustále objavujú na pultoch obchodov a vždy potešia – Jane Austenová.


Ja osobne mám spomedzi zahraničných autoriek tohto žánru najradšej Johannu Lindsey. Táto autorka odštartovala svoju spisovateľskú kariéru ešte v roku 1977 knižkou Zajatá nevesta, ktorú vraj napísala len čisto z rozmaru, ale okamžite zožala úspech. Teraz sa jej knihy predávajú po celom svete. Najpopulárnejšia je jej knižná séria Malory Family, ktorá si získala aj mňa (dokonca tak, že som si spísala rodokmeň Maloryovcov a s nimi spojených Andersonovcov), ale páčia sa mi aj ostatné jej knihy. Najnovšie sa na naše pulty dostalo Sladké vábenie, ktoré si určite zoženiem a prečítam.


Pri historických knihách ešte zostanem, hoci z iného súdka. Tentoraz to budú knižky, ktoré dostane pod stromček môj manžel a zobrazujú životné príbehy skutočných historických osobností. Pri jednej z našich návštev Čachtického hradu sme sa stretli so spisovateľom Andrejom Štiavnickým, ktorý nám rozprával o svojich knihách o Alžbete Bátoriovej tak pútavo, že si manžel hneď kúpil prvé tri diely knižnej série, V podzemí Čachtického hradu, Alžbeta Bátoriová vo väzení a na slobode a Čachtická pani pred najvyšším súdom. Tieto diely sa viažu priamo na Alžbetin život a pán Štiavnický podklady na ne študoval až v budapeštianskych archívoch. Po ich prečítaní sa manžel rozhodol, že musí mať rozhodne doma aj všetky ostatné diely, ktoré sú už o osudoch Alžbetiných potomkov. Nebudem ich vymenúvať jednotlivo, poviem len, že dohromady má celá séria 8 dielov a všetky sú stále k dostaniu.

Pri manželovom vkuse ešte zostanem a poradím milovníkom poézie. Tento rok mu pribudla 6. básnická zbierka od Miroslava Kapusty Tango na Venuši, a ak sa Mirkovi podarí, tak by do Vianoc mala vyjsť ešte knižka poviedok Trafený anjelom, tak dúfam, že aj tá sa dostane pod náš vianočný stromček. Nedávno k meninám a narodeninám bol manžel obdarený aj poéziou Dany Janebovej a Beáty Vargovej-Kuracinovej, mne pribudli ďalšie aforizmy Ondreja Kalamára a z jednej poetickej akcie som si priniesla knižku od Anny Drevickej, ktorej prednes vlastnej poézie ma veľmi upútal, a jednu aj od českej poetky Jarmily Moosovej. Som rada, že hlavne vďaka môjmu manželovi sa u nás doma nezabúda ani na tento žáner. A pridám ešte Agi Jankulákovú, ktorú už máme v zbierke dávnejšie.


Čo sa týka tvorby pre deti a mládež, tak spomeniem aspoň autorky Andreu Gregušovú, Silviu Havelkovú, Danu Hlavatú (nielen pre deti), Lenku Gahérovú (aj pre deti, aj pre dospelých), Lenu Riečanskú (takisto pre mládež aj pre dospelých), Kristínu Mišovičovú (tiež nielen pre deti), Oľgu Kohútikovú (básničky pre menšie detičky) a medzi deťmi v škole, kde som učila, bola veľmi obľúbená tvorba Gabriely Futtovej.

Milovníčky a milovníci ženských, spoločenských či psychologických románov by rozhodne mali siahnuť po knihách Kataríny Gillerovej (najnovšia knižka Priveľa tajomstiev) – ja sama si plánujem v blízkom čase prečítať všetky jej knižky, aj tie, ktoré som už čítala, Adriany Macháčovej, Ruženy Sherhauferovej, Nora Ölveckého, Dady S. Brezovskej, Vity Jamborovej, Jany Benkovej, Silvie Antalíkovej, Bey Bazalovej, Martiny Monošovej... pre YA píšuce Miroslava Varáčková a Enja Rúčková; spojenie mysterióznych a historických tém sa vynikajúco odzrkadľuje v tvorbe Michaely Elly Hajdukovej... mystery princezné sú aj Katarína Soyka a Lenona Štiblaríková, nemožno zabudnúť na humor Mareka Zákopčana... a mohla by som takto vymenúvať ešte veľa slovenských autorov, lebo slovenská tvorba je naozaj výborná a rozmanitá.

Na záver ešte pridám knižné tipy od môjho syna, ktorý číta predovšetkým v angličtine. Spomedzi tých, čo prečítal, vybral tieto: Stephen KingPet Sematary, Andy WeirThe Martian a Artemis, R.F.KuangThe Poppy War a Markus ZuzakBook Thief.


Nech už si vyberiete akúkoľvek knihu, či už z mojich tipov, alebo celkom inú, želám vám príjemné strávené chvíle pri dobrom čítaní a ešte krajšie v kruhu svojej rodiny. Krásne Vianoce všetkým!


 

TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog


Nata Sabová je vynikajúca slovenska autorka, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na príbehy zo súčastnosti, ale aj minulosti, ktorých ústrednou témou je práve láska. Na svoje si určite prídu všetci všetci milovníci tohto žánru. V jej knihách prevládajú mysteriózne a nadprirodzené prvky, ktoré pridávajú jej príbehom tajuplný nádych. Takže jej tvorba uspokojí aj milovníkov takýchto románov. Ak sa rozhodnete pre niektorú z jej kníh rozhodne nebudete ľutovať.


Bezmenná


Podrobnejší popis knihy uvádza autorka Ružena Scherhauferová vo svojich odporúčaniach nižšie.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁

Hry o lásku


Keď sa s ňou Drahomír po prvýkrát stretol, mala len šestnásť rokov. On osemnásť. Zaujala ho na prvý pohľad, na prvý dotyk s jej krásnym, tancom vytvarovaným telom, na prvé vdýchnutie jej vône s jemnou prímesou fialiek.

Rozhovor s ňou bol príjemný a uvoľňujúci. Tanec s ňou bol romantický i zmyselný... bola stelesnením jeho ideálov o dievčati. No potom z jeho života zmizla rovnako rýchlo, ako doň vošla, a on ani len netušil, kde ju hľadať. Nemal jej telefónne číslo, nevedel, odkiaľ pochádza, nepoznal ani jej skutočné meno.

Prešli roky a ich cesty sa opäť preplietli. Keď ju Dade zbadal na autobusovej zastávke, neveril vlastným očiam. Žeby mu osud predsa len žičil? Tentoraz sa rozhodol neprepásť príležitosť a zistiť o nej všetko. Úplne všetko. Lenže záhadná dievčina mu opäť neprezradila o sebe nič a jediné, čo u nej docielil, bol prísľub, že mu dovolí nahliadnuť do jej života len vtedy, ak ich náhoda zvedie spolu do tretice.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Neodolateľné vábenie


Predstavte si, že ste sa zrazu ocitli v sne, v ktorom ležíte na mokrom lístí v lese, s rozbitou hlavou a miernym otrasom mozgu, zatiaľ čo v realite vedľa vás leží váš manžel, vo vedľajšej izbe vaše deti a na stolíku stojí budík, ktorý by mal každú chvíľu zazvoniť. A navyše máte o rovných pätnásť rokov menej než v skutočnosti. Na prvý pohľad nič podivné, však? Lenže čo ak je to presne naopak? Čo ak les a rozbitá hlava sú realita a váš manžel, s ktorým vás spájajú roky šťastného manželstva a dve deti, nie? Presne v takejto situácii sa ocitne hrdinka románu, devätnásťročné dievča, ktoré sa dozvie, že ju akási záhadná bytosť zvaná Sidus vybrala, aby sa vraj stala vyššou bytosťou. Akou? To netuší. Petra je dezorientovaná, v šoku, a navyše si je vedomá, že o tom, čo sa s ňou deje, nemôže nikomu povedať, ak len nechce skončiť v psychiatrickej liečebni. Veď kto by jej aj uveril, že prežila pätnásť rokov v imaginárnom svete a potom sa náhle vrátila späť? Jedinou jej možnosťou je dôverovať mladému mužovi Adriánovi, ktorý o sebe tvrdí, že prežil to isté čo ona a že tou zatiaľ nemenovanou bytosťou už je. Je pripravená nechať sa ním previesť zo sveta ľudí do sveta záhad, na prahu ktorého sa ocitla?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁
 Autorka Ružena Scherhauferová odporúča:


Milí čitatelia, tento rok bol a je veľmi zvláštny, pretože celý svet je poznačený výskytom vírusového ochorenia Covid-19. Karanténa a tzv. lockdown nás prinútili, aby sme sa viacej zdržovali v domácom pohodlí a dodržiavali bezpečnostné opatrenia.

Hoci táto situácia trvá už dlho, môžeme si ju spríjemniť práve knihami slovenských a zahraničných autorov. Knihy majú zázračnú moc. Čas, ktorý sa nám v uzavretom priestore zdá pridlhý a často nudný, sa nám čítaním skráti. Kniha nám dokáže na tvári vyčarovať nielen úsmev či radosť, ale môže nás aj poučiť a preniesť do ďalekých krajín a histórie. Je vhodným darčekom po celý rok a radosť urobí pod stromčekom nielen dospelým, ale aj deťom.


Patrím medzi tých, ktorí knihy milujú a rada si prečítam dobrý román, najčastejšie o nás, o ženách, ale nepohrdnem aj iným žánrom.


Čo na ňom vidíš : Dana Hlavatá


Dana Hlavatá patrí medzi najplodnešie slovenské autorky. Tento rok jej vychádza už 58 kniha. Jej diela sú plné humoru, sviežich situácii a príbehov zo života, ktoré vykresľuje s ľahkosťou a nadhľadom. Vie sa pekne pohrať so slovami a namiešať pre čitateľa doslovný kokteil veselých a smutných príhod. Nezabúda na deti a píše aj pre ne veselé ale poučné knižky.

Pri čítaní tejto knihy som si nesmierne oddýchla. Smiala som sa aj smútila, prežívala som príbehy s hrdinkami. Otravná matka, rozdielne sestry, „správni“ chlapi a život. Rodinná pohodička, ktorú môžu narušiť iba príbuzní. Román o dvoch sestrách, ktoré žijú v odlišných svetoch, o nespojiteľnom, ktoré sa spojí, o nezlučiteľnom, ktoré sa zlúči, a to aj napriek neprajníkom z vlastných radov. Autorka píše zo života, pre „ženy z mäsa a kostí“. Podotýkam, že vo všetkých jej knihách vidím priamo autorku. Je to veselá, optimistická a zároveň energická žena, ktorá rozžiari každú spoločnosť, v ktorej sa objaví.

Nečakaná diagnóza: Noro Olvecký


Noro Olvecký siahol do odvetvia biológa, ktoré mu je veľmi blízke. Napísal napínavý román o diagnóze, ktorá sa na Slovensku ešte nevyskytla, ale v Čechách už áno – a takmer vždy končila smrťou. Vo vode, na kúpaliskách a v jazerách striehne nebezpečná améba a zabíja.

Peter Rybanský, jediný syn biológa Tomáša a zdravotnej sestry Klaudie, náhle ochorie a je hospitalizovaný na infekčnej klinike. Napriek úsiliu primárky infekčného oddelenia a tímu lekárov sa nepodarí určiť správnu diagnózu. Stav Petra sa zhoršuje. Do boja o synov život vstupuje aj Tomáš. Vďaka skúsenostiam a vedomostiam z biológie mu skrsne v hlave podozrenie, o akú chorobu môže ísť, ak bol syn predtým na kúpalisku. Púšťa sa do pátrania po jej pôvodcovi.

Pomôže mu bývalá spolužiačka, ktorá pracuje v súkromnom laboratóriu Diagnostik v Banskej Bystrici a boj o záchranu malého Petra pokračuje.

Čitateľ je v napätí až do konca knihy, či sa u Petra potvrdí nebezpečná diagnóza, pri ktorej môže pomôcť iba včasná liečba a niekedy ani tá nie? Parazit nepozná zľutovanie a ďalší prípad ochorenia je na svete.


Sladký život opatrovateľky: Tina Van der Holland


Autorka románu Tina Van der Holland je excelentnou spisovateľkou, ktorá má na konte nielen knihy so spoločenskou tematikou, ale úspešne siahla aj do našej histórie. Prvé vydanie knihy Sladký život opatrovateľky malo taký úspech, že ho opäť vydala vo svojom vydavateľstve v reedícii. V ňom sa nájde mnoho našich žien, ktoré aj dnes cestujú do zahraničia a pracujú ako opatrovateľky.

Pre generáciu Angely Zimovej prišiel November 89 neskoro, a ako sa ukázalo, častá otázka jej mladosti mala znieť: „Prežijete rok 2000 na domácom pracovnom trhu?“ Príliš stará pre divokých zbohatlíkov, a príliš mladá pre dôchodkový úrad. Vdova s tromi dospievajúcimi deťmi sa snaží postaviť sa na vlastné nohy prácou opatrovateľky. Angie sa každé dva týždne vydáva za prácou do Rakúska. Osem rokov sa stretáva s ľudskými osudmi, aké vie vymyslieť len život. Zažíva bezcharakterné zneužívanie, ale aj neočakávané okamihy čistej vďaky. Dokonca jej do života vstúpi arabský obchodník s umením. Román je výpoveďou dnes už niekoľko desaťtisíc slovenských matiek a manželiek, ktoré si niečo odžili. Je poctou tým ženám, ktoré opakovane sadajú do áut, autobusov a vlakov, aby zabezpečili svojim rodinám aspoň taký život, aký majú starí ľudia, o ktorých sa starajú. Kniha sa číta výborne a čitateľ sa stáva súčasťou často trpkého života opatrovateliek, cudziniek v cudzích domácnostiach.

Bezmenná: Nata Sabová


Najnovším románom Naty Sabovej je výborne napísaná historická romanca Bezmenná, odohrávajúca sa v stredovekom Uhorsku v 13. storočí za vlády Bela IV.

Aj v tomto príbehu, tak, ako v predchádzajúcich románoch tejto autorky sa nachádzajú mysteriózne prvky. Duša Bezmennej sa vtelí do mladej šľachtičnej Ivon, a tak je nútená žiť svoj život so všetkým, čo k nemu patrí, teda aj s vynúteným sobášom s rytierom Štefanom, ktorý ju nenávidí a berie si ju iba kvôli výhodám, ktoré mu manželstvo s ňou prináša. Bezmenná ako Ivon síce na seba musí prevziať povinnosti šľachtickej dcéry a neskôr manželky, ale zároveň sa snaží obhájiť si svoju slobodu, čo v stredovekej patriarchálnej spoločnosti nie je ľahké. Navyše ju mätú city, ktoré začína pociťovať k svojmu manželovi.

Tento román nie je len príbehom lásky mladej ženy. Nata Sabová podáva v románe čitateľom verné vyobrazenie vtedajšej spoločnosti, ktoré je podložené podrobným štúdiom historických a odborných prameňov o stredovekom Uhorsku. V prílohe ponúka doplnkové informácie, ktoré vám pomôžu oddeliť historickú realitu od autorkinej fikcie.

Bezmenná je nádherná romanca, od ktorej sa len ťažko odtrhnete, kým ju nedočítate.

Na titulke je Diana Ölvecká, finalistka Miss Slovensko 2018.


Vzťahy bez slov: Nora Lauková


Túto motivačnú knihu mám vo svojej knižnici a často po nej siaham. Medziľudské vzťahy sú veľmi komplikované a často sa dostávame nechtiac do konfliktov hlavne na pracoviskách, i keď je takmer každý z nás presvedčený, že ľudí pozná a vie s nimi komunikovať. Svet vzťahov je krásny, záhadný a zároveň zložitý, tak ako svet neverbality. A práve v tejto knihe nájdeme veľa malých múdrostí, ktoré nám vedia pomôcť.

Človek obyčajne považuje za najdôležitejšie slová. Verí, že podľa nich správne určí, čo si iní myslia a ako sa cítia. Ale dá sa komunikovať aj neverbálne. Vyjadrujeme sa bez slov - rečou neverbality. Tá dokáže byť taká silná, že predbieha slová a mení ich význam. Prezradí aj to, čo nechceme, aby bolo vypovedané. Každý z nás chce vedieť identifikovať svoje problémy vo vzťahoch a vyriešiť ich. Vďaka autorkiným odborným radám, príkladom zo života a skúsenostiam dá sa naučiť neverbálne komunikovať v akomkoľvek vzťahu. Túto knihu, v ktorej sa určite nájdete aj vy, sa oplatí pozorne čítať a odhalíte tajomstvo vzťahov bez slov, ktoré je tiež dôležité.


Fragmenty: Dana Janebová


Fragmenty je zbierka básní osvedčenej a zrelej autorky - poetky Dany Janebovej, ktorá má za sebou už viacero publikovaných kníh. Kniha Fragmenty je intímnou, až komornou výpoveďou citového sveta ženy v oblasti lásky a v oblasti spoznávania právd života. Nájdeme v nej meditatívne odpovede na otázky o zmysle života, existencii ako takej, aj vecí mimo nášho zmyslového vnímania. Podotýkam, že každá zbierka básní, ktoré doteraz Dana Janebová vydala, sú vyzretým dielkom, ktoré nás prenesie do sveta hľadania a nachádzania odpovedí na množstvo nevypovedaných otázok.

Zo slovenských autorov by som určite odporučila Lenu Riečanskú. Píše nielen pre dospelých, ale aj pre skupinu násť ročných. Jej knihy sú obľúbené, pretože sú nielen oddychové, ale v mnohom poučné. Gabriela Futová, píše úspešne knižky pre menšie deti. Čitateľkám by som odporučila niečo z tvorby Katky Gillerovej, je skvelá, a Vitu Jamborovú – píše presvedčivé dobrodružno-romantické príbehy s prvkami krimi, detektívky, thrilleru a fantasy. Ďalej je to Moni Macháčková, známa príbehmi zo skutočného života. Mirka Varáčková píše úspešné knihy s cieleným obsahom pre dospievajúcu mládež. A spomeniem ešte osvedčenú autorku Máriu Hamzovú, ktorá nesklame.

No nedajte si ujsť tvorbu aforistu Ondreja Kalamára a jeho úderné životné pravdy, bonmoty, slovné výstrelky, aforizmy, britký humor a ostrý úsudok.

Miro Kapusta je tiež jedným z tých, ktorý sa realizuje tvorbou poézie, aforizmov, sentencie, epigramov a haiku. Je všestranný, pretože píše aj pre deti a prózu pre dospelých.

Zo zahraničných prekladov


Smäd po živote: Irving Stone


Táto kniha patrí medzi moje obľúbené. Je to jedno z najvýznamnejších diel svetovej literatúry. Na Irvinga Stona zapôsobili obrazy Vincenta van Gogha, s ktorým sa zoznámil v Paríži v 20. rokoch minulého storočia. Na základe štúdia zachovanej korešpondencie, autentických dokumentov a spomienok žijúcich súčasníkov veľkého maliara napísal I. Stone úžasné a najčítanejšie dielo svojho žánru. Smäd po živote vraví nielen pravdu o živote geniálneho umelca, vyplnenom prácou a utrpením, ale zároveň odhaľuje základné skutočnosti o jednej z najvyšších ľudských činností – o umení. Pri tejto knihe som smutná, plačem a zároveň obdivujem genialitu skromného, životom skúšaného maliara, umelca.


Agónia a extáza: Irving Stone


V Agónii a extáze Irving Stone opäť potvrdil svoj talent písania. Mimoriadne presvedčivo zobrazil dramatický, búrlivý život veľkého maliara a sochára talianskej renesancie Michelangela Buonarrotiho, ako aj celú plejádu osobností, s ktorými sa umelec stýkal. Podarilo sa mu zachytiť ducha čias, spôsob myslenia a cítenia ľudí v danej historickej etape. Je plastickým vykreslením obrazu renesancie v jej plnej šírke – od zmyslového rozkošníctva až k asketizmu reformačných snáh. Táto kniha čitateľa nielen zaujme, ale naplní ho aj pochopením pre veľké a neraz márne úsilie geniálneho umelca v konflikte so spoločnosťou, ktorú predbehol. Je to kniha, ktorá osloví ktoréhokoľvek čitateľa, ak sa nezľakne jej hrúbky. Poradím vám. Čítajte pomaly a pozorne vnímajte obsah každej vety, aby ste v duchu prežívali niekoľko dní, možno týždňov v renesančnej Florencii v blízkosti tohto velikána. A to je úžasný pocit.


Okrem týchto skvostov odporúčam román Plameň duše od Barbary Woodovej. Zaujme vás strhujúcim príbehom mladej liečiteľky Seleny, ktorá vás prevedie celým starovekou krajinou.

Nevynechala by som dobrú klasiku Pýcha a predsudok od Jane Austen. Jednoduchá pani Bennetová chce vydať svojich päť dcér čo najlepšie. Každá z mladých dám je povahovo iná, no najpôvabnejšia a najinteligentnejšia je Elizabeth. Je to príbeh lásky v starom Anglicku v 18. storočí, keď mali najväčšiu váhu majetok a dobré meno.


Román Muž menom Ove napísal Fredrik Backman. Starší muž Ove sa stal po smrti manželky starým, nevrlým a zatrpknutým frflošom, ktorý postupne stráca zmysel života. Napriek tomu vykonáva strážcu poriadku. Samozvaného. Všetko sa zmení, keď sa do domu oproti nasťahujú hluční susedia.

Neuveriteľne krásna je kniha Zlodejka kníh, ktorú napísal Markus Zusak. Román sa stal svetovým bestsellerom pre mladých i dospelých čitateľov. Je písaný zaujímavým štýlom. Celý príbeh utrpenia, smútku, horkosti a krutosti, ktorými prechádzajú ľudia, vyrozprávala smrť.

Prečítala som už niekoľko kníh od skvelej Sarah Larkovej a oslovil ma aj Stieg Larsson so severskými krimi románmi.
 

TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog

+ autorka priamo odporúča zo svojej tvorby


Ružena Scherhauferová je obľúbená a talentovaná autorka, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na príbehy zo súčastnosti. Všetky jej romány ponúkajú kvalitný a silný príbeh. Hlavní hrdinovia jej kníh musia často čeliť náročným životným skúškam na ceste za hľadaním vytúženého šťastia. V niektorých jej knihách sa stretnete aj s tajomnými prvkami a riešeniami skrytých záhad, takže si prídu na svoje aj fanúšikovia tohoto žánru. Pokiaľ hľadáte knihy, ktoré ponúkajú pohľad na prirodzenú a nefalšovanú tvár života, rozhodne siahnite po jej knihách.


Strongmani


Martin Mišík, Peter Kriška a Juraj Vašutka, traja kamaráti, priatelia, silní muži. Každý z nich je iný a zároveň jedinečný. Majú odlišný pohľad na vzdelanie, na život, na šport, ktorému podľahli, ale aj na lásku, rodinu a na silu, ktorú si musia denno-denne udržiavať a zvyšovať ju cvičením a posilňovaním. Príbeh Strongmanov vám ukáže zaujímavý pohľad na ich súkromie, ktoré často zatláčajú do úzadia, len aby dosiahli aspoň čiastkové úspechy. Hľadajú si svoj spôsob tréningu a vlastnú cestu - často neľahkú. Boria sa s prekážkami, nepoznajú bolesť, idú až za hranice svojich možností.

Autorka prináša vo svojej desiatej knihe príbeh z prostredia silných mužov, ktorí prekonávajú nielen fyzické, ale aj psychické hranice svojho tela, aby sa tvrdým tréningom dostali k tým najvyšším métam. Tento šport je vysoko rizikový, ale napriek tomu sa v posledných rokoch teší vysokej obľube. Slovenská asociácia silných mužov združuje svojich strongmanov na rôznych silových podujatiach a celoslovenských súťažiach, kde chlapci po absolútnom víťazstve majú možnosť postúpiť do medzinárodnej elity silákov.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁

Gamblerova žena


Autorka rozohrala v románe Gamblerova žena napínavý príbeh Hanky, manželky hráča rulety. Braňo Dufek, dispečer mestského dopravného podniku, sa za istých okolností dostáva do herne v bratislavskej Redute a postupne sa z neho stáva patologický hráč. Manželka až po roku zisťuje, že jej muž je gambler. Toto hrozné poznanie ju zaskočí, zároveň vystraší, hoci si v začiatkoch rodinnej tragédie vôbec neuvedomuje, aké ťažké obdobie ju čaká. Je rozhodnutá bojovať s mužovou závislosťou, pomôcť mu, no ešte nevie, že gamblerstvo je obrovský negatívny spoločenský fenomén - omnoho silnejší protivník ako ona a syn Dušan. Vášeň jej muža si zatiaľ potichu vyberá krutú daň na rodine a blízkych. Začína sa nerovný boj manželov a Hanka zažíva nielen trápenie a bolesť, ale aj domáce násilie. Okrem toho sa hlásia známi aj neznámi, od ktorých si Braňo požičal peniaze.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Starká, čo mala vrtuľu v zadku


Zuzkina starká bola jednoduchá dedinská ženička s vrtuľou v zadku. Keď si niečo zaumienila, nič ju nedokázalo zastaviť! Vnučka u nej prežila tie najkrajšie chvíle svojho detstva a považovala ju za svoju mamu. No zdanlivo šťastné detstvo skrýva pod škrupinou udalostí smutné rozhodnutie Zuzkinej mamy. Traumatizujúca udalosť zanechá v Zuzkinej duši rany a podvedomý strach. Po rokoch si matka zistí Zuzkino telefónne číslo a začne jej vyvolávať. Napriek tomu, že sa už dospelá dcéra nechce vracať do minulosti, mama Rela neúprosne až bezcitne otvára Pandorinu skrinku. Zuzke sa postupne vynára pred očami desivá minulosť, peklo na Zemi, ktoré prežila, a spomienky naň jej spôsobujú duševnú bolesť. Rozhodnutie, či prijať mamu a jej rodinu do svojho života, je ťažké. Ako sa tento skutočný príbeh nakoniec vyvinie? Dokážu si tieto dve ženy nájsť cestu k sebe?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Prekliata


Mladý manželský pár, Melisa a Gabriel, si kúpili od záhadnej starej panej vilu pod úpätím hôr. V treťom dome od nich býva svojská a jednoduchá Anina, ktorá si získa Melisinu priazeň. Naopak, Gabrielovi už od začiatku na nej niečo prekáža. Zhodou okolností sa Gabriel nechtiac zapletá s touto čudnou ženou, ktorej sa páči... a na pozemku sa začne zjavovať postava v čiernom. Vila ukrýva tajomstvá predchádzajúcej, nie veľmi šťastnej rodiny. Gabriel zisťuje, že vo vedľajšom opustenom dome niekto prespáva. Za každú cenu chce zistiť, kto si dovoľuje rušiť ich rodinný pokoj. Anina svoje požiadavky stupňuje, dej sa zauzľuje a neskôr aj Melisa zisťuje, že ich niekto sústavne obťažuje. Príde jar a Anina sa zrazu prejaví. Je to prekliata, zlá žena... Život Melisy a Gabriela je ohrozený.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Život sa nás nepýtal


Na prvú lásku nezabúdame. Je čistá a priezračná ako horská bystrina a úprimná ako dobré priateľstvo. Zostáva ukrytá hlboko v nás, v našom vedomí, a vždy si na ňu spomenieme, keď nám je ťažko. Možno preto, že nám život niekedy ublíži viac ako ona, vtedy, pred rokmi. Maturantka Kristína Bánovská, žijúca neďaleko Bratislavy, stretne počas dvoch týždňov prázdnin na východe Slovenska Michala, o tri roky staršieho mladíka. Láska, ktorá sa zrodí medzi nimi, by sa mohla pokojne nazvať osudovou. Sprevádza ich celým životom napriek tomu, že sa museli od seba v mladosti nedobrovoľne odlúčiť. Hoci si neskôr každý z nich zúfalo hľadá osobné šťastie vo vlastnom domove a rodine, tú lásku z mladosti, nenaplnenú a silnú, si nosia stále v srdciach a nedokážu sa jej vzdať. Tlie tam ticho ako pahreba, ktorá potrebuje iba malú iskru, aby sa vznietila a začala opäť horieť. Celé roky sú Kristína a Michal prepojení akousi telepatiou podobných myšlienok, opatrujúc si vzácnu osobnú korešpondenciu. Ticho dúfajú, že raz sa všetko zmení... Ako sa príbeh skončí? Stretnú sa raz zaľúbenci a nájdu si k sebe konečne cestu? Podarí sa im po dlhoročnom strádaní byť opäť spolu a pokračovať tam, kde začali ako mladí?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁

Pozorne si prečítajte moje odporúčania a ak si vyberiete niektorú z kníh, máte k dispozícii kamenné kníhkupectvá, internetové obchody a na Slovensku je veľa malých ale dobrých kníhkupectiev, v ktorých vás milé predavačky rady obslúžia. Ak nakúpite knihy, máte krásne darčeky k Vianociam pre blízkych a priateľov.

Do čítania, knihomoli!

Zdraví vás Ružena Scherhauferová, autor.


 Autor Vojtech Beniczky odporúča:


Kniha je výborný darček pod stromček, vydavateľstvá stále prinášajú na knižný trh nové tituly, takže si môžeme vybrať, akou knihou obdarujeme blízku osobu. Už sa len stačí trafiť do jej vkusu.


Zárukou kvality je určite Camilla Lackberg.

Severská kráľovná krimi Camilla Lackberg vo švédsku len nedávno dominovala s prvou knihou novej série Zlatá klietka a už k nej stihla pridať druhý diel Strieborné krídla. Obe knihy sú už preložené do slovenčiny a dostupné v kníhkupectvách. Camilla má fantastickú štylistiku a dokáže držať čitateľa v napätí až do úplného konca.


Ďalší môj tip je Arne Dahl.

Osobne som veľmi rád, že môj obľúbený autor severských kriminálnych románov Arne Dahl konečne opäť vychádza v slovenčine. Po sérii s hlavným hrdinom Paulom Hjelmom, je tu nová so Samom Bergerom. Arne Dahl by rozhodne nemal chýbať v zbierke žiadneho fanúšika tohto žánra. Do pozornosti dávam prvý diel série Lovec a čerstvú novinku na našom knižnom trhu Korisť.


Nele Neuhaus a jej nová kniha v slovenčine.

Čo sa návratov do slovenských kníhkupectiev týka, chcem dať do pozornosti tentoraz nemeckú nemeckú kráľovnú krimi žánru Nele Neuhaus a jej román Deň Matiek. Mňa si Nele získala už dávno.


Roman Horňák a jeho dlho očakávaná novinka.

Mrazivé krimi, ktoré je ako stvorené pre toto ročné obdobie sa píše aj na Slovensku. Chcem upozorniť na horúcu novinku V sieti pavúka od Romana Horňáka. Tento ďalší píšuci policajt má na svojom konte už sedem kníh a z opisov skutočných príbehov, ktorým sa Roman venuje naozaj mrazí až v kostiach.


S pozdravom Vojtech Beniczky.
 

TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog


Vojtech Beniczky je populárny autor kriminálnych románov. Napísal tri úspešné knihy so svojráznou hrdinkou Paulou Santorisovou, ktoré si u čitateľov vyslúžili veľmi pozitívne ohlasy. Ak holdujte tomuto žánru, určite by ste sa mali bližšie pozrieť na jeho tvorbu a nevynechať žiadny z jeho titulov.

Knihou od tohto autora potešíte každého milovníka detektívok či trilerov.


Stvorená objasňovať zločin


Paula Santorisová sa usiluje nájsť agentúru, ktorá by jej zverila prácu súkromného detektíva. Kráska so záľubou v zbraniach, bojových umeniach, rýchlych motorkách a rockovej hudbe, ktorá trpí beznádejou na pevný vzťah, to však nebude mať ľahké. Keď konečne získa vytúženú prácu, dostane prípad, ktorý ju sklame. No čoskoro nadobudne pocit, že tu ide o viac. Alebo je to všetko úplne inak?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Zločin v uliciach


Martin Novák bol v Bratislave sotva pár hodín, keď sa vo svojom byte stal obeťou vraždy. Objaví ho sestra, ktorá v jeho neprítomnosti byt prenajímala. Vzápätí prichádza na Slovensko jeho snúbenica, ktorá vyšetrovateľom prezradí, že Martin mal z niečoho strach, a preto sa nechcel vracať do rodného mesta. Bývalá podnájomníčka zase nahlási, že zmizol jej priateľ, hovorca ministerstva a syn poslankyne. Policajti z Jednotky boja s organizovaným zločinom majú plné ruky práce, ale do vyšetrovania sa im neustále pletie súkromná detektívka Paula Santorisová. Ako bývalú policajtku ju neuspokojuje hľadanie stratených psov či iné banálne prípady, a tak sa znova a znova púšťa do boja so zločincami v hlavnom meste. Aj za tú cenu, že si poriadne zavarí.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Stopy v snehu


Bývalá policajtka Paula si našla zamestnanie bez rizika. No odhaľovať poisťovacie podvody ju nudí. Keď jej zavolá kamarátka a prosí ju o pomoc v prípade novinára uväzneného za vraždu kolegyne, spočiatku to považuje za stratu času. Čoskoro však narazí na nezrovnalosti vo vyšetrovaní a pátranie po pravde ju celkom pohltí. Spochybní prácu bývalého kolegu z kriminálky, svojho niekdajšieho milenca. Omyl polície čoskoro potvrdí nová, takmer identická vražda. Obeťou je dcéra vplyvného finančníka. Ide o sériového vraha, alebo šialeného napodobňovateľa? Extravagantná nezadaná tridsiatnička so záľubou v rockovej hudbe, motorkách a bojových umeniach neprestáva strkať nos do vyšetrovania. Napätie zvyšujú ďalšie tragické úmrtia a náročný prípad graduje vraždou spáchanou tou istou zbraňou.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁 Tak nechali ste sa inšpirovať aj touto treťou časťou Vianočných knižných tipov?

Ja verím, že áno. 📖🎁


Prajem vám pod stromčekom veľa skvelých kníh, nech si sviatky vychutnáte začítaní do výnimočných príbehov. 😊🎄📚


 

Autor: Lucia Čaprnková

Foto: Tina Van der Holland, Nata Sabová,

Ružena Scherhauferová, Vojtech Beniczky434 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page