Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Luci Č.

SPISOVATELIA ODPORÚČAJÚ: Knižné tipy pod stromček #2 🎄📚

Aktualizováno: 4. 12. 2020
Vianoce sa blížia každým dňom a nejeden z vás sa zamýšľa nad vhodným darčekom, ktorým by potešil svojich blízkych. Aj keď si niektorí nákupy určite nenechali na poslednú chvíľu a darčeky majú už dávno zabalené a bezpečne poschovávané, nájdu sa aj takí, ktorí s nákupom váhajú alebo ešte stále rozmýšľajú, čo kúpiť.


Kniha je podľa mňa darček, ktorým rozhodne nič nepokazíte, najmä keď s istotou viete, že je obdarovaný človek nadšený čitateľ.


Ako však vybrať ten správny titul?


Práve s výberom sa vám rozhodli pomôcť obľúbené slovenské autorky. Prostredníctvom svojich knižných tipov sa vám pokúsia uľahčiť výber a inšpirovať vás pri nákupe.

V tejto druhej časti Vianočných knižných tipov vám poradia: Eva Ava Šranková, Erika Jarkovská, Monika Wurm a Michaela Ella Hajduková.

Tak nechajte sa nalákať. 😊🎁

Prečítajte si tiež prvú časť Vianočných knižných tipov TU. 📚


 Autorka Eva Ava Šranková odporúča:Delia Owensová: Kde raky spievajú


Ako sa cíti šesťročné dieťa, ktoré opustí vlastná matka a krátko po jej odchode aj jeho starší súrodenci? Čo zažíva a ako vôbec prežije v divočine deväťročné dieťa, ktoré jedného dňa zostane úplne samo, lebo „odišiel“ aj jeho nepodarený otec? Kde raky spievajú je dojímavo krásny a precítený príbeh, ktorý ma chytil za srdce. Úchvatnosť románu nespočíva len v samotnom, netypicky stvárnenom, doslova originálnom príbehu, ale najmä v lyrickosti textu hýriacom neuveriteľnou farbitosťou slov. Neskutočne-skutočná atmosféra tohto čarovného príbehu mi dýchala do tváre od prvej po poslednú vetu, a keď prišiel koniec, bolo mi nesmierne ľúto, že tam vonku, kde raky spievajú, nastala noc a s ňou prišla posledná bodka... „... ak človek zájde v divokej prírode veľmi, veľmi ďaleko, kde je len on sám a panenská príroda, začuje spievať raky.“ Ak siahnete po tomto románe, nepochybujte o tom, že vám bude dlho spievať v duši.


Silvia Bysričanová: Spev veľrýb


Spev veľrýb je jednou z tých kníh, kde každá strana má svoj význam. Rozprávanie – pretkané spleťou očarujúcich myšlienok – o ľudských osudoch, láske a rodine plynie neuveriteľne rýchlo, a keď príde koniec, premkne vás ľútosť za niečím krásnym, čo pominulo... Samotný príbeh, postavy, ktoré čitateľovi majú čo povedať a Bystričanovej štýl písania robia z tejto knihy veľký román.

Erika Jarkovská: Mary z Genesse

Život je plameň, ktorý vždy dohorí do konca, a rozsvieti sa znovu, keď sa narodí dieťa – vyslovil írsky dramatik George Bernard Shaw. Mary Jemisonová žila pre svoju rodinu, pre svoje deti – boli jej najväčšou potechou. Bola milujúcou a obetavou matkou a napriek tomu to boli práve ony, kto jej spôsobil najväčšiu bolesť. Zranili ju väčšmi ako Šónýovia, ktorí vyvraždili jej rodinu a navzdory tomu im dokázala odpustiť. Jej materinské srdce nemohlo na ne zanevrieť. A práve tu mi nedá nepoložiť si otázku: koľko lásky a bolesti je jedna žena schopná uniesť? ... Netuším koľko dobra bolo v skutočnej Mary Jemisonovej, ak by to však bola čo len štvrtina z toho, čo nám predložila autorka v tomto príbehu, bola bezpochyby obdivuhodnou ženou. Ženou, o ktorej bolo hodno písať, ženou, ktorej by bola škoda, keby sa stratila v prúde času. Myšlienková sila tohto diela je prostá a napriek tomu stále nemenná – je ňou Láska. „Obyčajná láska“, ktorá však, napodiv, nie je vôbec obyčajná, je zmyslom všetkého. Láska je tým, čo ľudí robí ľuďmi. Píšem tieto riadky a v mysli mi znejú slová Milana Rúfusa: Ľudská láska je soľ zeme... Nuž láska je všetko, a ja ďakujem za nevšedný čitateľský zážitok.

Tina Van der Holland: Čierna pani z Kežmarku


Pôsobivé čítanie od prvej po poslednú stranu. Autorka v dômyselne vystavanom príbehu umne vykreslila charaktery všetkých postáv nažívajúcich v rannom novoveku. Zaujímavým a hodnoverným spôsobom priblížila činnosť mesta, mentalitu a vlastne chod celej spoločnosti, žijúcej nielen na našom území. Pútavým štýlom písania a dôslednou prácou s historickými reáliami vytvorila román, ktorý je z čitateľského a historického hľadiska natoľko zaujímavý, že mi nedá nenapísať: TLIESKAM!
 


TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog


Ak hľadáte knihy s jedinečným a originálnym príbehom, ktoré sú okrem iného nabité tiež množstvom historických faktov, tak siahnite po tituloch od talentovanej Evy Avy Šrankovej. Autorka vie, ako dokonale prepojiť fakty s fikciou a namiešať tak kvalitný príbeh plný romantiky, odohrávajúcej sa na pozadí skutočných historických udalostí. Vďaka tomu dokážu jej knihy uspokojiť aj náročnejších čitateľov.


Izabela a jej lásky


Intrigy na kráľovskom dvore, hrdinské činy odvážnych rytierov a verné i zradné lásky urodzených dám. Príbeh nevšednej lásky, bolesti, zrady, hrdosti a cti.

To všetko na pozadí bratovražednej vojny medzi Armagnačanmi a Burgunďanmi vo Francúzsku v prvej polovici 15. storočia.

Lásku mladučkej šľachtičnej Anny de Moselle a Filipa de Vosges kruto zmarí otec dievčiny. Ten mal so svojou dcérou úplne iné plány a s ich stroskotaním by sa nikdy nezmieril. Z vášnivého vzťahu sa narodilo dieťa. Nádhernú Izabelu však osud tiež nešetrí. Nájde napokon svoje šťastie po boku muža, ktorý pretne jej životnú cestu, alebo sa rozhodne pre charizmatického Reného d'Anjou, vojvodu lotrinského, ktorý sa o ňu vytrvalo uchádza?

Román okrem ľudských osudov zachytáva aj obdobie bojov medzi Francúzskom a Anglickom, ktoré s kratšími či dlhšími prestávkami trvalo viac ako storočie.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Izabela ... a smrť šepká o láske...


Po strastiplných udalostiach, ktoré ovplyvnili život Izabely de Vosges, hlavná hrdinka prišla na to, že iba vášeň na vzťah nestačí. Sklamaná láskou, odvrhnutá milovaným mužom, našla šťastie po boku toho, ktorý ju po celý čas oddane ľúbil.

Avšak osud má s ňou iné plány. Keď sa už zdá, že Izabelino šťastie sa naplnilo, že svoj život prežije s dcérkou a s mužom, ktorý ju neskonale miluje, zasiahne ju novou krutosťou.

Sudba však ešte nepovedala posledné slovo. Nájde Izabela nakoniec svoje šťastie? Získa si ľúbosť muža, ktorého stratila nemilosrdnou hrou osudu? Bude jej dopriate milovať a byť milovanou?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Hriechy mocných


Začítajte sa do príbehu osudom skúšanej Francescy di Valleta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyranského manžela "s dobrým menom" Henricha de Moselle. Francesca opúšťa rodné Taliansko a vydáva sa naprieč Savojskom do Lotrinska, kde ju už netrpezlivo očakáva jej budúci manžel a pán. Krásna a vášnivá žena zbožňovaná mnohými vznešenými mužmi nachádza však svoje najväčšie šťastie, ale aj utrpenie, v hlbokej láske k Enzovi di Challant, priateľovi z detstva. Ako sa skončí príbeh mladej ženy, ktorá svoj život zasvätila láske v časoch, ktoré nepriali ženám? Pretože pre mnohé z nich bol práve muž tým najväčším nepriateľom. .. Historický román Hriechy mocných ponúka nielen ľudské osudy a komplikované vzťahy plné intríg, nenávisti a zla z čias talianskych komún, rozporov a bojov v severnom Taliansku, ale tiež zachytáva udalosti zo storočnej vojny, ktorá v 14. a 15. storočí priviedla Francúzsko na pokraj nešťastia.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Život v hriechu


Historický román Život v hriechu je nevšedný príbeh o láske, zrade, odvahe a vzácnej relikvii z čias stredovekého Talianska, keď sa hrdinské, ale aj zvrhlé činy rytierov, často zaslepených bezohľadnosťou a túžbou po moci, nezmazateľne zapísali do dejín.

Odohráva sa krátko po Druhom lateránskom koncile, ktorý nielenže ukončil pápežskú schizmu, ale bol na ňom uzákonený aj povinný celibát kňazov a ich manželstvá boli zrušené. Popri intrigách vo vtedajšej spoločnosti odhaľuje príbehy troch hlavných predstaviteliek – Adelasy, Arianny a Alessandry, ktorých život v nemalej miere ovplyvní jeden a ten istý muž.

Ako sa samy vyrovnajú s úderom osudu, keď práve tí, ktorí im mali podať pomocnú ruku, ich najukrutnejšie zrania? A k akej najposvätnejšej kresťanskej relikvii, o ktorej sa traduje, že má magickú moc, sa dostali obdivovaní, ale aj toľko ráz hanení templárski rytieri?