top of page

Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Obrázek autoraLuci Č.

SPISOVATELIA ODPORÚČAJÚ: Knižné tipy pod stromček #2 🎄📚

Aktualizováno: 4. 12. 2020
Vianoce sa blížia každým dňom a nejeden z vás sa zamýšľa nad vhodným darčekom, ktorým by potešil svojich blízkych. Aj keď si niektorí nákupy určite nenechali na poslednú chvíľu a darčeky majú už dávno zabalené a bezpečne poschovávané, nájdu sa aj takí, ktorí s nákupom váhajú alebo ešte stále rozmýšľajú, čo kúpiť.


Kniha je podľa mňa darček, ktorým rozhodne nič nepokazíte, najmä keď s istotou viete, že je obdarovaný človek nadšený čitateľ.


Ako však vybrať ten správny titul?


Práve s výberom sa vám rozhodli pomôcť obľúbené slovenské autorky. Prostredníctvom svojich knižných tipov sa vám pokúsia uľahčiť výber a inšpirovať vás pri nákupe.

V tejto druhej časti Vianočných knižných tipov vám poradia: Eva Ava Šranková, Erika Jarkovská, Monika Wurm a Michaela Ella Hajduková.

Tak nechajte sa nalákať. 😊🎁

Prečítajte si tiež prvú časť Vianočných knižných tipov TU. 📚


 Autorka Eva Ava Šranková odporúča:Delia Owensová: Kde raky spievajú


Ako sa cíti šesťročné dieťa, ktoré opustí vlastná matka a krátko po jej odchode aj jeho starší súrodenci? Čo zažíva a ako vôbec prežije v divočine deväťročné dieťa, ktoré jedného dňa zostane úplne samo, lebo „odišiel“ aj jeho nepodarený otec? Kde raky spievajú je dojímavo krásny a precítený príbeh, ktorý ma chytil za srdce. Úchvatnosť románu nespočíva len v samotnom, netypicky stvárnenom, doslova originálnom príbehu, ale najmä v lyrickosti textu hýriacom neuveriteľnou farbitosťou slov. Neskutočne-skutočná atmosféra tohto čarovného príbehu mi dýchala do tváre od prvej po poslednú vetu, a keď prišiel koniec, bolo mi nesmierne ľúto, že tam vonku, kde raky spievajú, nastala noc a s ňou prišla posledná bodka... „... ak človek zájde v divokej prírode veľmi, veľmi ďaleko, kde je len on sám a panenská príroda, začuje spievať raky.“ Ak siahnete po tomto románe, nepochybujte o tom, že vám bude dlho spievať v duši.


Silvia Bysričanová: Spev veľrýb


Spev veľrýb je jednou z tých kníh, kde každá strana má svoj význam. Rozprávanie – pretkané spleťou očarujúcich myšlienok – o ľudských osudoch, láske a rodine plynie neuveriteľne rýchlo, a keď príde koniec, premkne vás ľútosť za niečím krásnym, čo pominulo... Samotný príbeh, postavy, ktoré čitateľovi majú čo povedať a Bystričanovej štýl písania robia z tejto knihy veľký román.

Erika Jarkovská: Mary z Genesse

Život je plameň, ktorý vždy dohorí do konca, a rozsvieti sa znovu, keď sa narodí dieťa – vyslovil írsky dramatik George Bernard Shaw. Mary Jemisonová žila pre svoju rodinu, pre svoje deti – boli jej najväčšou potechou. Bola milujúcou a obetavou matkou a napriek tomu to boli práve ony, kto jej spôsobil najväčšiu bolesť. Zranili ju väčšmi ako Šónýovia, ktorí vyvraždili jej rodinu a navzdory tomu im dokázala odpustiť. Jej materinské srdce nemohlo na ne zanevrieť. A práve tu mi nedá nepoložiť si otázku: koľko lásky a bolesti je jedna žena schopná uniesť? ... Netuším koľko dobra bolo v skutočnej Mary Jemisonovej, ak by to však bola čo len štvrtina z toho, čo nám predložila autorka v tomto príbehu, bola bezpochyby obdivuhodnou ženou. Ženou, o ktorej bolo hodno písať, ženou, ktorej by bola škoda, keby sa stratila v prúde času. Myšlienková sila tohto diela je prostá a napriek tomu stále nemenná – je ňou Láska. „Obyčajná láska“, ktorá však, napodiv, nie je vôbec obyčajná, je zmyslom všetkého. Láska je tým, čo ľudí robí ľuďmi. Píšem tieto riadky a v mysli mi znejú slová Milana Rúfusa: Ľudská láska je soľ zeme... Nuž láska je všetko, a ja ďakujem za nevšedný čitateľský zážitok.

Tina Van der Holland: Čierna pani z Kežmarku


Pôsobivé čítanie od prvej po poslednú stranu. Autorka v dômyselne vystavanom príbehu umne vykreslila charaktery všetkých postáv nažívajúcich v rannom novoveku. Zaujímavým a hodnoverným spôsobom priblížila činnosť mesta, mentalitu a vlastne chod celej spoločnosti, žijúcej nielen na našom území. Pútavým štýlom písania a dôslednou prácou s historickými reáliami vytvorila román, ktorý je z čitateľského a historického hľadiska natoľko zaujímavý, že mi nedá nenapísať: TLIESKAM!
 


TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog


Ak hľadáte knihy s jedinečným a originálnym príbehom, ktoré sú okrem iného nabité tiež množstvom historických faktov, tak siahnite po tituloch od talentovanej Evy Avy Šrankovej. Autorka vie, ako dokonale prepojiť fakty s fikciou a namiešať tak kvalitný príbeh plný romantiky, odohrávajúcej sa na pozadí skutočných historických udalostí. Vďaka tomu dokážu jej knihy uspokojiť aj náročnejších čitateľov.


Izabela a jej lásky


Intrigy na kráľovskom dvore, hrdinské činy odvážnych rytierov a verné i zradné lásky urodzených dám. Príbeh nevšednej lásky, bolesti, zrady, hrdosti a cti.

To všetko na pozadí bratovražednej vojny medzi Armagnačanmi a Burgunďanmi vo Francúzsku v prvej polovici 15. storočia.

Lásku mladučkej šľachtičnej Anny de Moselle a Filipa de Vosges kruto zmarí otec dievčiny. Ten mal so svojou dcérou úplne iné plány a s ich stroskotaním by sa nikdy nezmieril. Z vášnivého vzťahu sa narodilo dieťa. Nádhernú Izabelu však osud tiež nešetrí. Nájde napokon svoje šťastie po boku muža, ktorý pretne jej životnú cestu, alebo sa rozhodne pre charizmatického Reného d'Anjou, vojvodu lotrinského, ktorý sa o ňu vytrvalo uchádza?

Román okrem ľudských osudov zachytáva aj obdobie bojov medzi Francúzskom a Anglickom, ktoré s kratšími či dlhšími prestávkami trvalo viac ako storočie.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Izabela ... a smrť šepká o láske...


Po strastiplných udalostiach, ktoré ovplyvnili život Izabely de Vosges, hlavná hrdinka prišla na to, že iba vášeň na vzťah nestačí. Sklamaná láskou, odvrhnutá milovaným mužom, našla šťastie po boku toho, ktorý ju po celý čas oddane ľúbil.

Avšak osud má s ňou iné plány. Keď sa už zdá, že Izabelino šťastie sa naplnilo, že svoj život prežije s dcérkou a s mužom, ktorý ju neskonale miluje, zasiahne ju novou krutosťou.

Sudba však ešte nepovedala posledné slovo. Nájde Izabela nakoniec svoje šťastie? Získa si ľúbosť muža, ktorého stratila nemilosrdnou hrou osudu? Bude jej dopriate milovať a byť milovanou?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Hriechy mocných


Začítajte sa do príbehu osudom skúšanej Francescy di Valleta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyranského manžela "s dobrým menom" Henricha de Moselle. Francesca opúšťa rodné Taliansko a vydáva sa naprieč Savojskom do Lotrinska, kde ju už netrpezlivo očakáva jej budúci manžel a pán. Krásna a vášnivá žena zbožňovaná mnohými vznešenými mužmi nachádza však svoje najväčšie šťastie, ale aj utrpenie, v hlbokej láske k Enzovi di Challant, priateľovi z detstva. Ako sa skončí príbeh mladej ženy, ktorá svoj život zasvätila láske v časoch, ktoré nepriali ženám? Pretože pre mnohé z nich bol práve muž tým najväčším nepriateľom. .. Historický román Hriechy mocných ponúka nielen ľudské osudy a komplikované vzťahy plné intríg, nenávisti a zla z čias talianskych komún, rozporov a bojov v severnom Taliansku, ale tiež zachytáva udalosti zo storočnej vojny, ktorá v 14. a 15. storočí priviedla Francúzsko na pokraj nešťastia.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Život v hriechu


Historický román Život v hriechu je nevšedný príbeh o láske, zrade, odvahe a vzácnej relikvii z čias stredovekého Talianska, keď sa hrdinské, ale aj zvrhlé činy rytierov, často zaslepených bezohľadnosťou a túžbou po moci, nezmazateľne zapísali do dejín.

Odohráva sa krátko po Druhom lateránskom koncile, ktorý nielenže ukončil pápežskú schizmu, ale bol na ňom uzákonený aj povinný celibát kňazov a ich manželstvá boli zrušené. Popri intrigách vo vtedajšej spoločnosti odhaľuje príbehy troch hlavných predstaviteliek – Adelasy, Arianny a Alessandry, ktorých život v nemalej miere ovplyvní jeden a ten istý muž.

Ako sa samy vyrovnajú s úderom osudu, keď práve tí, ktorí im mali podať pomocnú ruku, ich najukrutnejšie zrania? A k akej najposvätnejšej kresťanskej relikvii, o ktorej sa traduje, že má magickú moc, sa dostali obdivovaní, ale aj toľko ráz hanení templárski rytieri?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁

Ďalšie knihy od autorky Evy Avy Šrankovej nájdete TU. 🎁 Autorka Monika Wurm odporúča:


Milí čitatelia, som autorkou beletrie, ale aj tak zbožňujem odborné knihy.


Momentálne ma úplne pohltili diela izraelského profesora, ktorého nájdete pod menom Juval Noah Harari. Jeho knihy odporúčam všetkými desiatimi. Tieto knihy určite urobia radosť nielen ženám, ale aj mužom, ktorých zaujíma náučná literatúra. A o čom jeho knihy sú?


V Knihe HomoDeus autor vysvetluje čitateľom ako sa jedinému zvieraťu podarilo ovládnuť našu planétu. Áno hovorí o nás, o ľuďoch. A ako sa z nás ľudí stáva stvorenie s takou neobyčajnou mocou, že ho môžeme priradiť k božstvu – preto ten názov Homo-ľudský Deus-Boh. Ale pozor, Harari v tejto knihe popisuje aj neslávne následky našej nadvlády.


Ďalšiu knihu, ktorú som od Harariho smela čítať je Sapiens – Stručná história ľudstva – úplne dokonalá kniha, ktorá mi dala viac, ako celé roky histórie v škole. Pán profesor dáva čitateľovi priestor, aby od základov prehodnotil svoje bytie ako človek, vysvetľuje naše konanie a deklaruje ho logikou a štúdiami.


Jeho tretiu knihu musím tiež spomenúť – 21 lekcií pre 21. Storočie.

V tejto knihe hovorí o prítomnosti a očakávanej blízkej budúcnosti. Jeho kontroverzný spôsob opisu vám môže spôsobiť zimomriavky, hlavne keď si pomyslíte, že vôbec nie ste pripravení na budúcnosť. Budúcnosť, ktorá môže byť naším požehnaním, alebo úplným zánikom. Záleží len na nás, fakt je ale, že sa jej nevyhneme.
 

TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog


Ak hľadáte knihy plné romantiky, ktoré však okrem lásky približujú aj ťažké životné skúšky hlavných hrdinov na ceste za vytúženým šťastím, siahnite po románoch od skvelej Moniky Wurm. Autorka má mimoriadny talent a vie vytvoriť príbeh odrážajúci okrem romantickej stránky aj prirodzenú tvár života, ktorá veľakrát spočíva práve náročných životných skúškach. Najmä vďaka tomu sú jej príbehy jedinečné a každý čitateľ dokáže o to viac precítiť a vychutnať si záver každého z nich.


Nedotknuteľný - Príbeh zlodeja z Indie


Rahul, chudobný mladík z indického Bombaja, sa živí čistením verejných toaliet a príležitostným okrádaním turistov. Každý deň prežije tak, akoby mal byť jeho posledným. Niet sa čomu čudovať, je príslušníkom najnižšej spoločenskej kasty nedotknuteľných. Svoj bezútešný život sa rozhodne dobrovoľne ukončiť. V osudnú noc sa však stretne so starým mudrcom, ktorý mu poradí, aby si napravil karmu. Až potom sa mu môže začať dariť. Mladík radu prijme, rozhodne sa napraviť všetky chyby posledných dní a dať si novú šancu. Najväčšou výzvou zostáva vrátenie ukradnutého mobilného telefónu očarujúcej žene, ktorú ani nepozná. Rahul sa púšťa na dobrodružnú cestu, na ktorej ho čaká veľa prekvapení a skúšok.

To, či sa hlavnému hrdinovi podarí vrátiť telefón neznámej cudzinke, ktorá ho od prvého okamihu opantala, a ako ho cesta do neznámych krajín zmení, sa dozviete v romanticko-tragickom príbehu o stratách, bezhlavej odvahe, bezodnej nádeji a čírej láske.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Rockové tango


Niekedy sa práve zo splneného sna môže vykľuť tá najhoršia nočná mora. O tom sa musela na vlastnej koži presvedčiť aj Sunshine Lawsonová, keď sa jej po rokoch podarilo stretnúť s jej zbožňovaným idolom. Lenže sukničkár Damien Shane nie je iba populárny rocker, ale aj bezcharakterný ničomník, ktorý nemá rešpekt pred ničím a nikým. Kto by si teraz myslel, že sa stretnutie hrdzavovlasej Sunshine a trúfalého speváka Damiena bude končiť láskou na prvý pohľad, je na veľkom omyle. Práve naopak, nenávisť, sklamanie a vytriezvenie do reality sú pocity, ktoré si zdravotná sestra a bývalá profesionálna tanečnica zo stretnutia odnáša. Ľudia sa v živote vidia vždy dvakrát. Inak to nebude ani v tomto príbehu, ktorý zametie vašimi citmi hneď od začiatku. Damien Shane sa po ťažkej nehode musí stiahnuť do ústrania. Množstvo operácií a zlomenín nie je ničím v porovnaní s tým, že prišiel o svoj zrak. Na miesto jeho ošetrovateľky prichádza dievča, ktorému kedysi ublížil tak, ako len muž žene môže ublížiť. Spomenie si arogantný hudobník na túto bytosť? Bytosť, ktorá mu svojou drzosťou vyráža dych a núti ho premýšľať? Sunshine je totiž prvou ženou, ktorá mu nemieni darovať absolútne nič. Nečakaný koniec príbehu vás prinúti zamyslieť sa nad tým, že v živote naozaj nič nie je zadarmo. Len karma je zdarma. Pripravte si vreckovky, pretože tento príbeh vám zlomí srdce.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Nesmieš ma milovať – Farby lásky


Dva príbehy, ktoré sa od seba nemôžu líšiť viac, spája iba tenučká niť medzi prítomnosťou a hriechmi z minulosti. Prečítajte si pútavý príbeh konžskej otrokyne Ashanti a jej majiteľa Arthura a moderný príbeh zo súčasnosti medzi korunným princom zo Saudskej Arábie a belgickou gemologičkou Sandy de Vos.

Minulosť, ruka v ruke s osudom, si necháva záležať i na tom, aby zaujímavo poprepletala životy hlavných hrdinov. Prináša viac ako len zakázanú lásku plnú utrpenia. Dokážu city odsúdené na zánik prežiť aj nemilosrdné predsudky spoločnosti?

Nechajte sa vtiahnuť do deja knihy, ktorá vás nielen pobúri, ale i dojme nevinou skutočnej lásky, ktorá aj napriek všetkým problémom odovzdá ľudstvu svoje posolstvo.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁
Ďalšie knihy od autorky Moniky Wurm nájdete TU. 🎁 Autorka Erika Jarkovská odporúča:


Tentoraz som sa k zadaniu nepostavila ako autorka, ale ako vydavateľka a rada by som dala do povedomia knihy niektorých autorov z vydavateľstva Enribook, ktoré určite nikoho, kto si ich nájde pod stromčekom, neurazia, ale práve naopak - potešia.


Autorov som rozdelila do 5 kategórií a z každej vybrala nasledovne:


1. beletria


- Alica Rynke (Africká ruža, Okno do záhrady) - pretože ide o príbehy síce zo súčasnosti, ale z nezvyčajného prostredia (Afrika/Británia).


- Peter Jelínek (Alternauti, Le Sabotage) - pretože sú to príbehy jediného autora na Slovensku a potešia každého priaznivca steampunku, akcie a alternatívnej histórie, ale aj paranormálnych javov.


- Peter Kalva a jeho jedinečná postapo dystopická séria Svet ľudí (vyšli zatiaľ dva: Dedičstvo a Stanica)


- Dušan Damián a jeho rozprávkový fantasy príbeh pre dospelých Legendy Leopardie v štýle Avatara a indických eposov.

2. poviedky


- Zuzana Šedá (Farby ženy) pre všetkých priaznivcov kvalitného písania a nezvyčajných príbehov o ženách, ktoré zároveň môžu byť príbehmi ktorejkoľvek čitateľky.


- Oliver Kovalský (Zrkadielko) kniha na seba nadväzujúcich poviedok o pohľade mladého slovenského emigranta na súčasné dianie na Slovensku


3. poézia


- Jozef Kolibecký pretože nie je autorom iba básnických zbierok (Dotyky lásky, Pocity, Metamorfózy srdca), ale aj veršovaných príbehov (Hra s osudom, Krok od večnosti)


- Patrícia Brestovanská a jej úprimná osobná výpoveď v knihe Bezvetrie tichom.

4. publikácie


- Vlado Bis a jeho úspešné vydania Slávni náčelníci, pištoľníci a bitky Divokého západu I. a II. diel potešia milovníkov americkej histórie 2. polovice 19. storočia.


- Patrik Števík a jeho Zrodenie Európy, krásna kniha vizuálne aj obsahovo poteší každého so záujmom o dejiny Európy, najmä úlohu Ríma v nej.


5. deti


- Eva Ďurišová a kniha veršíkov na dobrú noc Vesmírom k sníčkom je zároveň interaktívnou knihou, ktorú si dieťa môže dotvárať podľa svojich predstáv.


- Vlasta Lipárová a jej básničky pre najmenších v nádherne ilustrovanej celofarebnej knihe Farebný rok.
 

TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog


Erika Jarkovská patrí medzi vynikajúce slovenske autorky. Pokiaľ hľadáte spoločenské či historické romány z 19. a 20. storočia z prostredia Severnej Ameriky, v ktorej sú zachytené okrem fikcie aj skutočné historické udalosti a postavy, je pre vás jej tvorba to pravé. Erika napísala niekoľko úspešných kníh, ktoré približujú a zachytávajú kultúru a život domorodých obyvateľov Ameriky. Ak sa rozhodnete pre jej romány, rozhodne nebudete sklamaní. Ak máte ale záujem o príbeh zo súčastnosti, siahnite po knihe Mŕtvi nemôžu milovať.


Ľaliové deti


Kultúrna genocída, agresívna asimilácia, neľudské zaobchádzanie, celoživotné traumy. To sú nosné témy spoločenského románu ĽALIOVÉ DETI.

Vdovec Matthew Scott, starý Krí, žije v štvrti belochov, ktorým sa radšej vyhýba. Dávno stratil cestu k svojim dospelým deťom a v zatrpknutosti čoraz viac prichádza o radosť zo života. Do jeho susedstva sa nasťahuje biely mladík a Mattove šedé dni sa razom prevrátia naruby.

Daniel Tait uteká pred minulosťou drogového dílera a útočisko hľadá v opustenom dome po starej matke. Keď na neho padne tieň podozrenia z vraždy starého medicinmana, zdá sa, že kolotoč komplikácií sa začína odznova. Sused ho navyše požiada o nezvyčajnú službu.

Tantoo Hartnerová je bývalá balerína. Žije s ovdovelou dcérou a vnukom. Jedného dňa ju rodinný priateľ požiada, aby na Národnom zhromaždení Indiánov vystúpila so svojimi zážitkami z internátnej školy. Tantoo odmieta. Zakrátko na dvere jej domu zaklope nečakaná návšteva.

Kto sú v skutočnosti hlavní protagonisti príbehu, čo majú za sebou? Aká je ozajstná pravda o prevýchove domorodého etnika v cirkevných školách a ako ju prijme súčasná spoločnosť?

Autorka sa opiera o historické fakty a prostredníctvom výpovedí skutočných obetí pútavo približuje zločiny asimilačného procesu Indiánov v Kanade v 40-tych rokoch 20. storočia.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Bojovníci dúhy


Stojí priateľstvo nad láskou? Znamenajú peniaze viac ako česť? Je možné zmeniť osud? A má vôbec zmysel hľadať životné šťastie?

Odpovede na tieto otázky sa snažia nájsť aj hlavní hrdinovia trilógie: mexické dievča Mercedes Perezová, bezhlavo sa púšťajúca do prenasledovania vrahov svojich príbuzných; farmársky syn Benjamin Sutter, opúšťajúci rodinu kvôli zlatej horúčke v Kalifornii; syn podnikateľa a špekulanta Markus Whitfield, vytrvalo pátrajúci po predkoch v rezerváciách; veterán Adam Burns, po návrate z občianskej vojny rozhodnutý zahlušiť toľko Indiánov, koľko bude možné, aby pomstil smrť ženy a synov.

Avšak, zdá sa, že Boh má pre každého nachystané iné poslanie.

Cesty Mercedes a Benjamina sa skrížia. Spolu sa vydávajú za zločincami, no netušia, že karta sa čoskoro obráti a sami sa stanú prenasledovanou korisťou aj zajatcami. Markus nachádza životnú lásku, ale predovšetkým spozná pravú tvár svojho adoptívneho otca. Adama náhoda spojí s Indiánmi a prostredníctvom ich strastiplnej životnej cesty prijme zmierenie s Bohom, ktorého po celý život odmietal. Osudy hlavných hrdinov sú osobité, zdanlivo spolu nesúvisiace. No iba na prvý pohľad. Ak sa vám bude zdať, že v prvej časti sa cesty hrdinov uzavreli, tá druhá vám ukáže, do akej miery ste sa zmýlili. Ale až v tretej časti autorka skutočne odkryje tajomstvá celého príbehu a ponúkne zavŕšenie obdivuhodných ľudských osudov.

BOJOVNÍCI DÚHY nie sú len dobrodružnou trilógiou inšpirovanou skutočnými dejinnými udalosťami severoamerického kontinentu rokov 1860 – 1912. Sú rozprávaním o zrade a pomste, viere a nádeji, krvi a tanci bojovníkov, ale najmä o ľudskom putovaní za láskou a obyčajným šťastím.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Osamelé vtáča


K Ave Greenovej, ambicióznej a zatiaľ trochu citovo odmeranej manažérke finančnej spoločnosti v Bostone, zavíta jedného dňa príťažlivý mladík indiánskeho pôvodu Noah Cane a hneď pri prvom stretnutí to medzi nimi zaiskrí. ..

Noah pracuje ako kurátor v Sioux Falls, kde sa snaží všemožne pomáhať mládeži z rezervácie Rosebud. Máva však podivné sny. Opakovane sa mu v nich zjavuje domorodá žena Zintkala Nuni, ktorá umrela pred viac ako sedemdesiatimi rokmi. Na jej naliehanie pátra po minulosti svojich predkov, nájde ukryté dokumenty a dozvie sa z nich prekvapivé fakty. Tie ho privedú do Bostonu, kde sa snaží presvedčiť Avu, že je pravnučkou Zintkaly Nuni. Po počiatočnej nedôvere zo strany Avy napokon spoločne odhalia, že hlas ducha domorodej ženy nebol márny. Podarí sa im naplniť poslanie, ktoré im zverila Zintkala Nuni a ktoré sa ukázalo byť mocnejšie než smrť?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Sny vo vetre


Historicko-romantický príbeh Sny vo vetre je strhujúcim rozprávaním o osudovej láske a jej protivenstvách.

V roku 1804 prezident USA Jefferson zostaví expedíciu a poverí ju úlohou nájsť schodnú obchodnú cestu zo St. Louisu k pobrežiu Pacifiku. Jedným z veliteľov expedície je William Clark. Sprievodkyňou sa im stane domorodá žena Sakagawea, do ktorej sa William zamiluje. Ibaže Sakagawea je už ženou francúzskeho obchodníka a má s ním syna Jean-Baptista. Jeana v dospelosti osud spojí s nemeckým vojvodom a na istý čas sa stane jeho spoločníkom. Aj pre Jeana pripravil život osudovú lásku krásnu Anastáziu, dcéru veliteľa zámockého pluku. Ako sa však zdá, William ani Jean nemajú príležitosť prežiť život po boku milovanej ženy. Ale je osud skutočne taký tvrdý a sú ich sny naozaj iba poletujúce vo vetre?

Pútavý príbeh sa odohráva v americkej Louisiane, vo Wyomingu aj v nemeckom kráľovstve Württemberg v rokoch 1804-1883. Kniha rozohráva pred čitateľom osudy hlavných hrdinov, ktorými sú skutočné dejinné postavy. Cieľom autorky však nebolo odhaľovať dejepisnú pravdu; chcela iba poukázať na to, že história mohla pokojne plynúť aj tak, ako si to dovolila napísať.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁
Ďalšie knihy od autorky Eriky Jarkovskej nájdete TU. 🎁 Autorka Michaela Ella Haduková odporúča:Pre milovníkov historickej romantiky odporúčam Diablovu zajatkyňu od Janky Pronskej. Odohráva sa na Spišskom hrade a spracováva jednu z najznámejších legiend tohto hradu – o lúpežnom rytierovi Rolandovi. Zamilovala som sa do tej knihy a určite sa bude páčiť všetkým, ktorí majú radi romantiku v historickom šate.


Pre tých, čo k romantike potrebujú aj dávku vášne určite odporúčam môjho obľúbeného autora Sylvaina Reynarda a jeho Gabrielovo inferno. Je to prvá časť trilógie s napojením na ďalšiu. Milujem Reynardove knihy! V tejto nie je iba láska a vášeň, ale aj nádherné talianske prostredie a renesančné umenie.


História je niečo, čo v knihách osobne vyhľadávam a aj tretie odporúčanie je historické, v tejto knihe je však aj mystika a kniha je vhodná aj pre mladé baby. Anastázia Romanovová od Nadine Brandes ma okamžite pritiahla svojou krásnou obálkou a v druhom rade tým, že hlavnou postavou je najmladšia dcéra cára Nikolaja. Všetci boli zavraždení v Jekaterinburgu v roku 1918 a aj o tom je táto kniha.


Moje ďalšie odporúčanie tento rok dostáva kniha Kde sa les dotýka hviezd od Glendy Vanderah, ktorú som neprečítala, ale spadla do nej a prežila ju. Malá Ursa, ktorá je hlavnou malou postavičkou mi učarila, uhranula ma a ja som si ju neskutočne obľúbila. Tvrdí, že prišla z vesmíru a musí vidieť päť zázrakov a môže sa vrátiť. Je to krásny a dojímavý príbeh, nie je to fantasy. Odporúčam milovníkom dobrých a silných príbehov.

Okřídlená duše od Amandy Stevens je ďalšia kniha, začiatok série, pri ktorej sa neviem dočkať každej ďalšej časti a patrí medzi moje najobľúbenejšie série. Amélia reštauruje staré cintoríny a dokáže vidieť duchov. Do cesty sa jej neustále priplieta detektív John Devlin a nevedia byť spolu, ale ani od seba. Odporúčam všetkým milovníkom romantiky a fantasy.


Pri fantasy ešte ostanem, lebo pre knihomoľa, milovníka fantasy a Harryho Pottera odporúčam absolútnu topku pre fanúšikov a to ilustrované vydania s ilustráciami Jima Kaya. Sú veľké, nepraktické na čítanie, ale sú fantastické a nedám na ne dopustiť. Harry je láska... teda Severus Snape a Luna Lovegood 😃


Posledné odporúčanie je pre deti od desať plus. Nádherná, dojímavá, prekrásna vianočná kniha, ktorá ma šancu stať sa nesmrteľnou. Snehová sestra od Maje Lund. O smutnom Juliánovi a o veselej Hedvige, o stratách i tom, ako sa s nimi vyrovnať.
 

TIP na darček od Luci Č. - Life & Style - Blog


Michaela Ella Hajduková patrí medzi úspešné a obľúbené slovenské autorky. Vo svojej tvorbe sa zameriava na romány zo súčastnosti, ale aj minulosti, v mnohých sa stretnete s nadprirodzenými a mysterióznymi prvkami, píše pre dospelých čitateľov, ale aj pre mládež. Ak sa rozhodnete pre niektorú z jej kníh, úspech je zaručený.


Berlínske hviezdy

Príbeh o láske, odvahe a túžbe uchrániť to najcennejšie. Za každú cenu!

Zlaté dvadsiate roky v Berlíne. Lina je žurnalistka. Pozná Dietrichovú, Fröhlicha i všetkých dôležitých ľudí z filmovej i divadelnej brandže. Keď sa Berlín začína obliekať do nacistických vlajok, je pri tom a svrbia ju prsty. Vlastnou šikovnosťou sa dostane až do blízkosti vodcu. Jej pero je ostré a ona je príliš mladá. I ju na istý čas strhnú idey a program národných socialistov.

Jedna noc s vôňou ohňa však zmení jej život. Reichstag horí a ona trhá zlatý hákový kríž na svojom krku.

A stretáva Reinharda… Aristokrat a člen SS si zaumieni dostať drzú novinárku, v ktorej klíči nenávisť. Tú uhasí len pravda. No potrvá dlho, kým si z tvárí strhnú masky.

Môže z popola nenávisti vykvitnúť láska? Kto je Vergília, ktorá píše pravdivé pamflety? Komu patria uniformy Ligy dievčat v pivnici? Kto sú v skutočnosti vodcove deti, ktoré s piesňou na perách križujú v lete ríšu?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Draculova žena


Kto bol Dracula? Transylvánsky vampír? Krutovládca? Stredoveký psychopat? Či sexuálny sadista svojej doby? Karolínu to nezaujíma, presne tak ako ju nezaujíma ani Rumunsko. Jej priatelia majú však na vec iný názor.

Na výlet do tajomnej Draculovej zeme sa bláznivo tešia, hoci sa chystajú vziať so sebou i kladivo, kôl a cesnak. Nadšením napokon nakazia i samotnú Karolínu. Všetka sranda však končí, keď v hlbokom lese blízko hradu Poenari natrafí na svorku vlkov. V pude sebazáchovy pred nimi uteká, ale netuší, že svojím príchodom spustila niečo, čo sa už nedá zastaviť... Na zdanlivo opustenom hrade v horách, jej bude odhalený tragický osud mladej uhorskej grófky Ilony Szilágyi, ktorú v 15. storočí vydali za krutého valašského princa Draculu. Karolína dostane odpovede na otázky, na ktoré sa nepýtala a nechcela na ne poznať odpovede. Kto teda bol Dracula? Alebo ešte stále je?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Tanečnica


Julienova rodina a ďalšie tisíce židov zomreli strašnou smrťou v koncentračných táboroch. Jedna z mojich dvoch najlepších kamarátok má vytetované číslo, ktorého sa nikdy nezbaví. Druhá zomrela pod rukami doktora Mengeleho, ktorého meno vyslovila Olive len pošepky a cez zovreté pery. Ako jej mám po tom všetkom povedať, že som odišla do Nemecka a vzala si Nemca v nacistickej uniforme?

Bohémske 20. roky 20. storočia v Paríži. Geraldine de Laffont tancuje vo vzduchu na čiernych stuhách. Jej životom je divadlo Folies Bergére a jeden nemecký muž. Je mladá a bezstarostná, až kým pritvrdo nedopadne na zem – jej stuhy sa zmenia na nacistické vlajky a milovaný muž má odrazu nacistickú uniformu.

Zdrvená Geraldine poznačená príchodom vojny stráca viac ako len vlastné ilúzie. Osud jej vracia lásku, ale berie viac, ako je človek schopný uniesť. Jej mrazivý príbeh je ako zostup do neznámeho podzemia. Začnete v krásnom zámku a pôjdete hlbšie... chodby času vás prevedú životom odvážnej ženy a vzápätí vás nepripravených hodia z pompéznych divadelných dosiek do zbombardovaných Drážďan. Okázalé chodby Reichstagu v Berlíne i šesť mŕtvych detí vo vodcovom bunkri. Ako hlboko sa dá ukryť pravda?

O mnoho rokov neskôr prichádza do Paríža Júlia rozhodnutá vypátrať svoje korene. Skutočnosť, že zdedila zámok, však zďaleka nie je takým šokom ako to, že otvorí Pandorinu skrinku a vypustí z nej všetky hrôzy, ktoré musela prežiť jedna nešťastná... Tanečnica.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁


Netopierka


Linda má sedemnásť a vlastný svet, keď nastupuje do novej školy. Číta klasickú literatúru a pôsobí na svoj vek zrelšie ako spolužiačky, no z predošlých škôl si so sebou ťahá problémy, ktoré sa pokúšali riešiť školskí psychológovia. Ten nový, Erik, ale nemieni pristúpiť na hru som okej, ktorú na neho Linda skúša. Cíti, že za jej čiernym zjavom a rockovými nášivkami na školskej taške sú veľké tajomstvá. Rozohráva atramentovú terapiu a odhaľuje jej zranené miesto. Nečaká však, že nájde omnoho viac.

V rockovom klube Aligátor vystupuje skupina Kvety zla. Ich speváčka Netopierka je mladá a výnimočná, ale dokáže odolať tlaku bulváru i spoločnosti, ktorá v mnohom mladým posúva hranice a mätie ich vnímanie sveta? Keď Erik stretáva Netopierku, zbúrajú sa iné hranice. Môže však prežiť cit, ktorý by mal byť pre oboch zakázaný? Toto je neprikrášlený príbeh zo sveta mladých ľudí. O médiách a spoločnosti, ktoré posúvajú hranice, pričom nie všetko, čo napíšu, musí byť pravda...


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU. 🎁
Ďalšie knihy od autorky nájdete TU. 🎁 Tak zaujali vás tieto knižné odporúčania?

Verím, že ste sa nechali inšpirovať. Prajem vám Vianoce plné skvelých kníh. 🎄📚🎁Ak vám unikla prvá časť Vianočných knižných tipov, nájdete ju TU.

Nenechajte si ujsť tiež tretiu časť, ktorú pre vás zverejním už čoskoro.


 

Autor: Lucia Čaprnková

Foto: Eva Ava Šranková, Erika Jarkovská, Monika Wurm, Michaela Ella Hajduková


470 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments