top of page

Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Obrázek autoraLuci Č.

ROZHOVOR: Slovenská spisovateľka historických románov Eva Ava Šranková o láske a temnom stredoveku

Aktualizováno: 19. 8. 2020


Stredovek, plný krutosti a rytierskej odvahy. Práve v tomto období sa odohrávajú príbehy spod pera jedinečnej slovenskej autorky, spisovateľky historických románov, ktorá si medzi slovenskými i českými čitateľmi získala veľký obdiv.

Eva Ava Šranková je v súčastnosti na knižnom trhu dobre známa pre svoj pôsobivý štýl, schopnosť vynikajúco vykresliť prostredie, postavy a historické obdobie. Kvalitný a duchaplný príbeh, ktorého ústrednou témou nie je nič iné ako láska, v sebe ukrýva poznanie, aké bolo obdobie stredoveku neľahké. Obzvlášť ženy čelili nedôstojnému zaobchádzaniu a v spoločnosti nemali takmer žiadne postavenie.

Takúto tvár mal temný stredovek, kde láska bola často predurčená k zániku alebo odkázaná čeliť náročným podmienkam.

Napriek tomu, že romány sú pamätníkmi krutostí, ktorých sa dopúšťala stredoveká spoločnosť, často berúca do úst slová: Deus lo vult! (Boh tak chce!), Evka nachádza krásu v dobách temna a vkladá ju do svojich príbehov.
✬ ✭ ✮ ✯


☆ Evka, tvoje meno je v súčasnosti na slovenskom, ale aj českom knižnom trhu dobre známe. Preslávila si sa vďaka vynikajúcim historickým románom, ktorými si si u čitateľov získala veľkú obľúbenosť a obdiv. Čo ťa priviedlo k písaniu? Kedy u teba po prvýkrát vznikla myšlienka vydať vlastnú knihu a stať sa spisovateľkou?


 Moja odpoveď vyznie bizarne, ale k písaniu o Láske ma priviedla smrť. Nebyť jej, neudialo by sa to, čo sa udialo… Bol to proste osud.


_

☆ Čo pre teba znamená písanie? A najmä história, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou tvojej tvorby. Ako si vedela, že je to práve ona, v ktorej duchu chceš tvoriť svoje príbehy?


 Vášeň… život… lásku… čosi, čím žijem. Písanie proste milujem a dúfam, že z napísaného to je aj cítiť. História je MOJOU súčasťou, v nej som doma. Keď mi sudičky vložili do vienka dar písať, je len pochopiteľné, že písať budem o tom, čo dôverne poznám a čo mi je blízke.


_

☆ Aké boli tvoje spisovateľské začiatky? Ako si začínala? Už s jasne vytýčeným cieľom vydať raz vlastnú knihu?


Náročné, rovnako ako u väčšiny začínajúcich autorov. Rozdiel medzi mnou a ostatnými bol však asi v tom, že keď som začínala písať IZABELU, mojou ambíciou nebolo vydať ju. Písala som ju do zošita pre seba. Plus mínus štyri roky. Niekedy každý deň, resp. noc, niekedy som zošit neotvorila aj mesiac. A potom prišiel Mám talent – projekt vydavateľstva Ikar – následné prepisovanie do počítača a napokon zapojenie sa do literárneho projektu. Po úspechu, ktorý román získal, sa mi podarilo IZABELU vydať a ešte v tom istom roku vyšla aj v českom preklade. Následne som napísala pokračovanie, lebo príbeh, s ktorým som do projektu vstupovala, mal otvorený koniec a pýtal si záver. Odvtedy som písať neprestala a dosiaľ každá moja kniha bola vydaná.


_

☆ Tvoje knihy sa vyznačujú vykreslením skutočných historických postáv a udalostí. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu, námety, či postavy pre svoje príbehy? Čím ťa vie konkrétna udalosť alebo osobnosť zaujať?


Predovšetkým ma musí nadchnúť historický fakt. Téma, ktorú mám spracovať, musí byť silná, čitateľovi by mala čosi povedať, niečo mu odovzdať. Nuž najprv si vyberiem tému, resp. ona si nájde mňa. K historickým udalostiam pribudnú vyfabulované postavy, ktorých život je prepletený so skutočnými historickými osobami. Nie však všetci moji hlavní hrdinovia sú vymyslení. Ústredná postava mojej poslednej knihy, ktorá pribudne na pulty kníhkupectiev už čo nevidieť, skutočne žila. Jej príbeh bude pre čitateľa tak trochu prekvapením.


_

☆ Stredovek – to je obdobie, do ktorého sú zasadené tvoje príbehy i vykreslené osudy hrdinov. Čím si ťa získal?


 … doba rytierov a dvornej lásky, a tiež doba temna. Doba oplývajúca nesmiernou krutosťou, strašnými chorobami a hromadou špiny, v ktorej nebola núdza o hojnosť  odvážnych činov a slovo česť malo svoj význam. Čo viac dodať?


_

☆ Tvoje knihy majú spoločnú podstatu a tou je bezpochyby láska. Tvoje stvárnenie lásky je však jedinečné práve vďaka reálnemu vykresleniu ľudského života, v ktorom milovať často znamenalo trpieť a prekonávať prekážky. Z tohto dôvodu tvoje postavy, často nútené pasovať sa s náročným osudom, neraz okúsili ťažké výzvy. Je pre teba dôležité ukázať čitateľom reálnejšiu podobu lásky, o to vzácnejšiu, že nie vždy je predurčená k zidealizovanému “šťastnému“ koncu, ktorý v románoch tak často dominuje?


 Nie je láska ako Láska, všakže? Nuž tak prečo o nej nepísať a tiež nedržať čitateľa v napätí? Čo by som to bola za autora, keby čitateľ už dopredu vedel, ako moja kniha skončí? Záver je predsa o prekvapení, a ja chcem čitateľa prekvapovať. Zas a znova.


_

☆ Postavy tvojich kníh sú často silné ženy s neľahkým osudom, skúšané životom. Na čo kladieš dôraz pri výbere hrdinky, či vykreslení jej charakteru?


 Moje hrdinky žijú v krušnej dobe, čelia mnohým problémom, nečudo, že musia byť silné. Musia mať charizmu, čitateľky sa s nimi musia zžiť, a aby sa tak stalo, je nutné im uveriť. Odvaha, česť a priamosť sú typickými znakmi povahy mojich hrdiniek. Sú smelé a krásne a nikdy nesmú stratiť ženskosť…   


_

☆ Čo pri písaní považuješ za najväčšiu motiváciu? Čo ťa vie vždy posunúť ďalej? Máš nejaké životné heslo, resp. motto, ktorým sa riadiš vo svojom živote?


Čitateľ, ktorý čaká na nový príbeh, je pre mňa najväčšou motiváciou. Tvorím pre neho, hoc by bol jeden jediný, malo by to význam. Pocit že TAM niekto je a čaká, ma posúva ďalej.  „Niektoré z najväčších skvostov svetovej literatúry vznikli na podnet jediného slovka povzbudenia, alebo prejavu dôvery od milovaného človeka či priateľa, ktorý autorovi veril.“ Slová Nida Qubeina priviedli IZABELU(Čas nevinnosti) k vydaniu, vďaka priateľom, čitateľom a ohlasom, ktoré román získal, som to nevzdala (zasvätení vedia, o čom hovorím), nuž dovolím si tvrdiť, že toto motto ma istý čas držalo nad vodou a potom je tu ešte jedno: DUM SPIRO SPERO.


_

☆ Izabela – toto meno je tvojim čitateľom veľmi dobre známe. Prezraď, ako vznikla tvoja prvotina? Čo ťa inšpirovalo k vytvoreniu hrdinskej a odvážnej Izabely?


 IZABELA, hmm… žena z doby dávno minulej… 

Tragika hlavnej hrdinky mi je bytostne známa. Samotný román vznikal pod vplyvom tragických udalostí v mojom živote. Pravdou však je aj to, že k tragédii inklinujem, dramatickosť toho ktorého diela ma dokáže nadchnúť a obohatiť oveľa väčšmi ako hoc ktorá komédia.  _

☆ Príbeh Izabely si získal srdcia mnohých milovníkov historických románov, ale aj tých, ktorí tento žáner okúsili po prvýkrát. Sama som jej veľkou obdivovateľkou. Osobnosť a charakter Izabely je mimoriadny práve vďaka tomu, čo bola ochotná podstúpiť pre lásku. Ako ty samotná vnímaš hrdinku svojho prvého románu? A celkovo, aké je tvoje vnímanie postavenia žien v histórií, teda konkrétne v stredoveku, kde sa vyvíjali postavy tvojich románov? Čomu podľa teba museli čeliť z hľadiska postavenia, ale aj pohlavia?


Ďakujem. Pre mňa je Izabela éterickou a zmyselnou bytosťou, ktorej prekliatím bolo, že priveľmi milovala. Takou  navždy aj zostane. To, že Izabelin príbeh chytil za srdcia mnohých ľudí, ma ako jej autora nesmierne teší. Píšem o kráse a láske, ktoré odhaľujem v hromade špiny a hnusu a napriek tomu, alebo práve preto napíšem, že muž bol pre ženu žijúcu v stredoveku jej najväčším nepriateľom. Pohľad spoločnosti bol sústredený na muža. Stredovek proste patril mužom, žena bola pokladaná za niečo nepodarené. Nemala takmer nijaké práva. Jej život ovplyvňoval muž: otec; manžel, ktorý jej bol nanútený; prípadne brat, strýko. Napriek svojmu postaveniu však zohrávala v spoločnosti nemalú úlohu. Rehoľníčka bola cirkevným ideálom ženy. Panovníčka či žena z vyššej šľachty, ak bola šikovná a múdro viedla svojho muža, mohla mať značný vplyv. Z histórie poznáme nejednu takúto osobnosť. Žena v stredoveku: múza pre umelcov oných čias, bytosť opovrhovaná, ale aj milovaná, ospevovaná pre svoje skutky milosrdenstva, ktorá dokázala poblázniť nejedného muža… Takto vnímam stredovekú ženu ja.


_

☆ Sú ti dejiny nejakej krajiny alebo národa obzvlášť blízke, že sa rada necháš inšpirovať práve nimi?


 Francúzsko mi je nesmierne blízke… Fascinuje ma história tejto krajiny. Nečudo, že Izabelin príbeh sa odvíja práve tu…


_

☆ A ako vznikal román Život v hriechu? Čo ťa inšpirovalo? Odhalíš nám príbeh jeho zrodu?


 Ťažko, ako každý, ktorý som napísala. Avšak tento bol ešte o čosi ťažší. Napísanému predchádzalo zdĺhavé štúdium (len pri tejto knihe som prečítala 12 či 13 (už naozaj neviem!) kníh zameraných na dejiny katolíckej cirkvi, a to prevažne v češtine, čo mi čítanie sťažovalo. Následné poznámky, výpisky, a štúdium slovníkov stredovekej latinčiny boli akousi čerešničkou na torte. Informácie z internetu, s ktorými som, pravdaže, tiež pracovala, prišli na záver, často pri tvorbe samotného príbehu. Román vznikol v mojej mysli jedného jesenného sobotného dopoludnia r. 2011 a k jeho napísaniu ma inšpiroval manžel. Jeho otázka: Prečo nenapíšeš knihu o konaní kléru, o tom, prečo cirkev zaviedla celibát a čo mu predchádzalo? a neskoršie následné pripomienky, podpora a pomoc (len vďaka nemu som príbeh videla aj očami muža!) mi dali mnoho a knihe tiež. Dodám ešte, že IZABELU síce milujem, ŽIVOT V HRIECHU je však moja osudová kniha. Som presvedčená, že podobnú viac nenapíšem. Nech predchádzajúce alebo budúce boli/budú akokoľvek dobré (a ja verím, že sú a budú!), životné dielo môže mať každý autor len jedno jediné.


_

☆ Ešte je tu však ďalšia výnimočná knižka a tou je Hriechy mocných. O čom je? Ako vznikla a odkiaľ pramenila inšpirácia k jej napísaniu?


Bolo to práve postavenie ženy v dejinách, ktoré ma primälo k napísaniu tejto knihy. Hriechy mocných sú o láske. Román odhaľuje, čo všetko sme schopní pre ňu vykonať, avšak kniha je aj o inom: o postavení cirkvi v spoločenstve; čitateľ má možnosť sa dozvedieť, ako ovplyvňovala myslenie a konanie ľudí. Nemalú pozornosť venujem stredovekému lekárstvu. Pozorný čitateľ nevníma len príbeh samotný, vidí, akým smerom sa uberalo a čo všetko v tomto vednom odbore dokázali Arabi. Nakoniec spomeniem Židov, ktorým dejiny veľmi nepriali. Čitateľ má možnosť vidieť, akí vzdelaní ľudia to boli; vníma ich útlak a nezmyselné vyvražďovanie. Hriechy mocných sú o láske, nenávisti, tyranii, vojne a opäť o láske. Láska preteká románom napriek tomu, že kniha verne zachytáva historické reálie, ktoré v období 14. a 15. storočia neboli práve najružovejšie.


_

☆ Pracuješ momentálne na niečom? Alebo na čo sa môžeme tešiť v budúcnosti?


Už na jeseň vyjde moja čerstvá novinka Anna – ŠARIŠSKÁ AMAZONKA. Samotný názov knihy napovedá, že tentoraz som zostala doma na Slovensku. O osude Anny Toryskej, ktorá bola výnimočnou osobou svojich čias a ktorá ovplyvnila časť našich dejín, sa čitateľ dočíta v tomto historicko-romantickom príbehu. Zakrátko po tejto knihe, už koncom roka, obohatí? (dúfam, že áno) knižný trh český preklad Života v hriechu, nuž a na budúci rok sa čitatelia, zvlášť tí českí, môžu tešiť na preklad Anny – ŠARIŠSKEJ AMAZONKY.  

Čo sa týka ďalšej tvorby, nuž píšem neustále. Síce pomaly, pri dvoch malých deťoch to inak ani nejde, ale predsa. Čitatelia sa v budúcnosti budú môcť tešiť na nový príbeh zo slovenských dejín… na príbeh ženy, ktorá sa narodila, aby si ju nasledujúce generácie zapamätali, ibaže osud to napokon zariadil ináč – akoby si to bol rozmyslel. Akoby viac nechcel, aby si ľudia na ňu pamätali…            


_

☆ Čo je to pre teba byť spisovateľom na Slovensku? Čo by si odkázala začínajúcim ľuďom, ktorí by sa chceli presadiť v umeleckej alebo spisovateľskej sfére?


 Spisovateľ sa prezentuje písaným slovom, je jedno či na Slovensku alebo v zahraničí. Jeho tvorba zanecháva v ľuďoch stopu, učí… Ak moje slová nechali v čitateľoch na Slovensku, v Čechách, v Kanade, v Anglicku, vo Francúzsku a bohviekde sa moje knihy ešte zatúlali, priaznivý pocit, či primäli ich zamyslieť sa a či snívať, nemôžem byť šťastnejšia a spokojnejšia.

Všetkým, ktorí sa o niečo snažia: Pracujte na sebe a nikdy, ale naozaj nikdy sa nevzdávajte!


_


☆ Ako vnímaš kritiku, ktorá sa často valí na začínajúceho, ale i skúsenejšieho autora? Mnoho ľudí čerstvo začínajúcich v umeleckej oblasti, vie pohoršiť alebo dokonca odradiť.  Akú radu by si im venovala?


 Prečítajte-vypočujte si ju. Pokojne zas a znova a potom sa zamyslite. Premýšľajte nad tým, čo kritika viedlo k vyjadreniu negatívneho hodnotenia. Uvažujte, či v jeho slovách nie je kus pravdy, či by nestálo za to, aby ste na svojom diele ešte popracovali. Ak je kritika bezvýznamná, pretože aj taká sa nájde (obyčajne ju píšu ľudia s úmyslom uškodiť. Závisť je strašná vlastnosť…), nevšímajte si ju. Verte mi, že nič nevytočí dotyčného väčšmi ako vaša nevšímavosť. Prečo by ste, preboha, mali reagovať na ľudskú hlúposť!? Niekedy však aj to môže byť na osoh.
✬ ✭ ✮ ✯


Eva Ava Šranková – povedala o sebe:


Som obyčajná a zároveň neobyčajná… Milujem život, históriu, literatúru, zvieratá, syr, kvety a vôňu bergamotu. Narodila som sa v ohnivom znamení, som poverčivá, ale pri tom neverím, že piatok trinásteho je nešťastný dátum, ako sa o ňom hovorí. Sama som sa narodila v tento deň a som presvedčená, že pre mňa je šťastný.

Šťastne vydatá rodáčka z Nitry, hrdá lokálpatriotka a patriotka, vyštudovaná chemička, píšuca poéziu a prózu, ale vôbec najbližší vzťah mám k dejinám, ktorými doslova žijem, dýcham… Som autorkou historických ľúbostných románov zameraných na európske dejiny stredoveku a členkou Literárneho klubu Janka Jesenského v Nitre. V mladosti som sa niekoľko rokov venovala bojovým umeniam, dnes inklinujem k joge. Verím v čestnosť, priateľstvo, silu osobnosti a vo večnú lásku muža a ženy. 


A prečo AVA?


Jedinečné umelecké meno má svoj význam. Eva Ava Šranková netají svoju lásku a obdiv k rodnému mestu. Vzniklo odvodením od názvu stredovekej Nitry – Nitrava s koncovkou AVA.


✬ ✭ ✮ ✯


– čo jej zatiaľ vyšlo:(2011, Ikar)

Edícia: Mám talent


Príbeh z prvej polovice pätnásteho storočia sa odohráva vo Francúzsku. Lásku mladučkej šľachtičnej Anny de Moselle a Filipa de Vosges kruto zmarí otec dievčiny. Ten mal so svojou dcérou úplne iné plány a s ich stroskotaním by sa nikdy nezmieril. Z vášnivého vzťahu sa narodilo dieťa. Nádhernú Izabelu však osud tiež nešetrí. Nájde napokon svoje šťastie po boku muža, ktorý pretne jej životnú cestu, alebo sa rozhodne pre charizmatického Reného d’Anjou, vojvodu lotrinského, ktorý sa o ňu vytrvalo uchádza?  Román okrem ľudských osudov zachytáva aj obdobie bojov medzi Francúzskom a Anglickom, ktoré s kratšími či dlhšími prestávkami trvalo viac ako storočie. Francúzske kráľovstvo priviedla na pokraj skazy aj bratovražedná vojna medzi Armagnačanmi a Burgunďanmi. Príbeh nevšednej lásky, bolesti, zrady, hrdosti a cti sa odohráva na pozadí týchto udalostí. Intrigy na kráľovskom dvore, hrdinské činy odvážnych rytierov a verné i zradné lásky urodzených dám dávajú tušiť, že tento román sa vo svojom žánri čoskoro stane bestsellerom.


_

(český preklad Izabela – Láskou spútaní)

(2011, Alpress)


Anna, dcera šlechtice, čeká dítě. Její tyranský otec rozhodne, že ji po porodu provdá za jednoho ze svých zvrhlých přátel. Anna potupu neunese a vezme si život. Z její dcery Izabely vyroste překrásná dívka, která nemá o svém původu ani ponětí. Izabela prožije první lásku – a jako by se osud její matky opakoval. Odhalí zradu příbuzných a uvědomí si, že důležitá není jen láska, ale i pomsta.


_

(2012, Ikar)

Edícia: Mám talentVzrušujúci príbeh pestrého života krásnej Izabely sa odohráva v stredovekom Francúzsku a čarovnej Florencii, vrcholí a rozuzľuje sa v Paríži. Nájde Izabela de Vosges stratenú lásku, unikne nástrahám svojich nepriateľov, získa si milosť Karola VII., o ktorú ju pripravila Agnes Sorelová, či nastane ďalší obrat v jej živote a pocíti radosť v náručí iného muža? Alebo sa jej krížová cesta nikdy neskončí… V románe plnom lásky, zrady a nenávisti prichádza hlavná hrdinka na to, že iba vášeň pre vzťah nestačí. Pochopí konečne, že bez odpustenia obyčajné ľudské šťastie nikdy nenájde? Príbeh šľachtičnej, odhodlanej bojovať s osudom, je určený každému, kto má rád hrdosť, česť a európske dejiny.


_

(2013, Ikar)


Čo všetko je človek schopný urobiť pre lásku? Najmä v časoch, keď štátne alebo rodinné záujmy, ale často aj túžba po väčšej moci, prevládali nad prirodzenými ľudskými citmi. Ani ľudia z kráľovských alebo vojvodských rodín nemali vždy na ružiach ustlané; byť jedným z členov šľachtického domu nebolo vždy len príjemné a už vôbec nie iba šťastné.

Historický román Hriechy mocných ponúka nielen ľudské osudy a komplikované vzťahy plné intríg, nenávisti a zla z čias talianskych komún, rozporov a bojov v severnom Taliansku, ale tiež zachytáva udalosti zo storočnej vojny, ktorá v 14. a 15. storočí priviedla Francúzsko na pokraj nešťastia. Ako čistý prameň pôsobí na čitateľa vášnivý a úprimný ľúbostný vzťah osudom skúšanej Francescy di Valleta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyranského manžela „s dobrým menom“ Henricha de Moselle. Francesca opúšťa rodné Taliansko a vydáva sa naprieč Savojskom do Lotrinska, kde ju už netrpezlivo očakáva jej budúci manžel a pán. Krásna žena zbožňovaná mnohými vznešenými mužmi nachádza však svoje najväčšie šťastie, ale aj utrpenie v hlbokej láske k Enzovi di Challant, priateľovi z detstva.

Ako sa skončí príbeh mladej ženy, ktorá svoj život zasvätila láske v časoch, ktoré nepriali ženám? Pretože pre mnohé z nich bol práve muž tým najväčším nepriateľom…


_

(2015, Artis Omnis)


Historický román Život v hriechu je nevšedný príbeh o láske, zrade, odvahe a vzácnej relikvii z čias stredovekého Talianska, keď sa hrdinské, ale aj zvrhlé činy rytierov, často zaslepených bezohľadnosťou a túžbou po moci, nezmazateľne zapísali do dejín.

Odohráva sa krátko po Druhom lateránskom koncile, ktorý nielenže ukončil pápežskú schizmu, ale bol na ňom uzákonený aj povinný celibát kňazov a ich manželstvá boli zrušené. Popri intrigách vo vtedajšej spoločnosti odhaľuje príbehy troch hlavných predstaviteliek – Adelasy, Arianny a Alessandry, ktorých život v nemalej miere ovplyvní jeden a ten istý muž.

Ako sa samy vyrovnajú s úderom osudu, keď práve tí, ktorí im mali podať pomocnú ruku, ich najukrutnejšie zrania? A k akej najposvätnejšej kresťanskej relikvii, o ktorej sa traduje, že má magickú moc, sa dostali obdivovaní, ale aj toľko ráz hanení templárski rytieri?


_

( 2016, Brána)


Historicko-ľúbostný román Anna - Šarišská Amazonka je príbeh o žene mnohých tvárí: krásnej a nežnej, ale aj nebezpečnej. Je príbehom veľkej lásky, ale i odmietnutia. Je príbehom silnej, ale zároveň krehkej ženy, ktorá sa zapísala do našich dejín pod menom Šarišská amazonka. Začína sa v čase, keď v Uhorskom kráľovstve nik netušil, že o niekoľko rokov neskôr nastane katastrofický deň a v bitke pri Moháči bude porazené vojsko uhorského panovníka Ľudovíta II. Jagelovského. Do boja o kráľovský trón zasiahnu dvaja muži: český kráľ a rakúsky vojvoda Ferdinand Habsburský a Ján Zápoľský, v tom čase najmocnejší uhorský veľmož. Mocenský zápas o trón rozpúta anarchiu v krajine a na stranu jedného z dvoch panovníkov sa postaví žena... Aká asi bola a akí muži skrížili jej životnú cestu? Bolo jej osudom, aby zomrela opustená, alebo jej bolo dopriate, aby našla osudovú lásku?

Príbeh Anny Tárczayovej rozpráva o nepoddajnej bojovníčke podporujúcej protikráľa, ktorá nemala v úmysle vydať bez boja svoje pevnosti. Traduje sa, že keď ich rodinné sídlo – slávny Kamenický hrad – obkľúčili nepriatelia, dala na hlavnú vežu vytiahnuť čiernu zástavu, ktorá mala byť znamením, že len smrť jej zabráni v ďalšom boji.


_

(český preklad, 2017, Brána)


Historický román Život v hříchu je nevšední příběh o lásce, zradě, odvaze a vzácné relikvii z dob středověké Itálie, kdy se do dějin nesmazatelně zapsaly hrdinské, ale i zvrhlé činy rytířů, často zaslepených bezohledností a touhou po moci. Odehrává se krátce po Druhém lateránském koncilu, který nejenže ukončil papežské schizma, ale byl na něm uzákoněn i povinný celibát kněží a jejich manželství byla zrušena. Kromě intrik tehdejší společnosti odhaluje příběhy tří hlavních představitelek – Adelasy, Arianny a Alessandry –, jejich život v nemalé míře ovlivní jeden a ten samý muž.

Jak se samy vyrovnají s údery osudu, když je nejkrutěji zraní právě ti, kteří jim měli podat pomocnou ruku? A k jaké nejposvátnější křesťanské relikvii, o které se traduje, že má magickou moc, se dostali obdivovaní, ale i tolikrát hanění templářští rytíři?     _


(český preklad, 2018, Brána)


Intriky na královském dvoře, hrdinské činy odvážných rytířů, věrné i zrádné lásky urozených dam... to je vzrušující příběh pestrého života krásné Izabely, odhodlané bojovat s osudem. Mezi Anglií a Francií zuří stoletá válka. Lásku mladé šlechtičny Anny de Moselle a Filipa de Vosgues neúprosně zmaří otec dívky, ale z vášnivého vztahu se narodí děvčátko. Ale ani je osud v dospělosti nešetří. Krásná Izabela se musí rozhodnout mezi charismatickým vévodou lotrinským, který se o ni vytrvale uchází, nebo mezi mužem, který jí zcela nečekaně vstoupí do života. Pochopí hlavní hrdinka, že k opravdovému vztahu pouze vášeň nestačí?

Historický román plný lásky, zrady i nenávisti, zasazený do krutého období evropských dějin, nešetří emocemi a na Slovensku se stal bestsellerem.


_

A ešte jedna spomienková foto na záver. :)


Srdečné poďakovanie spisovateľke Eve Ave Šrankovej za rozhovor.
Autor: Lucia Čaprnková

185 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page