top of page

Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

 • Obrázek autoraLuci Č.

ROZHOVOR: Rastlinárstvo Svokrine jazyky: Snažíme sa sledovať nové trendy
Patrím medzi veľkých milovníkov rastlín a preto som sa rozhodla priniesť na blog niečo zo zeleného sveta. Ak ste rovnakí maniaci ako ja, rozhodne sa začítajte sa do rozhovoru s jedinečným rastlinárstvom Svokrine jazyky, ktoré nájdete v našom hlavom meste, ale k rastlinkám sa dostanete aj prostredníctvom ich e-shopu.

V rozhovore prezradili viac o ich práci, ale aj o tom ako začínali. Dozviete sa, kto sa skrýva za menom Svokrine jazyky, ale aj užitočné rady pre každého milovníka izbových rastlín.


Nechajte sa nalákať a vtiahnuť do ich čarovného sveta. 😊🌱 🌿
 

 • Ako píšete priamo na svojom webe, za rastlinárstvom Svokrine jazyky sa ukrýva skupina nadšencov a maniakov do “urban jungle”, ktorí sa rozhodli vytvoriť koncept, kde si nájde svoje miesto nielen každá pekná rastlina, ale aj všetko, čo sa k rastlinám hodí. Samozrejme, že je to predovšetkým láska, ukrývajúca za vašou prácou a nadšením pre týchto zelených spoločníkov, ktorí zútulnia každú miestnosť a priestor, no okrem iného majú aj množstvo priaznivých účinkov pre naše zdravie. Čo vás viedlo k tomu vytvoriť vlastné rastlinárstvo? Aký príbeh sa ukrýva za vznikom Svokriných jazykov?


Nápad založiť Svokrine jazyky vznikol pomerne poeticky – pri prechádzke v parku. Manželka mala veľmi rada rastliny, ja som bol tak trochu stratený v starej práci, ktorú som nemal veľmi rád. Často som preto rozmýšľal, že čo robiť ďalej. Nepodarilo sa mi nájsť si inú robotu, tak som začal pracovať na myšlienke, ktorá nám napadla z ničoho nič, úplnou náhodou. Nápad sme postupne rozvíjali, až kým to všetko do seba po pár mesiacoch nejako nezapadlo a vznikli Svokrine jazyky. • Začiatky však nebývajú vždy jednoduché. Chce to obrovskú dávku trpezlivosti a odhodlania čeliť aj drobným neúspechom a zakopnutiam, ktoré mnohých cestou za zdokonaľovaním môžu postretnúť. Aké boli vaše začiatky? Čo vás povzbudzovalo na ceste za zrealizovaním svojho sna?


To je úplná pravda, začiatky sú vždy ťažké. Ale ako som časom zistil, udržanie fungujúceho biznisu teda nie je oveľa jednoduchšie :D Človek sa takmer každý týždeň stretne s novým problémom alebo prekážkou. Všetko zlé ma však niečo naučilo a každý problém sa snažím brať ako výzvu na zlepšenie. Pre mňa fungovali dva hlavné motivátory – so starou prácou som jednoducho musel seknúť, už nebolo cesty späť, bolo to nutné pre moje duševné zdravie. A vždy je lepšie ihneď po skončení niečoho začať pracovať na novom projekte, ako žiť týždne alebo mesiace v neistote z toho, že „čo bude“. Druhým dôvodom, prečo sa mi nápad podarilo dotiahnuť do funkčného biznisu, bola moja rodina. Manželka aj rodičia ma podporovali a ešte stále ma podporujú, čo je nesmierne dôležité. Nikto sme presne nevedeli, do čoho ideme a čo bude táto práca presne vyžadovať, takže začiatky neboli jednoduché. Museli sme nájsť správny priestor, dodávateľov, zákazníkov, vytvoriť webstránku, splniť zákonné požiadavky...

 • A prečo práve Svokrine jazyky? Patrí tento druh medzi vašich favoritov, že ste sa rozhodli rastlinárstvo pomenovať práve po ňom? Prezraďte viac o tejto podivuhodnej rastlinke. 🙂


Nuž, názov vznikol pomerne spontánne. Dosť dlho sme brainstormovali a vymýšľali, ale nakoniec sme sa zhodli na tom, že názov by mal byť ľahko zapamätateľný a slovenský. Vymýšľať „catchy“ cudzojazyčné názvy je dnes síce populárne, no ak sa dá, prečo neostať pri niečom slovenskom. A svokrine jazyky sú jednoducho notoricky známou rastlinou, navyše tento hovorový názov sa nám zdal vtipný a originálny zároveň. Rastlina ako taká je super, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Ako jedna z mála totiž produkuje kyslík vo dne i v noci, veľmi čistí vzduch, má mnoho podôb a veľmi ľahko sa o ňu stará. • Kde vás zákazníci môžu nájsť? Kde sa presne nachádzate?


Naša predajňa sa nachádza na Plynárenskej 1 v Bratislave. Samozrejme, množstvo zákazníkov nás nájde na internete a objedná si rastlinky cez e-shop. • Vo vašom obchodíku a aj priamo na e-shope nájdu milovníci rastlín množstvo netradičných druhov a rarít, na ktoré bežne v obchode len tak nenatrafia. Pre každého rastlinárskeho maniaka je to priamo raj na zemi. Na základe čoho si vyberáte rastliny do svojej ponuky? Čo sa snažíte priniesť zákazníkom?


Výber tovaru je tak trochu alchýmia. Snažíme sa sledovať nové trendy a, samozrejme, keďže fungujeme už skoro dva roky, aj sami už vieme, čo sa predáva. Neustále pracujeme na tom, aby sa ponuka neustále obmieňala, a aby u nás popri stáliciach zákazníci vždy našli aj niečo nové. • Pokiaľ by som zháňala konkrétnu rastlinu, môžem sa obrátiť na vás? Viete do svojej ponuky zahrnúť aj rastliny, o ktoré má zákazník záujem, ale doposiaľ sa mu nepodarilo ich nikde zohnať?


Určite áno. Závisí však aj na tom, o akú rastlinu ide. Ak je to niečo veľmi vzácne, po čom je obrovský dopyt, tam zoznamy nerobíme, pretože vieme, že by trvalo extrémne dlho danú rastlinu všetkým záujemcom dodať.
 • Existuje obrovské množstvo rastlín, ktoré si ľudia z ich prirodzeného prostredia preniesli aj do svojich domácnosti, kde sa udomácnili. Každá z nich má však iné nároky na pestovanie. Niektoré sa dajú zaradiť medzi pomerne náročné, iné zase nevyžadujú toľko pozornosti. Na čo treba dbať pri výbere rastlín? Čo je dôležité zvážiť skôr, ako si konkrétnu rastlinku rozhodne zaobstarať ktorýkoľvek milovník zelene?


Zákazníci by mali byť schopní zhodnotiť podmienky priestoru, kam sa rastlinu chystajú umiestniť. Väčšina náročnejších rastlín potrebuje špecifickú vlhkosť, teplotu a veľké množstvo svetla. Samozrejme, dôležité je aj to, či má záujemca nejaké skúsenosti s pestovaním. V sortimente však takmer vždy máme aj nenáročné rastliny, ktoré sú ideálne pre začiatočníkov. • Či už vo vašom obchode alebo prostredníctvom správy, vždy ste ochotní pomôcť s výberom vhodnej rastlinky. Čo by ste odporučili začínajúcim rastlinárom? Ktoré druhy rastlín sú pre nich najideálnejšie?


Áno, poskytovať rady zákazníkom jednoducho patrí k tomuto biznisu. Medzi najnenáročnejšie rastliny zaraďujeme napríklad naše obľúbené svokrine jazyky, Philodendrony, Aglaonemy alebo Zamioculcasy. • Ktoré druhy by ste naopak začiatočníkom neporúčali, až pokým nenadobudnú ako-také vedomosti o starostlivosti a pestovaní? Ktoré druhy patria podľa vás medzi tie najnáročnejšie?


To je ťažko povedať, bežne sa totiž stáva, že aj začiatočník sa dokáže postarať o rastlinu, ktorá sa všeobecne považuje za náročnú. Častokrát si stačí o nej čo-to načítať a k starostlivosti pristupovať sedliackym rozumom. Množstvo rodov rastlín, napríklad aj väčšinou nenáročné Philodendrony či Anthurie, obsahuje niekoľko druhov vyskytujúcich sa prirodzene na miestach, ktorých podmienky sa u nás veľmi ťažko replikujú – napríklad vysoká vlhkosť, stála teplota počas celého roka a veľké množstvo nepriameho svetla.

 • Izbové rastliny však nie len krásne vyzerajú, a že niektoré sú naozaj skvosty, sú tiež mimoriadne prospešné pre ľudské zdravie. Odstraňujú z ovzdušia škodlivé a toxické látky, a tým zlepšujú jeho kvalitu. Ktoré rastlinky sa môžu pochváliť touto mimoriadne vyvinutou vlastnosťou? Ktoré by ste odporučili napríklad do spálne či pracovných priestorov?


Ako som spomínal vyššie, svokrine jazyky sú veľmi dobré na čistenie vzduchu a odstraňovanie toxínov z neho, no vo všeobecnosti všetky rastliny v menšej alebo väčšej miere majú túto vlastnosť. My nerozlišujeme miestnosti, kam sa ktoré hodia z pohľadu využitia, ale skôr z pohľadu podmienok, aby tam rastlina v pohode prežila. Takisto ako sa človek nemusí báť odoberania kyslíka rastlinou v noci, bolo by predčasné sa tešiť z toho, že budeme mať doma výrazne čistejší vzduch, pokiaľ rastlín v miestnosti nie je naozaj veľké množstvo. • A čo napríklad také riasogule, nie každý sa s nimi počas života stretol a v bežnom obchode sa s nimi len tak nestretneme. Čo sú zač tieto zelené guľaté zázraky? Akú starostlivosť si vyžadujú?


Riasogule sú v dnešnej dobe pomerne módnou záležitosťou. Formujú sa na dne chladných jazier, preto nevyžadujú veľa svetla. Práve naopak, slnečné žiarenie nemajú vôbec radi. Treba ich teda umiestniť do tmavšej miestnosti a meniť im pravidelne vodu za chladnú.

 • Nie všetky rastliny sú vhodné pre majiteľov domácich zvierat. Mnoho druhov je totiž jedovatých a toxických, a po požití by mohlo zvieratko trpieť vážnymi zdravotnými problémami. Na ktoré rastliny si treba dať pozor, a ktoré sú naopak domácim miláčikom nijako neuškodia?


Rastliny majú v sebe toxíny, aby sa ochránili pred predátormi. Mnoho z nich je preto jedovatých aj pre domácich miláčikov. Pre majiteľov zvierat sa odporúčajú napríklad calathey alebo maranty, ktoré toxické nie sú. Naopak, sansevierie (svokrine jazyky), philodendrony alebo monstery sa práve neodporúčajú. Treba však pripomenúť, že zvieratá mnohokrát cítia, že rastlina je jedovatá a nechajú ju tak. • Každý rastlinár už aspoň raz začul označenie svetlomilnosť a tieňomilnosť, no predsa aj tu sa vždy nájde nejaký nováčik. Priblížte bližšie, čo to vlastne znamená. Ako sa dá definovať toto rozdelenie?


Priznám sa, že tieto termíny my veľmi nepoužívame :D Predpokladám ale, že ide o delenie rastlín na tie, ktoré v prirodzenom prostredí dostávajú veľa slnečného žiarenia a také, ktorým zvyčajne niečo tieni. Sukulenty z púštnych oblastí sú zvyknuté na množstvo slnka, pretože flóry na púšti je pomenej a slnečných dní je tam, naopak, veľa. Rastliny z pralesov sú zvyknuté na polotieň, väčšinou sa ponad nich totiž týčia vysoké stromy, ktoré im berú slnko.
 • Od jesene sa začína pomaly ochladzovať a počas tejto teplotnej zmeny si aj rastlinky vyžadujú inú starostlivosť. Pri väčšine treba obmedziť zálievku a na začiatku jesene sa prestáva aj s hnojením. A keďže je zima za dverami, na čo treba dbať a dať si pozor? Aké sú vaše rady a odporúčania pre toto chladné obdobie? Čoho sa treba vystríhať a načo naopak nezabúdať?


Je to tak, zima v našich podmienkam exotickým rastlinám veľmi nepraje. Okrem obmedzenia polievania a hnojenia netreba zabúdať na zabezpečenie vlhkosti a svetla. Z radiátorov ide suchý vzduch, odporúčame preto rastline zabezpečiť vlhkosť rosením, postavením na mokré kamienky alebo, v prípade, že máte doma rastlín viac, kúpou zvlhčovača vzduchu. Svetlo sa dá zabezpečiť buď presunutím rastliny bližšie k oknu alebo kúpou rastových svetiel. Takisto sa netreba zľaknúť, keď rastlina stratí listy. U niektorých je to bežný proces a stratené listy vyrastú opäť na jar. • Máte aj nejaké väčšie plány do budúcnosti? Na čo sa môžu vášnivý rastlinári v budúcnosti tešiť? 🙂


V týchto časoch je extrémne ťažké niečo plánovať, no určite budeme pracovať na tom, aby sa naše rastliny dostali stále k väčšiemu počtu zákazníkov, a takisto sa budeme snažiť získavať nové a nové rarity.
 

Svokrine jazyky nájdete:

Plynárenská 1

821 09 Bratislava


Alebo navštívte e-shop: www.svokrinejazyky.sk

 

Srdečné poďakovanie Rastlinárstvu Svokrine jazyky za poskytnutý rozhovor

Autor: Lucia Čaprnková

Foto: Svokrine jazyky220 zobrazení0 komentářů
bottom of page