top of page

Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Obrázek autoraLuci Č.

DO POZORNOSTI: Podporte vznik knihy Mary z Genesee od slovenskej autorky Eriky Jarkovskej


O Mary z Genesee sme sa už s Erikou rozprávali práve v rozhovore venovanom tejto pripravovanej novinke. Očakávané vydanie je o mesiac a práve aj vďaka vám sa môže "narodiť".

Erika Jarkovská založila zbierku, prostredníctvom ktorej môžete finančne prispieť a stať sa tak súčasťou zrodu tejto skvelej knihy.


Zbierka bola vytvorená cez portál StartLab. Erika pre všetkých, ktorí sa rozhodnú prispieť pripravila odmenu v podobe jej kníh, vrátane románu Mary z Genesee, plus rôzne darčeky, ktoré prispievateľ môže získať v závislosti od výšky príspevku.


Je to jedinečná príležitosť ako sa aj vy môžete podieľať na zrode ďalšej výnimočnej knihy spod pera talentovanej a vynikajúcej autorky, ktorá sa ako jedna z mála na Slovensku venuje tomuto žánru.


 O čom je kniha MARY Z GENESEE?


- Je to rozprávanie o strastiplnej životnej ceste Mary Jemisonovej, dcére írskych prisťahovalcov, ktorých priviedla do Ameriky vidina šťastného života. Farmu Jemisonovcov po čase spustošia francúzski vojaci a majiteľov ponechajú napospas krvilačným Šónýom. Tí všetkých zabijú – až na Mary. Privedú ju do vojenskej pevnosti a predajú Senekom. Od toho dňa sa začína jej premena: z vydesenej siroty, uvrhnutej do prostredia divočiny i cudzej kultúry, na manželku, ochrankyňu rodiny a matku. Mary na sklonku života vyrozpráva svoj príbeh doktorovi Seaverovi, ktorý chce o nej napísať knihu. Počas stretnutia sa Seaver zamýšľa nad tým, prečo zostala žiť s divochmi, keď sa jej neraz naskytla príležitosť opustiť ich. Mary mu odpovedá, že je to veľmi prosté... Čo bolo tým putom, ktoré ju na celý život spojilo s kultúrou Indiánov viac než s jej vlastnou, to sa dozviete v románe.


Na čo budú peniaze od vás použité?


- Na tlač knihy, ktorej podklady sú už nachystané. Chýba však ešte istá čiastka, aby sa kniha mohla skutočne narodiť v tlačenej podobe. S vašou láskavou podporou je jej zrod naplánovaný na 9. septembra 2020 v pevnej väzbe o počte 320 strán a s nádhernými ilustráciami šikovnej výtvarníčky Almy Floresty.


Prečo by sa kniha mala „narodiť" a komu je určená?

- Dajme slovo samotnej autorke:

Indiáni unášali ľudí z viacerých dôvodov: Aby ich vyjednávaním vymenili za príslušníkov svojho kmeňa, väznených nepriateľským kmeňom alebo belošskou armádou. Aby sa pomstili cudziemu kmeňu či armáde za napadnutie alebo prehru. Zajatci bez ohľadu na pohlavie vykonávali ťažké otrocké práce. Deti unášali najmä bojovníci, ktorí rukou nepriateľa sami prišli o potomka. Tým, že cudzie dieťa prijali za svoje, odpustili nepriateľovi bolesť, ktorú im spôsobil. Pochopiteľne sa stávalo aj to, že únosy nemali nič spoločné ani s jedným z vyššie spomenutých dôvodov. Jednoducho Indiáni prepadli belochov, olúpili ich a deti, ak na ne natrafili, vzali so sebou, pretože sa im bridilo ich zabiť. Zajatci pobudli u Indiánov zvyčajne len krátky čas, niekoľko týždňov či mesiacov. Umierali na následky vyčerpávajúcej práce, choroby, nešťastia, v lepšom prípade sa stali účastníkmi výmenného obchodu. Mary Jemisonová prežila so Senekami celý život, dobrovoľne, napriek tomu, že mala viacero príležitostí vrátiť sa do civilizácie bielych.

A mňa zaujímalo, prečo to bolo tak.

Zvedavosť ma viedla k tomu, aby som sa pustila do pátrania na internete a hľadala akékoľvek zmienky o tejto žene. A čím viac som ich nachádzala, tým väčšiu chuť som mala vlastnými slovami prerozprávať jej životný príbeh aj ostaným. Verím, že sa mi podarilo stvoriť zaujímavé dielo a bola by škoda, keby som si jeho obsah nechala iba pre seba. Čitatelia, ktorí už poznajú moju predchádzajúcu tvorbu, vedia, že siaham po skutočných námetoch a vo svojich príbehoch oživujem skutočné dejinné postavy. A isto potvrdia, že po ktorejkoľvek knihe z mojej dielne sa im naozaj oplatilo siahnuť. Verím, že nikto z vás neoľutuje ani čítanie Mary z Genesee. Písala som ju pre svojich čitateľov s láskou. A za každý finančný príspevok zo srdca ďakujem. Pretože aj vďaka nemu sa budete môcť s Mary a jej životným osudom zoznámiť."
Kto je autorka ERIKA JARKOVSKÁ?

Narodila sa v Martine, detstvo prežila uprostred Kremnických vrchov, študovala chémiu v Banskej Štiavnici, žije a pracuje vo Zvolene. V detstve sa prejavovala skôr výtvarne, až v zrelom veku objavila čaro písanej tvorby, ktorej dovtedy bola oddaná len ako čitateľka. Na knižnom trhu sa etabluje ako autorka historických dobrodružno-romantických a spoločenských príbehov z prostredia Severnej Ameriky 18. až 20. storočia. Vo svojej tvorbe sa opiera o námety historických udalostí a životy skutočných dejinných postáv. Je známa svojím obdivom k Indiánom – k ich kultúre, spätosti s prírodou a úcte k Zemi. Tieto posolstvá sa snaží odovzdať aj čitateľom. Okrem nich vyzdvihuje lásku, ľudské šťastie, naplnenie zmyslu života a porozumenie medzi kultúrami. Doteraz jej vyšli tieto romány: Mŕtvi nemôžu milovať (2015), Osamelé vtáča (2015), Spútaná divočinou (2016), Posledný potomok (2017), Sny vo vetre (2018), Bojovníci dúhy (2018), Ľaliové deti (2019), Spoutaná divočinou (CZ, 2019). V roku 2016 si založila vlastné vydavateľstvo Enribook.
Kde môžete prispieť?

 

Autor: Lucia Čaprnková

Foto: Erika Jarkovská, StartLab80 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page