top of page

Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

 • Obrázek autoraLuci Č.

POČÚVAJTE: David Gilmour - On an Island

Aktualizováno: 2. 8. 2020


David Gilmour - On an Island LP


On an Island je tretí sólový album člena skupiny Pink Floyd Davida Gilmoura. Bol vydaný 6. marca, na jeho 60-te narodeniny. Väčšinu textov napísala jeho manželka Polly Samson a takmer všetky piesne boli nahrané v Gilmourovom súkromnom štúdiu na lodi Astoria. Album dosiahol v rebríčkoch Spojeného kráľovstva prvú priečku, v Kanade získal platinovú platňu (predaj nad 100 000 kópií) a v USA bol album tiež na prvej pozícii medzi albumami sólových umelcov.

Zoznam skladieb:


 • "Castellorizon" (Instrumental) - 3:54

 • "On an Island" - 6:47

 • "The Blue" - 5:26

 • "Take a Breath" 5:46

 • "Red Sky at Night" (Instrumental) - 2:51

 • "This Heaven" - 4:24

 • "Then I Close My Eyes" (Instrumental) - 5:26

 • "Smile" - 4:03

 • "A Pocketful of Stones" - 6:17

 • "Where We Start" - 6:45


HODNOTENIE:

⭐⭐⭐⭐⭐ (5/5)

David Gilmour je anglický gitarista, spevák a skladateľ. Okrem účinkovania v skupine Pink Floyd je aj producentom nahrávok rôznych iných umelcov. Hudobné začiatky Davida Gilmoura sú spojené s blues a rock´n´rollom. David bol dlhú dobu spolužiakom Syda Barretta (bývalého člena skupiny Pink Floyd), ktorého cez prestávky učil hrať na gitaru.


V roku 1967 dostal David, ako jeho blízky priateľ ponuku, či by nechcel hrať so skupinou Pink Floyd pri vystúpeniach pre prípad, že by bol Syd pod vplyvom LSD neschopný vystupovať. Tento problém mala skupina Pink Floyd pomerne často. Krátko potom, ako sa David k skupine pripojil prestala skupina brávať Syda na vystúpenia. Syd kapelu opustil a začal svoju krátku sólovú kariéru.

David Gilmour sa stal sólovým gitaristom a spolu s Rogerom Waterson, Rickom Wrightom aj spevákom a autorom skladieb skupiny Pink Floyd.

Pokiaľ nespolupracoval so skupinou Pink Floyd zaoberal sa David Gilmour produkciou, prípadne pôsobil ako zvukový technik pre rôznych umelcov ako bol napríklad jeho bývalý kolega zo skupiny Syd Barrett. Gilmour je okrem svojej hudobnej kariéry aktívny aj v mnohých charitatívnych organizáciách, napr. predal svoj Londýnsky dom v Little Venice Earlovi Spencerovi (bratovi Lady Diany) a peniaze z predaja (3,6 miliónov Anglických Libier) použil na vybudovanie prístrešia pre bezdomovcov a duševne chorých.


O svojej hre na sólovú gitaru David Gilmour hovorí:

"Nikdy som nemal veľmi rýchle prsty. Sú parádne pomalé v porovnaní s ostatnými gitaristami a moja koordinácia medzi ľavou a pravou rukou nie je nijako veľkolepá. Keď som niekedy predtým začal skúšať hrať veľmi rýchlo, pravá ruka strácala synchronizáciu s ľavou a ja som sa nemohol sústrediť na ďalšie činnosti: efekty, ovládače, na nič, lebo som musel dávať pozor na ruky. Preto skúšam na gitare hrať iba pekné melódie, skúšam ich robiť tak, aby zneli ako pieseň, predstavujem si, že hra na gitare je iba iným druhom spievania."


 


 


 

Autor & Foto: Luci Č. - Life & Style - Blog

Video: David Gilmour51 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page