top of page

Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Obrázek autoraLuci Č.

ODPORÚČAM: Eva Ava Šranková - Izabela a jej lásky

Aktualizováno: 19. 8. 2020
Eva Ava Šranková je talentovaná a obľúbená slovenská autorka. Vo svojej tvorbe sa zameriava na romantické príbehy z obdobia stredoveku, ktoré sa opierajú o reálne historické fakty a osobnosti tej doby. Jej knihy si našli svojich priaznivcov na Slovensku rovnako ako aj v Česku.


Hoci stredovek je obdobie plné krutosti a bolesti, Eva Ava Šranková nachádza uprostred špiny ukrytú krásu a lásku, ktorá klíči aj na tých najtemnejších miestach.


Izabela II - V tieni Notre-Dame

Vyšlo jej už niekoľko kníh, ktoré sa tešia zaslúženému úspechu u čitateľov aj kritikov. Román Izabela bol jej prvou vydanou knihou.


Prvá verzia knihy pod názvom Izabela - Láskou spútaní uzrela svetlo sveta uzrela vďaka literárnemu projektu Mám talent v roku 2011 a po nej nasledovalo pokračovanie Izabela II - V tieni Notre-Dame (2016).


V roku Izabela 2011 sa dočkala aj svojho prvého českého prekladu a kniha vyšla pod názvom Čas nevinnosti vo vydavateľstve Alpress. Druhýkrát v českom jazyku vyšla v roku 2018 vo vydavateľstve Brána pod názvom Izabela a její lásky.Eva Ava Šranková má schopnosť dokonale prepojiť historické fakty s fikciou a vytvoriť tak kvalitný a jedinečný príbeh. Svojim štýlom je prirovnávaná k slávnej autorke Juliette Benzoni.


O čom kniha je:


Príbeh z prvej polovice pätnásteho storočia sa odohráva vo Francúzku, zavedie nás aj do čarovnej Florencie, vrcholí a rozuzľuje sa v Paríži. Lásku mladej šľachtičnej Anny De Moselle a Filipa De Vosges kruto zmarí otec dievčiny. Ten mal so svojou dcérou iné plány a s ich stroskotaním by sa nikdy nezmieril. Z vášnivého vzťahu sa narodilo dieťa. Nádhernú Izabelu však osud tiež nešetrí. Román okrem ľudských osudov zachytáva aj obdobie bojov medzi Francúzskom a Anglickom, ktoré s kratšími či dlhšími prestávkami trvalo viac ako storočie. Francúzke kráľovstvo priviedla na pokraj skazy aj bratovražedná vojna medzi Armagnačanmi a Burgunďanmi. Príbeh nevšednej lásky, bolesti a zrady sa odohráva na pozadí týchto udalostí. Intrigy na kráľovskom dvore, hrdinské činy odvážnych rytierov a verné i zradné lásky, to všetko čitateľ nájde v tejto jedinečnej knihe.


Autorka je vynikajúca rozprávačka, svojím vycibreným štýlom písania vás okamžite vtiahne do deja. Vytvorila výnimočnú a silnú ženskú hrdinku. Izabela napriek nepriazni osudu neprestáva bojovať a nasledovať svoje srdce. Bude to náročná a strastiplná cesta, ktorú bude musieť prejsť. Či sa jej podarí získať milosť Karola VII., o ktorú ju pripravila Agnes Sorelová, nájsť stratenú lásku alebo naopak pocíti radosť v náručí iného muža, to všetko sa čitateľ dozvie v tomto románe.

Kniha Izabela a jej lásky ponúka jedinečný príbeh a vďaka množstvu historických faktov poteší aj náročnejšieho čitateľa.


✬ ✭ ✮ ✯


Úryvok z knihy:


Škripot v zámke ju prinútil pozrieť k dverám, ktoré sa potichu otvárali a ona vzápätí uzrela známu tvár. Bola vďačná za svetlo, ktoré tu rozzúrený André nechal, lebo len vďaka nemu spoznala Gérarda de Dreax.

Zbadal ju – s rozžiarenou tvárou pobehol k nej.

„Krásna pani,“ sklonil sa k nej a vzal jej ruku do dlaní. „Chúďatko, koľko ste si vytrpeli!“

Bola mu vďačná za milé, láskavé slová a slzy radosti jej zmáčali krásnu tvár:

„Gérard, ste to naozaj vy? Vari ste mojím jediným priateľom?“ spýtala sa cez slzy.

„No tak, tíško.... neplačte,“ utieral jej vlhké líca a nežne na ňu pozeral. „Prišiel som po vás. Odvediem vás odtiaľto!“

„Ale ako? André...“

„Nie je tu! Odišli, a preto dnešnú noc využijem a dostanem vás odtiaľto. Keď som sa dozvedel, že vás Pierre du Gaz doviedol a ako sa k vám pán de Carentan zachoval, myslel som, že sa zbláznim! Všetko som zariadil, odvediem vás...“

Izabela sa zachvela. „Gérard, ale André sa dozvie o vašom čine!“ Predstava, že sa jej nepodarí uniknúť v nej vyvolávala hrôzu.

„To nech vás netrápi, madame. Keď sa to dozvie, vy už budete ďaleko! Nejako mu to vysvetlím. Aj keď je mi veliteľom, predsa len je najprv mojím bratom v zbrani. Vstaňte,“ nahol sa k nej a pomohol jej na nohy, „musíme už ísť!“

Vyviedol ju na čistý, svieži vzduch, ktorý vdychovala z plných pľúc. Nádvorie bolo tiché, noc tmavá a Izabela bez strachu kráčala povedľa mladého muža, ktorého jedinou slabosťou bola láska k nej.

Doviedol ju k bráne a ukázal na neďaleko uviazaného koňa. „Vystriedal som na niekoľko hodín strážcu, Izabela, a preto uháňajte, akoby vám šlo o život! Som šťastný, že som vám mohol pomôcť,“ zašepkal. Sklonil sa k nej a bez uvažovania jej vtisol na pery ľahký bozk. Odtiahol sa od nej, díval sa. „Choďte a buďte zbohom, krásna pani. Ak Boh dá, raz vás opäť uvidím!“

Viac neotáľala. Vyšvihla sa na koňa, prešla odchýlenou bránou a na spustenom moste ho pošibala do cvalu. Letela tmavou nocou ako šíp a v ušiach jej zneli Andrého kruté slová. Neberúc ohľad na zviera, bodala ho do slabín, aby bola čo najďalej od hradu a jeho pána.

„Raz mi zaplatíš za všetko to poníženie, ktoré si mi uštedril, pán de Carentan!“ šemotila zúrivo. „Verím, že príde deň, keď pokľakneš predo mnou a budeš prosiť o odpustenie. Vtedy trpko oľutuješ bolesť, čo si mi spôsobil!“

Jazdkyňa s vetrom vo vlasoch si práve prisahala, že zadusí vo svojom srdci lásku k mužovi, ktorý ju odvrhol, lebo si ju nezaslúžil. Zmiernila klus koňa a nežne poláskala jeho šiju. Dúfala, že Boh jej dožičí dostatok času, aby okúsila sladkú príchuť pomsty.

Na perách sa jej objavil úškrn. Opäť pohnala koňa do cvalu.

Izabela vdychovala chladný jesenný vzduch a opájala sa radosťou z voľnosti. Bola opäť slobodná.

HODNOTENIE:

🌟🌟🌟🌟🌟(5/5)


DETAILY PUBLIKÁCIE:

Jazyk: slovenský

Počet strán: 352

Väzba: tvrdá s prebalom

Vydavateľstvo: Maxim


 

Autor: Lucia Čaprnková

Foto: Eva Ava Šranková, Maxim63 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page