top of page

Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Obrázek autoraLuci Č.

NAKUPUJTE: Rastliny z e-shopu? A prečo nie

Aktualizováno: 7. 11. 2020
Z e-shopov je možné objednávať naozaj kadečo, ale čo tak rastliny. Máte s tým už nejaké skúsenosti alebo ste o tom jakživ nepočuli? V tomto článku sa pozriem na výhody, ale ja nevýhody, ktoré so sebou takýto nákup prináša. 🤔

Sama som najprv nad takýmto nákupom váhala, lebo predsa povedzme si na rovinu, rastliny sú veľmi krehké, živé a vyžadujú si jemné zaobchádzanie. Preprava prostredníctvom doručovacej spoločnosti nie je vždy zárukou, že sa k nám rastlinka dostane v poriadku. Nie každý kuriér berie ohľad na krehkosť takejto zásielky, preto hrozí značné riziko poškodenia.


Všetko sa však predovšetkým odvíja od samotného zabalenia. Treba dbať na to, aby bola rastlina starostlivo zabalená, zároveň ale takým spôsobom, aby sa nepolámala a nepostláčala, čo by mohlo mať v niektorých prípadoch za následok aj jej úhyn, pokiaľ utrpí veľký šok, veď predsa ide o živý organizmus a ten, koniec-koncov, na prepravu v tesnej krabici nie je stavaný.

Pokiaľ je však rastlina správne zabalená, nemala by utrpieť a je možné (treba brať do úvahy prepravu), že sa k vám dostane v poriadku.

Ja osobne som mala pozitívne, ale aj negatívne skúsenosti s objednávaním rastlín cez internet. Asi najväčšou nevýhodou takéhoto nákupu je, že neviete akú rastlinu vám predajca pošle, v akom bude stave a kondícií.


Samozrejme poznám aj takých predajcov, ktorí dôsledne dbajú na to, aby boli rastliny zdravé, a aby sa k vám dostalo len to najlepšie. Sú to predovšetkým drobní obchodníci, ktorým ide v prvom rade o spokojnosť zákazníkov a dobré obchodné meno. Radi pomôžu aj s výberom, poradia a pokúsia sa pre vás zohnať aj také rastliny, po ktorých už dlhšie túžite, ale zatiaľ ste nemali dosť šťastia.


Takúto ústretovosť viem veľmi oceniť.


No zažila som aj to, že mi prišla rastlina v absolútne hroznom stave, pričom cena, ktorú som za ňu zaplatila nebola vôbec malá. Komunikácia s týmto obchodom potom následne neprebiehala celkom podľa mojich predstáv. No stalo si mi tiež, že rastlina bola poškodená prepravou a konkrétny obchod mi okamžite ponúkol náhradu v plnej cene poškodenej rastliny. Tomu sa hovorí profesionálny a ústretový prístup k zákazníkom. Takže, nie je e-shop ako e-shop.

Treba tiež brať do úvahy, že rastliny v takýchto špecializovaných obchodoch bývajú o niečo drahšie, ako v tých nešpecializovaných (zvyčajne veľkých reťazcoch), ktoré sa nezameriavajú len na predaj rastlín (napr. OBI, Merkury Market). Hoci praví milovníci rastlín veľakrát tieto veľké takéto obchody zavrhujú a nákup rastlín v nich neodporúčajú. Ja sama na to tom nevidím nič zlé. Aj tu sa dajú zadovážiť zdravé a pekné rastliny.


Ale poďme späť k špecializovaným predajcom rastlín. Hoci u nich sú ceny o niečo vyššie, zase sa dostanete k takým druhom, ktoré bežne v obchode nekúpite. A v tomto je ich najväčšia výhoda. Majú obrovský výber a ponuku často obmieňajú a stále obohacujú o nové druhy.

A však nezaslúžia si celkom zavrhnúť ani po cenovej stránke, aj u nich sa dajú nájsť rôzne výhodné ponuky a akcie, ktoré kamenné predajne až tak často neponúkajú.


Navyše je to príjemný spôsob nákupu priamo z pohodlia domova a rastlinka sa často (vďaka kuriérom) dostane až priamo k vám domov.


Ibaže ďalšou veľkou nevýhodou takéhoto nákupu je často pomerne drahé poštovné, v niektorých prípadoch si musíte ešte priplatiť aj za krabicu, v ktorej vám rastlinu pošlú. A to nepoteší nikoho, keď si musí navyše priplácať ešte toľko peňazí. Čo však človek neurobí pre vytúženú rastlinku, však? :)

Čo teda nákup na takomto e-shope prináša:


VÝHODY:

  • Široká ponuka

  • Možnosť zohnať aj vzácne a raritné kúsky

  • Viete nájsť zaujímavé a výhodné ponuky

  • Pohodlné objednávanie priamo z domu


NEVÝHODY:

  • Často drahé poštovné, balné

  • Často vyššie ceny ako v obchode (napr. veľké obchody, nešpecializované len na rastliny, atď.)

  • Riziko poškodenia prepravnou spoločnosťou alebo zlým zabalením

  • Nikdy s istotou neviete, v akom stave a kondícií rastlina príde

Napriek tomu si myslím, že nakupovať rastliny cez internet nie je vôbec zlý nápad. Mne osobne to vyhovuje, hoci sa priznám, že mám vždy mierne obavy (ako som uviedla už vyššie) v akom stave sa ku mne rastlinka dostane.


No mám už svoje overené a obľúbené e-shopy, a niektoré z nich vám rada odporučím. 😊👇

Pridám aj jeden, ktorý ma už párkrát sklamal, ale napriek tomu som na naň nezanevrela.


 


RASTLINÁRSTVO SVOKRINE JAZYKY


- jeden z mojich najobľúbenejších e-shopov. Okrem e-shopu majú aj kamennú predajňu v Bratislave. Predajcovia z tohto rastlinárstva sú veľmi ochotní a ústretoví, radi vám poradia a pomôžu zohnať aj rastlinku, o ktorej už dlhšie snívate. V ich ponuke nájdete naozaj vzácne a raritné kúsky.

Mimoriadne oceňujem, ako úžasne vedia rastlinu zabaliť. Ku mne sa všetky doteraz dostali v top stave.


Hodnotenie: ⭐⭐⭐⭐⭐ (5/5)


Navštívte stránku TU.

 PLANTIZIA


- ďalší obľúbenec. :) Plantizia je jedinečné rastlinárstvo, ktoré ma okrem e-shopu aj kamennú predajňu v Bratislave. V ponuke majú množstvo zaujímavých rastlín. Nájdete tu rarity, ale aj bežne dostupné druhy izbových rastlín. Predajcovia sú veľmi ochotní a ústretoví, pokiaľ nastane nejaký problém riešia ho s maximálnou profesionalitou. Radi poradia s výberom.


Hodnotenie: ⭐⭐⭐⭐⭐ (5/5)


Navštívte stránku TU.


 POKOJOVKY


- české rastlinárstvo, známe aj vďaka knihe Pokojovky. O rastlinky sa starajú s maximálnou zodpovednosťou, aby sa k zákazníkovi dostali v top stave. Na stránke majú mnoho známych druhov rastlín, ale zoženiete aj vzácne kúsky. Sú ochotní poradiť so starostlivosťou.


Hodnotenie: ⭐⭐⭐⭐⭐ (5/5)


Navštívte stránku TU.


 GARDNERS - ZAHRADNÍ ARCHITEKTÚRA


- český predajcovia, ktorý sa zameriavajú na záhradnú architektúru, no špecializujú sa aj na predaj rastlín. Majú pestrú a širokú ponuku. Zoženiete u nich bežné, ale aj vzácne kúsky.

Viackrát mi prišla horšie (povedzme si na rovinu - zle) zabalená rastlina, ktorá sa práve nešetrným a nevhodným balením značne poškodila.

Raz mi dokonca poslali rastlinu v mimoriadne zlom stave, bola vo veľmi zlej kondícií. Popis a parametre rastliny sa nie vždy zhodujú s tým, čo vám príde.


Hodnotenie: ⭐⭐⭐ (3/5)


Navštívte stránku TU.


 


 

Autor: Lucia Čaprnková

Foto: Pinterest, Svokrine jazyky, Plantizia, Pokojovky, Gardners210 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page