top of page

Najnovšie príspevky

BLOG

ČLÁNKY

  • Obrázek autoraLuci Č.

VYBERÁM pre milovníkov histórie: Eva Ava Šranková - 5 kníh, ktoré si musíte zaručene prečítaťEva Ava Šranková je úspešná slovenská spisovateľka, autorka historických románov, ktoré si u čitateľov získali veľký úspech. Vo svojej tvorbe sa zameriava na romantické príbehy z obdobia stredoveku, ktoré sú prepojené so skutočnými udalosťami a postavami tej doby. Vďaka svojmu jedinečnému štýlu a rozprávačskému talentu, i schopnosti prepojiť vlastný príbeh s faktami si vyslúžila uznanie kritikov aj milovníkov kvalitných kníh. I preto je označovaná za slovenskú Juliette Benzoni.Eva Ava Šranková

Rada by som vám predstavila 5 kníh, ktoré si rozhodne zaslúžia pozornosť a mal by si ich prečítať každý nadšenec tohto žánru. Okrem milostného príbehu, od ktorého sa odvíja dej príbehu, čitateľ spoznáva množstvo osobností minulosti, ďalej sa dozvedá významné udalosti stredovekej doby alebo sa dostáva na známe miesta, hrady, pevnosti či historické pamiatky.


 

Hriechy mocných

Prvá vydanie: Ikar 2013

Druhé vydanie: Maxim 2019

Český preklad: Fortuna Libri CZ, 2019

Príbeh o osudom skúšanej Francesce di Valleta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyranského manžela "s dobrým menom" Henricha de Moselle. Francesca opúšťa rodné Taliansko a vydáva sa naprieč Savojskom do Lotrinska, kde ju už netrpezlivo očakáva jej budúci manžel a pán. Krásna a vášnivá žena zbožňovaná mnohými vznešenými mužmi nachádza však svoje najväčšie šťastie, ale aj utrpenie, v hlbokej láske k Enzovi di Challant, priateľovi z detstva. Ako sa skončí príbeh mladej ženy, ktorá svoj život zasvätila láske v časoch, ktoré nepriali ženám? Pretože pre mnohé z nich bol práve muž tým najväčším nepriateľom. .. Historický román Hriechy mocných ponúka nielen ľudské osudy a komplikované vzťahy plné intríg, nenávisti a zla z čias talianskych komún, rozporov a bojov v severnom Taliansku, ale tiež zachytáva udalosti zo storočnej vojny, ktorá v 14. a 15. storočí priviedla Francúzsko na pokraj nešťastia.


Prečítajte si moju zverejnenú recenziu TU.

Knihu si môžete kúpiť napríklad TU.


 

Život v hriechu

Artis Omnis, 2015

Český preklad: Nakladatelství Brána, 2017


Historický román Život v hriechu je nevšedný príbeh o láske, zrade, odvahe a vzácnej relikvii z čias stredovekého Talianska, keď sa hrdinské, ale aj zvrhlé činy rytierov, často zaslepených bezohľadnosťou a túžbou po moci, nezmazateľne zapísali do dejín.

Odohráva sa krátko po Druhom lateránskom koncile, ktorý nielenže ukončil pápežskú schizmu, ale bol na ňom uzákonený aj povinný celibát kňazov a ich manželstvá boli zrušené. Popri intrigách vo vtedajšej spoločnosti odhaľuje príbehy troch hlavných predstaviteliek – Adelasy, Arianny a Alessandry, ktorých život v nemalej miere ovplyvní jeden a ten istý muž.

Ako sa samy vyrovnajú s úderom osudu, keď práve tí, ktorí im mali podať pomocnú ruku, ich najukrutnejšie zrania? A k akej najposvätnejšej kresťanskej relikvii, o ktorej sa traduje, že má magickú moc, sa dostali obdivovaní, ale aj toľko ráz hanení templárski rytieri?


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU.


 

Anna Šarišská amazonka

Brána SK, 2016

Český preklad: Nakladatelství Brána, 2019


Historicko-ľúbostný román Anna Šarišská amazonka je príbeh o žene mnohých tvárí: krásnej a nežnej, ale aj nebezpečnej. Je príbehom veľkej lásky, ale i odmietnutia. Je príbehom silnej, ale zároveň krehkej ženy, ktorá sa zapísala do našich dejín pod menom Šarišská amazonka. Začína sa v čase, keď v Uhorskom kráľovstve nik netušil, že o niekoľko rokov neskôr nastane katastrofický deň a v bitke pri Moháči bude porazené vojsko uhorského panovníka Ľudovíta II. Jagelovského. Do boja o kráľovský trón zasiahnu dvaja muži: český kráľ a rakúsky vojvoda Ferdinand Habsburský a Ján Zápoľský, v tom čase najmocnejší uhorský veľmož. Mocenský zápas o trón rozpúta anarchiu v krajine a na stranu jedného z dvoch panovníkov sa postaví žena. .. Aká asi bola a akí muži skrížili jej životnú cestu? Bolo jej osudom, aby zomrela opustená, alebo jej bolo dopriate, aby našla osudovú lásku?


Príbeh Anny Tárczayovej rozpráva o nepoddajnej bojovníčke podporujúcej protikráľa, ktorá nemala v úmysle vydať bez boja svoje pevnosti. Traduje sa, že keď ich rodinné sídlo – slávny Kamenický hrad – obkľúčili nepriatelia, dala na hlavnú vežu vytiahnuť čiernu zástavu, ktorá mala byť znamením, že len smrť jej zabráni v ďalšom boji.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU.


 

Izabela a jej lásky

Maxim, 2018

- reedícia románov: Izabela - Láskou spútaní a Izabela - V tieni Notre-Dame (Ikar, 2011 a 2012)

Český preklad: Brána, 2018

Intrigy na kráľovskom dvore, hrdinské činy odvážnych rytierov a verné i zradné lásky urodzených dám.

Príbeh nevšednej lásky, bolesti, zrady, hrdosti a cti.

To všetko na pozadí bratovražednej vojny medzi Armagnačanmi a Burgunďanmi vo Francúzsku v prvej polovici 15. storočia.


Lásku mladučkej šľachtičnej Anny de Moselle a Filipa de Vosges kruto zmarí otec dievčiny. Ten mal so svojou dcérou úplne iné plány a s ich stroskotaním by sa nikdy nezmieril. Z vášnivého vzťahu sa narodilo dieťa. Nádhernú Izabelu však osud tiež nešetrí. Nájde napokon svoje šťastie po boku muža, ktorý pretne jej životnú cestu, alebo sa rozhodne pre charizmatického Reného d'Anjou, vojvodu lotrinského, ktorý sa o ňu vytrvalo uchádza?


Román okrem ľudských osudov zachytáva aj obdobie bojov medzi Francúzskom a Anglickom, ktoré s kratšími či dlhšími prestávkami trvalo viac ako storočie.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU.


 

Izabela ...a smrť šepká o láske...

Fortuna Libri, 2020

Český preklad: Fortuna Libri CZ, 2020


Po strastiplných udalostiach, ktoré ovplyvnili život Izabely de Vosges, hlavná hr-dinka prišla na to, že iba vášeň na vzťah nestačí. Sklamaná láskou, odvrhnutá mi-lovaným mužom, našla šťastie po boku toho, ktorý ju po celý čas oddane ľúbil.

Avšak osud má s ňou iné plány. .. Keď sa už zdá, že Izabelino šťastie sa naplnilo, že svoj život prežije s dcérkou a s mužom, ktorý ju neskonale miluje, zasiahne ju novou krutosťou.

Sudba však ešte nepovedala posledné slovo. Nájde Izabela nakoniec svoje šťastie? Získa si ľúbosť muža, ktorého stratila nemilosrdnou hrou osudu? Bude jej dopriate milovať a byť milovanou?


Úspešné príbehy o žene vzbudzujúcej vášne mnohých mužov (Izabela a jej lásky: Izabela – Láskou spútaní a Izabela II. V tieni Notre-Dame, ktorá sa v 15. storočí odvážila postaviť nielen svojim nepriateľom, ale odhodlala sa bojovať aj s osu-dom, si na Slovensku i v Čechách získali srdcia veľkého počtu čitateľov. Autorka napokon vypočula ich túžbu po ďalších dobrodružstvách obľúbenej hrdinky a prichádza s voľným pokračovaním príbehu o krásnej Izabele, ktorej prekliatím bolo iba ak to, že milovala až priveľmi.


Knihu si môžete kúpiť napríklad TU.
 

Autor: Lucia Čaprnková

Foto: Eva Ava Šranková, Lucia Čaprnková133 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page